Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Tajemné louky v Karpatech.
Co běžně oči nevidí a neslyší? Fascinující pouť do světa živočichů a rostlin v novém dokumentárním cyklu s biology z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity. Tentokrát o tajemných loukách, které vydávají svědectví o minulosti životního prostředí a o způsobu práce našich předků. Režie: J. Hošek


Dlouhý popis
Co běžně oči nevidí a neslyší? Fascinující pouť do světa živočichů a rostlin v novém dokumentárním cyklu s biology z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity. Tentokrát o tajemných loukách, které vydávají svědectví o minulosti životního prostředí a o způsobu práce našich předků. Režie J. Hošek (Premiéra)
Dokumentární cyklus, který odkrývá veřejnosti dosud nezveřejněné informace o jednotlivých projektech našich vědců, prvotřídních odborníků ve svém oboru. Tito vědci budou zároveň průvodci jednotlivých dílů, tzv. tazatelé přírody. Ukážeme si, jakým způsobem pracují, jak o věcech přemýšlí, a naučíme se přitom pokládat přírodě ty správné otázky.
Každý díl se zaměřuje na jednoho biologa a jeho osobní výzkum. Spolu s ním se budeme zaobírat živočichy a rostlinami, podnikneme dalekou a možná trochu nebezpečnou cestu napříč přírodou a zúčastníme se zkoumání ve speciálních laboratořích.
Tento díl nás zavede do Karpat. Namísto hledání hraběte Drákuly se vydáme po stopách květnatých luk, které odedávna přitahují pozornost, a to nejen pro svoji malebnou krásu, ale i pro biodiverzitu. Botanik Jan Roleček bude hledat důvody tamní pestrosti a v rámci svého pátrání nás vezme až na Ukrajinu. Budeme zkoumat vliv člověka, jehož pravidelné zásahy nedovolily, aby louky ovládlo několik dominantních druhů, a naše cesta povede možná mnohem dál, k zemědělcům, kteří zde žili už v dobách neolitu! Rok po roce, staletí po staletí se zdejší druhové spektrum luk postupně obohacovalo a výsledkem je úžasná rozmanitost. Vyjdete se s námi na tuhle fascinující pouť plnou zkoumání!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 1.10.2023
Čas
18.55 - 19.21
Délka
26 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Tajemství skrytá v písku (1/6)
(Secrets in the Sand) I na nejnehostinnějších místech planety dochází k úžasným objevům. M...
dnes 14.40
ČT2
Nádherná Jižní Korea (2/2)
(Aerial Mountains - South Korea) Úchvatná cesta horskou krajinou Jižní Koreje. Korejský do...
dnes 17.20
ČT2
Za vydrou, bobrem a kormoránem
Staronoví obyvatelé moravskoslezské přírody (2004). Připravili: J. Šlosar, K. Keteleš a J....
zítra 02.05
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 14. 6. 2024 Svátek má Roland
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz