Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

(Impossible Engineering S5 V) Plovoucí most v Seattlu.
Mimořádný a jediný plovoucí železniční most na světě. Pluje, hýbe se, koleje jsou pokládány v podstatě na námořní plavidlo, průkopnické a úžasné na pohled. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
King County, stát Washington. Města Seattle a Bellevue jsou střediskem rychle se rozvíjejících technologií. Počet obyvatel tu rychle narůstá a místní doprava trpí chronickými zácpami. Seattle prožívá nejrychlejší rozvoj od dob zdejší zlaté horečky z konce 19. století. Po celou řadu let je v zde víc jeřábů, než v jakémkoli jiném městě v USA. Ruku v ruce s tím, jak narůstal počet velkých korporací ve městě, se zvyšoval i dopravní ruch. Potřeba dopravovat se po městě a mít možnost volby dopravního prostředku narůstala. Řešením by mohlo být propojit obě města vlakem. Ale v unikátním přírodním prostředí okresu King County dokonce i železnice čelí problému. V krajině pokryté velkým množstvím vodních ploch je jezero Washington největší a nejhlubší ze všech. Zde ale tradiční typ mostů nelze využít. Voda vystavuje stopku autům i vlakům. Původní obyvatelé po tisíce let používali pro pohyb po jezeře kánoe. V 19. století se využívaly přívozy, které nakonec tvořilo tolik lodí, že se jim začalo říkat Komáří flotila, a lodi ucpávaly vodní trasy. Bylo potřeba najít praktičtější řešení. Ale při vzdálenosti více než dvou a půl kilometru, kterou bylo nutné po vodě překonat, hloubce přes sto metrů a s dnem z měkkého bahna ani tradiční most, ani tunel problém vyřešit nemohly. Nicméně inženýři našli odpověď. Toto dříve těžko překonatelné jezero dobyla dvojice plovoucích mostů, přes něž vede transkontinentální dálnice I-90. Betonová megastavba, která v podstatě pluje po povrchu vody, není podepřena žádnými pilíři. Plovoucí mosty jsou schopné unést 142 000 aut za den. Teď ale vstupují do další a nejnáročnější fáze stavby. Bude na ně instalována supermoderní železniční trať, a tím vznikne jediný pontonový železniční most na planetě.
Mimořádný a jediný plovoucí železniční most na světě. Pluje, hýbe se, koleje jsou pokládány v podstatě na námořní plavidlo, průkopnické a úžasné na pohled. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
23.35 - 00.23
Délka
48 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Top Gear XIV (7)
(Top Gear XIV) Nejslavnější motoristický magazín světa, který pravidelně sleduje tři sta m...
dnes 09.20
Prima Cool
Letecké katastrofy
(Mayday 22) Dvojí porce potíží Na letišti v Lucemburku se 31. března 1992 ke vzletu připr...
dnes 12.26
ČT2
Když tvůj život není tvůj
Otevřené svědectví o životě v sektě, o nástrahách a manipulaci, a také o tom, kudy může vé...
dnes 13.11
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 13. 4. 2024 Svátek má Aleš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz