Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering V) Mrakodrap Independent.
V srdci Austinu, hlavního města státu Texas, je stavba zdánlivě vzdorující gravitaci, nemající jinde na světě obdoby. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Austin, hlavní město státu Texas je centrem rychlého ekonomického rozvoje. Počet obyvatel se každý den zvyšuje o 152 lidí, tato rychlost způsobila dramatické změny panoramatu města. Místní architekt Brett Rhode viděl, jak mu město bobtná před očima. Před dvaceti lety byla tato čtvrť prakticky prázdná. Stálo tu pár bytových komplexů, několik skladišť a hrstka prázdných budov. V roce 2005 se všechno změnilo, protože se několik významných postav ze Silicon Valley rozhodlo, že si z Austinu udělá druhý domov. Město vyšlo vstříc byznysu a povolilo, aby se v centru usadilo několik významných korporací. A od té doby lidé, kteří tu začali pracovat, si pomalu začínali i hledat byty. Najednou začala být poptávka po nemovitostech v centru města rekordně vysoká a architekti museli najít technické řešení krize bydlení. Cena pozemků v centru Austinu vyletěla závratně vzhůru. Čím více budov bylo postaveno, tím cennější byly pozemky, které zbývaly. Nebylo jiné volby, než stavět stále vyšší budovy. Architekti a stavební inženýři postavili naprosto jedinečný mrakodrap. Independent jako by se vymykal fyzikálním zákonům. Jeho obrys není obdélníkový, bloky podlaží nepravidelně vybíhají do stran, díky čemuž stavba připomíná populární hru věž Jenga. Mrakodrap se nachází v samém centru města a tyčí se do úctyhodné výšky 209 metrů. Části budovy, které vypadají jako vratké dřevěné kvádry, jsou vysunuté zdánlivě bez podpory stovky metrů nad zemí. Uvnitř je tolik užitné plochy, že by pokryla přes 330 tenisových kurtů. Parkoviště poskytuje místo pro 700 aut a bazén o objemu 170 000 litrů jako by visel ve vzduchu.
V srdci Austinu, hlavního města státu Texas, je stavba zdánlivě vzdorující gravitaci, nemající jinde na světě obdoby. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 18.5.2024
Čas
09.25 - 10.15
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Splácím dluh
Zdravotní „bratr“ anesteziolog Kea Vann z Kambodži službou pacientům oplácí dobro (2013)
zítra 05.05
ČT2
Letecké katastrofy
(Mayday 18) Klamné zdání 14. října 1990. Let Alitalia 404 z Milána do Curychu byl ve fázi...
zítra 13.35
ČT2
Za mřížemi: v nejdrsnějších věznicích světa (3/6)
San Pedro v bolivijském La Paz je věznice, do které se pomalu neodváží vstoupit ani samotn...
út. 23.7. 01.45
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 21. 7. 2024 Svátek má Vítězslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz