Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Tajemné louky v Karpatech.
Co běžně oči nevidí a neslyší? Fascinující pouť do světa živočichů a rostlin v novém dokumentárním cyklu s biology z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity. Tentokrát o tajemných loukách, které vydávají svědectví o minulosti životního prostředí a o způsobu práce našich předků. Režie: J. Hošek


Dlouhý popis
Co běžně oči nevidí a neslyší? Fascinující pouť do světa živočichů a rostlin v novém dokumentárním cyklu s biology z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity. Tentokrát o tajemných loukách, které vydávají svědectví o minulosti životního prostředí a o způsobu práce našich předků. Režie J. Hošek (Premiéra)
Dokumentární cyklus, který odkrývá veřejnosti dosud nezveřejněné informace o jednotlivých projektech našich vědců, prvotřídních odborníků ve svém oboru. Tito vědci budou zároveň průvodci jednotlivých dílů, tzv. tazatelé přírody. Ukážeme si, jakým způsobem pracují, jak o věcech přemýšlí, a naučíme se přitom pokládat přírodě ty správné otázky.
Každý díl se zaměřuje na jednoho biologa a jeho osobní výzkum. Spolu s ním se budeme zaobírat živočichy a rostlinami, podnikneme dalekou a možná trochu nebezpečnou cestu napříč přírodou a zúčastníme se zkoumání ve speciálních laboratořích.
Tento díl nás zavede do Karpat. Namísto hledání hraběte Drákuly se vydáme po stopách květnatých luk, které odedávna přitahují pozornost, a to nejen pro svoji malebnou krásu, ale i pro biodiverzitu. Botanik Jan Roleček bude hledat důvody tamní pestrosti a v rámci svého pátrání nás vezme až na Ukrajinu. Budeme zkoumat vliv člověka, jehož pravidelné zásahy nedovolily, aby louky ovládlo několik dominantních druhů, a naše cesta povede možná mnohem dál, k zemědělcům, kteří zde žili už v dobách neolitu! Rok po roce, staletí po staletí se zdejší druhové spektrum luk postupně obohacovalo a výsledkem je úžasná rozmanitost. Vyjdete se s námi na tuhle fascinující pouť plnou zkoumání!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 1.10.2023
Čas
18.55 - 19.21
Délka
26 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Zázračná planeta: Pozoruhodná planeta Země (3/4)
Sopka Spektakulární projevy krásné, ale neúprosné přírody. Z kolekce BBC Earth
dnes 17.30
ČT2
Levhartice (1/2)
Náhlá smrt Serengeti je říší fantomů a temné houštiny jsou domovem levhartů. Příběh chrabr...
dnes 18.23
ČT2
Svobodovi koně
Není překvapení, že práci v lese i v současnosti zabezpečují koně. Co vše se za touto, pro...
zítra 03.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 9. 12. 2023 Svátek má Vratislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz