Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Cestování

Kulinářsko-cestopisný cyklus ze současného Srbska. Štáb s hercem Miroslavem Donutilem navštěvuje různé kouty Srbska a seznamuje s místní historií, zajímavostmi a především kuchyní. Režie: G. Agathonikiadis


Dlouhý popis
Kulinářsko-cestopisný cyklus ze současného Srbska. Štáb s hercem Miroslavem Donutilem navštěvuje různé kouty Srbska a seznamuje s místní historií, zajímavostmi a především kuchyní. Režie G. Agathonikiadis (Premiéra)
Cerveno Selo - Červená Ves - v okrese Leskovac je i za hranicemi Srbska vyhlášená pěstováním i zpracováním červené papriky. Jedním z pěstitelů je Jovan Ičič s manželkou, kteří ve velkém vyrábějí ajvar a sušenou papriku. Milan Stojanovič popisuje, jak se papriky zpracovávají a jak se paprika svázaná do velkých "náhrdelníků" přírodně suší na slunci. Ičičova žena pak svým hostům uvaří plněné papriky a vaječnici s paprikou. Oba hosté si pochvalují, že konečně, po všech těch hostinách v restauracích ochutnali domácí jídlo.
Další zastavení je v Ďáblově městě, což je přírodní památka nedaleko Kuršumliji. Tvoří ji 202 zemních pyramid a sloupců 12 až 15 metrů vysokých, zakončených balvany. K jejich původu se váže zajímavá legenda.
V Bělehradě naši cestovatelé navštíví srbskou mešitu Barjakli Džamija, postavenou v roce 1423. Je jednou z nejstarších mešit v Evropě a zároveň poslední srbskou mešitou z původních 273 mešit v Srbsku, které vzaly za své v bývalém režimu.
Po bohaté hotelové snídani se s Georgem vzápětí dostaneme na výstavu Kosmické rytmy přední srbské malířky a výtvarnice Mileny Mijovič Durutovič, zatímco Mirek navštíví Muzeum Nikoly Tesly. Jsou zde vystaveny Teslovy přístroje i osobní předměty. Dovídáme se, že Srbové Teslu považují za největšího srbského vědce, který, když už jsme u jídla, miloval celerový salát a vejce. Před vystavenou urnou s Teslovým popelem se nakonec Mirek uctivě ukloní.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 1.10.2022
Čas
11.25 - 11.55
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Bilance: Může ČR zkrachovat?
Největší ekonomické výzvy a šoky současnosti pod drobnohledem reportérů ČT. Jak velká čísl...
dnes 16.45
ČT1
Letecké katastrofy
(Mayday 21) Rozptýlená pozornost 6. června 1995, let Ansett New Zealand 703, letoun Dash 8...
dnes 22.40
ČT2
Pohoda u krbu
zítra 05.40
Prima
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 6. 12. 2022 Svátek má Mikuláš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz