Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering V) Falkirkské kolo.
Obří, úžasný a výkonný stroj je prvním a jediným rotačním lodním výtahem na světě. Toto ohromující dílo prokázalo, že je klenotem moderního inženýrství. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Skotské hlavní město Edinburgh, místo, kde končí kanál Union. A historické skotské centrum strojírenství Glasgow, kudy vede kanál Forth and Clyde. Tato dvojice vytížených vodních cest nebyla nikdy propojena, a tak žádná doprava z Glasgow do Edinburghu po vodě neexistovala. Pokud se plavíme po kanálu Forth and Clyde a chtěli bychom se dostat do kanálu Union a tudy do Edinburghu, musíme překonat výškový rozdíl třicet čtyři metrů a ještě se přesunout pět set metrů po souši, což je téměř nemožné. Voda proudí pouze v jednom směru. Musí být stvořeno něco, co ji zadrží, ale zároveň jí umožní proudit a pohybovat se s loděmi dozadu i dopředu. Podobnou situaci se lidé snažili vyřešit po staletí. Ve starověkém Řecku se k vytahování lodí na souš a přesuny po souši používala nakloněná rovina. Tím se obcházel problém dlouhé a nebezpečné plavby podél pobřeží. V Německu postavili zdviž pro nákladní lodi na principu navijáku, ale nosnost tohoto výtahu byla omezená fyzickou silou lidí, kteří navijákem manipulovali. V Anglii byl uveden do provozu první hydraulický lodní výtah, který dokázal vyzdvihnout i ty lodě, které vezly těžký náklad. Současní inženýři však přišli na řešení, které se liší od všeho, co kdy bylo sestrojeno. Falkirkské kolo je prvním a jediným rotačním lodním výtahem na světě. Výtah je schopen otáčet se s nákladem 600 tun, což je součet hmotností vody a lodí a při tom překonat výškový rozdíl pětadvaceti metrů během pár minut. Kolo je 35 metrů vysoké, to je jako osm dvoupatrových autobusů nad sebou. Na tuto jedinečnou stavbu se spotřebovalo 1200 tun oceli.
Obří, úžasný a výkonný stroj je prvním a jediným rotačním lodním výtahem na světě. Toto ohromující dílo prokázalo, že je klenotem moderního inženýrství. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 28.6.2024
Čas
14.20 - 15.10
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Rekordní přehrady
(Record-Breaking Dams) Klenoty francouzského stavebního inženýrství zadržují stovky milion...
dnes 15.05
ČT2
Pec nám...
Vašek je stále odhodlaný dokončit zahradní pec. Jenže nestálé počasí, chladno a přívalové ...
zítra 01.50
ČT1
Letecké katastrofy
(Mayday 18) Klamné zdání 14. října 1990. Let Alitalia 404 z Milána do Curychu byl ve fázi...
zítra 10.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 19. 7. 2024 Svátek má Čeněk
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz