Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering V) Nejštíhlejší mrakodrap.
Nový orientační bod, který se noří do mraků a navždy změnil panorama New Yorku, vznikl díky fantastické práci nejlepších odborníků. Každá fáze této průlomové stavby přinášela extrémně náročné úkoly. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Město New York, brána do Severní Ameriky a největší americká metropole. Proslulý ostrov Manhattan láká miliony lidí z celého světa, aby se tu usadily, přijížděly za prací nebo za zábavou. Asi osm a půl milionů lidí chce žít v New Yorku na stejném, relativně malém místě. A to je důvod, proč tu nikdy není nuda a neustále tu je na ulicích plno lidí. Na Manhattanu zkrátka chtějí bydlet všichni. Kromě toho na tento ostrov o rozloze šedesáti kilometrů čtverečních dojíždí lidé za prací, takže Manhattan musí růst do výšky. Symbolem města jsou mrakodrapy. Woolworth Building, Chrysler Building, Empire State Building. V době, kdy byly postaveny, hned sedm místních mrakodrapů získalo postupně primát nevyšší budovy světa. Ale po desetiletích překotné výstavby je čím dál obtížnější najít parcelu, na níž jde něco postavit. Poptávka po vysoce kvalitních nemovitostech je obrovská. Ve městě proslaveném svými mrakodrapy se zdá, že již další vysokánské budovy nevyrostou. Po tisíce let šedesát kilometrů čtverečních ostrova poskytovalo víc než dost prostoru pro původní obyvatele etnické skupiny Lenapů. Stačily jim skromné kupolovité domky pokryté kůrou. Ale potom, co na ostrov počátkem 17. století dorazili evropští kolonizátoři, se ukázaly vícepatrové domy jako mimořádně užitečné řešení pro rychle se rozšiřující populaci. Nárůst počtu obyvatel byl tak rychlý, že koncem 19. století mohla výstavba probíhat jenom směrem vzhůru k nebesům a v New Yorku byla postavena první výšková budova. Jedenáctipatrová Tower Building spustila zběsilou výstavbu, během níž v New Yorku padlo více světových rekordů v budování výškových budov než kdekoliv jinde. Ale i tento nespoutaný rozvoj dosáhl svých hranic, které se zdály být nepřekročitelné. Ve městě došla volná půda, na které by šlo stavět. Architekti a konstruktéři se tomuto problému postavili čelem. V hustě zaplněném panoramatu se nyní rýsuje naprosto nový typ mrakodrapu. Není to jenom jeden z nejvyšších rezidenčních mrakodrapů na světě, ale také ta nejštíhlejší budova, která kdy byla postavena.
Nový orientační bod, který se noří do mraků a navždy změnil panorama New Yorku, vznikl díky fantastické práci nejlepších odborníků. Každá fáze této průlomové stavby přinášela extrémně náročné úkoly. Britský dokumentání cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 15.6.2024
Čas
09.05 - 09.55
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Rekordní přehrady
(Record-Breaking Dams) Klenoty francouzského stavebního inženýrství zadržují stovky milion...
dnes 15.05
ČT2
Pec nám...
Vašek je stále odhodlaný dokončit zahradní pec. Jenže nestálé počasí, chladno a přívalové ...
zítra 01.50
ČT1
Letecké katastrofy
(Mayday 18) Klamné zdání 14. října 1990. Let Alitalia 404 z Milána do Curychu byl ve fázi...
zítra 10.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 19. 7. 2024 Svátek má Čeněk
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz