Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Generál bez vojska.
„V této hodině zápasu za pravdu a spravedlnost stojím já i katolická církev na straně národa.“ Cesta Františka kardinála Tomáška od tajného svěcení k symbolu Sametové revoluce. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie: J. Březina


Dlouhý popis
"V této hodině zápasu za pravdu a spravedlnost stojím já i katolická církev na straně národa." Cesta Františka kardinála Tomáška od tajného svěcení k symbolu Sametové revoluce. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945-1989. Režie J. Březina (Premiéra)
"V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!" řekl na konci mše konané u příležitosti svatořečení Anežky České 25. listopadu 1989 František kardinál Tomášek, a postavil se tak na stranu demonstrantů, kteří chtěli konec vlády komunistické strany. Bylo to v podstatě završení pozoruhodného příběhu kněze z Moravy, který byl po komunistickém puči tajně vysvěcen na biskupa, internován, aby se pak stal kompromisem ve vyjednávání vlády s Vatikánem a nahradil v pozici pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana, odstraněného do nedobrovolného exilu. Zároveň byl delegátem Druhého vatikánského koncilu, kde přednesl oceňovanou řeč o vztahu katolické církve k pravoslaví. Při uvolnění v roce 1968 volal po náboženské svobodě. Později odmítl podpořit Chartu 77, ale díky svým poradcům Oto Mádrovi a Josefu Zvěřinovi se v průběhu osmdesátých let stále častěji dožadoval dodržování lidských práv. Zejména nástup papeže Jana Pavla II., petice Antonína Navrátila žádající náboženskou svobodu a pouť na Velehradě v roce 1985 mu ukázaly, že není "generálem bez vojska", jak jej komunisté posměšně nazývali. František kardinál Tomášek se dožil pádu komunistického režimu i vysněné návštěvy papeže v Československu. Boj katolické církve s totalitním režimem skončil vítězstvím. Generál bez vojska je závěrečným dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945-1989.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 8.4.2021
Čas
21.30 - 22.00
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Tajemství Maginotovy linie
Opevnění budované v letech 1929-1940 nakonec nesplnilo svůj účel a Francii před nacisty ne...
dnes 10.45
ČT2
Mezinárodní den skautů
Hledání lilie Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové dob...
dnes 14.55
ČT2
Velká válka
(World War I - The Eastern Front) Konsolidace 23. srpna roku 1915 se do čela ruských ozbro...
dnes 16.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 21. 4. 2021 Svátek má Alexandra
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz