Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering V) Letoun AWACS.
Počet součástek dokonalého hlídače na obloze, vzdušného střediska řízení a včasné výstrahy, které fungují ve vzájemné souhře, je na hranici chápání. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Na odlehlém místě na západě Německa je hlavní operační základna NATO. Tento specializovaný mezinárodní tým je v neustálé pohotovosti, jeho úkolem je chránit hranice členských států na západní polokouli a lokalizovat nepřátelská vniknutí. Vojáci jsou nepřetržitě na hlídce, aby mohli zachytit nejrůznější hrozby z celého světa. Nepřátelské stroje jsou ve vzduchu, na souši i na moři a mohou se přiblížit ze všech směrů a bez supermoderních technologií by ochrana a obrana proti nim byla nemožná. Zejména nepřátelské letouny jsou špičkově maskovány, protože dokážou létat skrytě skrz údolí nebo ve stínu hor, a to neuvěřitelně rychle a nízko, aniž by byly zaznamenány. Základním úkolem armády je zachytit hrozby včas, aby bylo možno rychle reagovat a v případě potřeby se bránit. Techničtí odborníci vymýšleli důmyslné způsoby jak zlepšit vojenskou ostrahu více než 100 let. Během první světové války se používaly mohutné betonové stavby k odposlouchávání nepřítele. Ale informací bylo málo nebo přišly moc pozdě. Pak byl vynalezen radar a ve třicátých letech již dohlédl na vzdálenost v řádu kilometrů. Ale pouze v případě, že mu nestálo nic v cestě. Proto se stavělo stále více vyšších věží, aby se zvětšila oblast, kterou radary pokryly. Ale stále to nestačilo. Dnešní inženýři povýšili radarovou techniku na novou úroveň, vynesli ji do nebes. Touto technologickou špičkou je AWACS. Jeden z nejpropracovanějších sledovacích letounů na světě je schopen vyhledávat, lokalizovat a likvidovat hrozby bez ohledu na to, jak rychle se pohybují nebo jak dobře jsou skryté. Mohutný a technicky vyspělý stroj nese 4700 kilogramů špičkových technologií na svém hřbetu a v trupu dalších 7600 kilogramů vybavení. Dohromady je to tedy neuvěřitelných 12,3 tuny specializovaného vybavení, které se pohybuje ve vzduchu. Toto letadlo nemá na světě obdoby, je schopné odhalit hrozby nejen ve vzduchu, ale i v moři.
Počet součástek dokonalého hlídače na obloze, vzdušného střediska řízení a včasné výstrahy, které fungují ve vzájemné souhře, je na hranici chápání. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 12.4.2024
Čas
13.50 - 14.40
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Nedej se
Blok občanské a ekologické publicistiky
dnes 12.30
ČT2
Tajemství filmů a seriálů - Hoří, má panenko
Známé i neznámé příběhy spojené s nejoblíbenějšími českými filmy a seriály
zítra 20.55
Barrandov
V karavanu po Polsku (6/8)
Zbigniew Czendlik pokračuje na své cestě, tentokrát po Velkopolském vojvodství, kde navští...
zítra 21.00
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 21. 5. 2024 Svátek má Monika
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz