Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(Forgotten Frontlines) Operace Mincemeat.
V dubnu 1943 bylo nalezeno na pobřeží Huelvy v jižním Španělsku rozkládající se tělo muže v uniformě britské námořní pěchoty. K zápěstí měl řetízkem připevněnou černou aktovku s přísně tajnými dokumenty o chystané spojenecké invazi. Kanadský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Součástí jednoho z nejodvážnějších plánů britské tajné služby s krycím názvem operace Mincemeat, mělo být mrtvé tělo muže, vyplavené mořem. Akci vymysleli a rozpracovali agenti britské zpravodajské služby MI5 v Londýně Charles Cholmondeley a Ewen Montagu. Základním kamenem spojeneckého vítězství byl jejich dokonalý smysl pro detail. Německá převaha byla tak výrazná, že se spojenci snažili využít cokoli, co by jim pomohlo získat proti Němcům nějakou výhodu. Důležitou součástí britského vojenského úsilí byla špionáž. V rámci rozsáhlé dezinformační kampaně podsouvali Němcům s pomocí dvojitých agentů falešné informace o vojenských plánech. O této části válečného úsilí se moc nemluví. Většinou se soustředíme na bitvy a invaze, ale na válku mozků se zapomíná. Přitom vymyslet, jak oklamat druhou stranu podsunutím falešné informace, aby si myslela, že ji získala vlastní špionáží, to vyžaduje umění vžít se do myšlení nepřítele. Britská zpravodajská služba prolomila kód Enigma, který Němci používali pro kódování depeší. Tým kryptoanalytiků sídlil v Bletchley Parku, severozápadně od Londýna. Britská zpravodajská služba využila zachycené informace pro přípravu klamné operace, kterou prostudovaly příslušné výbory MI5. Pětadvacetiletý Charles Christopher Cholmondeley pracoval v roce 1942 jako tajemník přísně tajného 20. výboru, který měl na starost dvojité agenty. Každý čtvrtek se scházeli v kanceláři MI5 na James Street 58 v Londýně a probírali využívání dvojitých agentů i nové klamné operace.
V dubnu 1943 bylo nalezeno na pobřeží Huelvy v jižním Španělsku rozkládající se tělo muže v uniformě britské námořní pěchoty. K zápěstí měl řetízkem připevněnou černou aktovku s přísně tajnými dokumenty o chystané spojenecké invazi. Kanadský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 10.4.2024
Čas
00.11 - 01.05
Délka
54 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Koloseum - srdce Říma
(The Colosseum - A Jewel in Rome's Crown) Majestátní amfiteátr, nejrozsáhlejší stavba svéh...
dnes 09.25
ČT2
Věčný Egypt
(Eternal Egypt) Poušť Sláva faraonů a jejich dědiců vyjádřená pomocí chrámů, pyramid, nek...
dnes 10.20
ČT2
Planeta pokladů
(Planet of Treasures) Jihovýchodní Asie Putování po regionu, kde se setkávají dvě významn...
dnes 11.15
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 20. 5. 2024 Svátek má Zbyšek
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz