Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering S5 V) Plovoucí most v Seattlu.
Mimořádný a jediný plovoucí železniční most na světě. Pluje, hýbe se, koleje jsou pokládány v podstatě na námořní plavidlo, průkopnické a úžasné na pohled. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
King County, stát Washington. Města Seattle a Bellevue jsou střediskem rychle se rozvíjejících technologií. Počet obyvatel tu rychle narůstá a místní doprava trpí chronickými zácpami. Seattle prožívá nejrychlejší rozvoj od dob zdejší zlaté horečky z konce 19. století. Po celou řadu let je v zde víc jeřábů, než v jakémkoli jiném městě v USA. Ruku v ruce s tím, jak narůstal počet velkých korporací ve městě, se zvyšoval i dopravní ruch. Potřeba dopravovat se po městě a mít možnost volby dopravního prostředku narůstala. Řešením by mohlo být propojit obě města vlakem. Ale v unikátním přírodním prostředí okresu King County dokonce i železnice čelí problému. V krajině pokryté velkým množstvím vodních ploch je jezero Washington největší a nejhlubší ze všech. Zde ale tradiční typ mostů nelze využít. Voda vystavuje stopku autům i vlakům. Původní obyvatelé po tisíce let používali pro pohyb po jezeře kánoe. V 19. století se využívaly přívozy, které nakonec tvořilo tolik lodí, že se jim začalo říkat Komáří flotila, a lodi ucpávaly vodní trasy. Bylo potřeba najít praktičtější řešení. Ale při vzdálenosti více než dvou a půl kilometru, kterou bylo nutné po vodě překonat, hloubce přes sto metrů a s dnem z měkkého bahna ani tradiční most, ani tunel problém vyřešit nemohly. Nicméně inženýři našli odpověď. Toto dříve těžko překonatelné jezero dobyla dvojice plovoucích mostů, přes něž vede transkontinentální dálnice I-90. Betonová megastavba, která v podstatě pluje po povrchu vody, není podepřena žádnými pilíři. Plovoucí mosty jsou schopné unést 142 000 aut za den. Teď ale vstupují do další a nejnáročnější fáze stavby. Bude na ně instalována supermoderní železniční trať, a tím vznikne jediný pontonový železniční most na planetě.
Mimořádný a jediný plovoucí železniční most na světě. Pluje, hýbe se, koleje jsou pokládány v podstatě na námořní plavidlo, průkopnické a úžasné na pohled. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
23.35 - 00.23
Délka
48 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

V karavanu po Polsku (1/8)
Nová řada oblíbeného cyklu, tentokrát s knězem a moderátorem Zbigniewem Czendlikem. Na ces...
dnes 18.02
ČT2
Perimetr
Jak funguje současná Armáda České republiky, co je náplní její práce, s jakým vybavením a ...
dnes 18.30
ČT2
Televizáci ze Sněženky
O tom, jak v Sedlnicích přibyla k obvyklým vesnickým řemeslům nová profese (2015). Připrav...
zítra 04.22
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 19. 4. 2024 Svátek má Rostislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz