Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

47% 23 hlasů
film / komedie, drama, Česká republika, , 98 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 19.6.2014 v SK 25.9.2014, DVD od 12.11.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:51Dva bratři, které rozdělila jedna žena.
Tragikomický příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Možná dvě... Zatímco Miki je špičkový neurochirurg a utápí se v bludném kruhu milostných dobrodružství, Ricky se po návratu z vojenské mise v Afghánistánu potýká s dluhy. Koprodukční snímek ČT (2014).
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Celkově na mě film působil dost zmateně, přechodů mezi minulostí a současností bylo až přespříliš. Hrozně se mi líbilo herecké obsazení, ne tolik hlavní dva herci v podání českých klasicků, ale všichni ostatní se perfektně předvedli a klobouk dolů před Jirkou Mádlem a jeho super výkonem :thumbsup: Právě za herce a několik vtipných scén dávám průměrné hodnocení, kdyby nebylo konce, mohlo být i dokonce vyšší.
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Všiváci

Všiváci vyprávějí příběh rodiny Rohanů. Miki Rohan, špičkový neurochirurg, se utápí v bludném kruhu milostných dobrodružství, avantýr a alkoholu. Jeho horkokrevný bratr Ricky je veteránem z české mise v Afghánistánu. Ten prohrává svůj boj s dluhy a i z nich plynoucí složitou situací své rodiny, která pro něj představuje velký závazek. Pečuje totiž sám o dvě dcery - o malou Maty (Rebeka) i již dospívající Rózu. S tím mu pomáhá jeho matka, kterou skvěle ztvárnila Iva Janžurová. S osudy bratrů se pak prolínají příběhy dalších postav děje - mezi nimi právě Richardova spolubojovníka z Afghánistánu Oldy a dvou kamarádů Vency a Emana, které Richard a Olda chtějí využít ve svých plánech na získání peněz.


Jiří Langmajer (rozhovor)
obrazek
Jste poměrně hodně obsazovaný herec, co vás přesvědčilo, abyste vzal tuto nabídku na roli problémového lékaře?

Přesvědčil mě režisér. Vlastně už dva roky předtím, než se začalo točit. Viděl jsem to jeho nadšení zápal pro věc, entuziasmus… Ale pak se natáčení odkládalo, a když se vynořilo znovu, bylo to přesně ve chvíli, kdy jsem já sám měl v životě největší problémy. Natáčel jsem tak v době, kdy jsem na tom byl velmi zle a řekl bych, že nic lepšího se pro ten film nemohlo stát. Taky se mi líbilo obsazení, to, jak byl napsaný scénář… A i když se mi do toho ze začátku moc nechtělo, protože jsem se na to necítil, dneska vím, že bych toho hořce litoval.

Jak vzpomínáte na dny na place?

Natáčení bylo velmi intenzivní hrál jsem velice těžkou postavu, navíc měl Roman celkem jasnou představu, co ode mě chce, takže to celkově nebylo nic jednoduchého. Když jsem to pak s delším odstupem viděl, bylo to šílené Vracely se mi všechny ty vzpomínky na věci okolo, celý ten měsíc, kdy jsem točil tenhle film a zároveň jsem po večerech hrál Richarda III., bylo to prostě tak intenzivní období, že jsem se na to nebyl schopný dívat s nadhledem. Byl jsem tak vtažený do děje, souvislostí, že jsem v tu chv匀i neviděl jenom to, co jsem viděl na plátně. A to pro mě byl obrovský emocionální zážitek. Pro mě je tenhle film vůbec jedna velká emoce. Zvládnutá, zaplať pánbůh!

Vašeho bratra hraje Ondřej Vetchý, máte spolu ve filmu i jednu zásadní scénu…

Ano, na tu scénu na pohřbu naší mámy opravdu nezapomenu. Točili jsme ji v den, kdy byla strašná zima, celé se to odehrává v dešti, takže nás hasiči kropili tak studenou vodou, že se i Ondra, o kterém si myslím, že je Železný Zekon, celý třásl. Dodneška nezapomenu, jaká neuvěřitelná vroucnost i přesto prýštila z toho našeho hraní. Jak jsme věděli, že to tam musíme dát. To objetí nás bratrů byl hrozně pěkný a intenzivní zážitek.

Jaký to byl pro vas pocit, hrat neurochirurga, který operuje mozek?

Mně se to vlastně celé propojilo. Nějakou dobu před natáčením jsem byl totiž sám v péči neurochirurgů, díky kterým dnes můžu chodit, běhat, jezdit na kole… Dokonce jsem při natáčení seděl na křesle Vládi Beneše, evropské neurochirurgické špičky! A dva roky předtím tam operovali mě… Což mě zase vrací k tomu jednotícímu prvku - emocionální stránce věci, kdy se mi osobní zážitky propojily s herectvím. Bylo to velmi zvláštní setkání.

Takže jste šťastný, že jste se tohohle projektu zúčastnil…

Díky Romanovi, jeho neustálému rohlíku na puse, díky intenzitě výpovědi, kterou v sobě měl, jsem prožil mnohem víc, než si on sám dokáže představit. Na tenhle film prostě nezapomenu z padesáti procent z pracovních důvodů, ale z padesati procent taky z velmi intenzivních osobních důvodů. A to se mi zatím nikde jinde nestalo.

Ondřej Vetchý (rozhovor)
obrazek
Rikiho vám psal Roman Kašparovský na tělo, takže s ním určitě nemáte problém, co se vám na téhle roli líbilo?

To, že je Richard hodný tatínek, slušný chlap a výborný voják.

A co pan režisér, co byste řekl o něm?

Pan režisér Kašparovský je můj kamarád, takže všechno, co bych o něm řekl před někým, kdo není jeho kamarád, by mohlo být mylně interpretováno.

Jednou z hereček ve filmu je i vaše mladší dcera Rebeka, proč jste do role dcery vybrali právě ji?

Ano, jednu z mých filmových dcer hraje moje skutečná dcera. Bylo to pro nás pro všechny asi nejjednodušší řešení. Navíc je podobná Terezce Vořškové, která hraje druhou dceru, a náramně si spolu rozumějí. Mimoto jsem s ní mohl strávit aspoň trochu času navíc.

Jako voják jste točil scény přímo v Afghánistánu, kde jste strávili téměř dva týdny na základně Shank. Jaké to bylo?

Ocitl jsem se v prostředí, kam se dostane jen málo lidí a patrně jsem se nikdy předtím tak často nemodlil. Ale poznal jsem tam spoustu skvělých vojáků - mužů i žen.

Dostat se do válečného prostředí musí být opravdu neuvěřitelný zážitek. Změnil pobyt v Afghánistánu nějak váš pohled na svět?

Po takovém zážitku se všechno naprosto zrelativizuje. Člověk se neubrání tomu, aby si neuvědomil, jak skvěle se nám tady žije a jak jsou naše všední problémy směšné a velmi často smyšlené, zbytečné, nepodstatné a neopodstatněné. A že kdybychom nebyli takoví, jací bohužel jsme, tak bychom si čas na všech úrovních maximálně zpříjemňovali.

Takže to pro vás bylo i o novém poznání?

Všechno, co jsem si tam uvědomil, jsem už dávno věděl. Že totiž to, jak špatně se lidé v Čechách k sobě často chovají, jak si závidí, lžou, okrádají se, naříkají a pomlouvají, je strašná škoda a absolutní zbytečnost, která zhoršuje kvalitu života.

Komu byste doporučil, aby se na film zašel podívat?

Film bych doporučil všem dospívajícím a hlavně dospělým lidem, protože jsem přesvědčený o tom, že drtivá většina z nich se bude schopna s některou postavou nebo situacemi příběhu identifikovat. Navíc způsob, kterým je film formálně odvyprávěný, přinásí ne zcela standardní styl. Je prostě jiný, než na jaký jsme většinou u českých filmů zvyklí.

Andrea Kerestešová (rozhovor)
obrazek
Vy hrajete osudovou ženu, kvůli které se dva bratři na kus života rozejdou. Jak se vám taková role hrála?

Nebylo to jednoduché Nevěděla jsem, jestli je Simona skutečná nebo ne, jestli má nějaké pozadí, věděla jsem jen, že pochází ze Slovenska, objevila se jak blesk z čistého nebe a taky do toho nebe odešla. Bylo to náročné a divné, ale jjá mám divné postavy ráda. Užívala jsem si to, a protože se to moc nedalo zahrát, jen jsem prostě byla.

Byla jste krásným snem, který prochází celým životem Mikiho - Jirky Langmajera. Jakým byl Jiří hereckým partnerem?

Když jsme se potkali na place, skoro jsme se neznali a rovnou jsme točili dost intimní scény. Bylo to zvláštní. S cizím člověkem. Ale Jirka je taky divnej, takže už jsme byli dva a bylo to fajn.

A režisér Roman Kašparovský?

Byl skvělý. Nezažila jsem, že by ve vypjatých situacích na někoho křičel, on je prostě pořád příjemný a nikdy neztrácí ten svůj typický hollywoodský úsměv. A když se režisér směje, je na place pohoda.

Ondřej Malý (rozhovor)
Ve filmu se objeví také vojenské akce, které jste natáčeli v provincii Lógar na základně Shank v Afghánistánu. Strávili jste tak téměř dva týdny na místech, kam by se asi málokdo dobrovolně vypravil, jaké to bylo?

Já jsem si to poprvé uvědomil, až když spadla první raketa. To jsem pochopil, že je to doopravdy. Ale bylo to pro mě strašně silných deset dní od začátku do konce. Užíval jsem si to. Po tomhle zážitku mají naši vojáci v zahraničních misích můj upřímný obdiv, protože můžu říct, že odvádějí opravdu profesionální práci.

Roman Kašparovský (rozhovor)
obrazek
Obsazení tohoto filmu je velmi silné. Jak se vám podařilo do své prvotiny dostat takové množství nejlepších českých herců současnosti?

Asi jsem měl velkou v7hodu v tom, že už pár let natáčím filmy v pozici vedoucího výroby nebo výkonného producenta. To znamená, že hodně těch lidí znám osobně. Každopádně nejdůležitější pro mě byl Ondra Vetchý, se kterým se známe asi patnáct let, a kterému jsem tu roli od začátku psal na tělo. Takže jsme se hodně bavili o tom, jak by to mělo působit, jak by to mělo vypadat… A nakonec to tak vypadá. Z čehož mám velkou radost.

A ostatní herci?

Snažil jsem se k němu vybrat herce, kteří s ním budou fungovat, vytvoří nějakou souhru, takzvaný akord. To znamená, že každý herec hraje nejen za sebe, ale vyvstane mezi nimi nějaká energie, synergie, která film posune dál a vytvoří něco navíc. A když jsem jim pak dal přečíst scénář, tak to v podstatě nikdo neodmítl.

Obsazení je opravdu skvostné, není to až „škoda“? Menší role jste určitě mohl obsadit méně známými herci.

Příběh v tomhle filmu je trochu složitější, proto bylo dobré obsazení základním stavebním kamenem. Ve chvíli, kdy jsou ve filmu zajímaví herci, ty postavy najednou ožívají. A není potřeba, aby ta postava šla celým dějem od začátku do konce. Kvalitní herec je schopen si ji obhájit třeba i ve střípcích, kdy se na plátně objevuje. Základní důvod, proč jsem obsadil tak kvalitní herce prostě byl, že jsem potřeboval, aby ty postavy fungovaly celou dobu.

Přesto, že se věnujete filmařině dlouhá léta, ne každého by napadlo se vrhnout na režii. Jak to napadlo vás?

Natočit svůj film, být režisérem, to mě napadlo jako asi spoustu lidí už někdy v dětském věku. Ale co se týče tohoto filmu, začal jsem si dávat dohromady nějak příběhy, které mě bavily a ladily spolu někdy v roce 2005 na stáži v Paříži. A když jsem to měl za dva roky poskládané a věděl jsem, jak ten příběh má fungovat od začátku do konce, tak jsem to napsal, přinesl producentce Karle Stojákové a začali jsme film zafinancovávat, přepisovat, rozšiřovat, upravovat s herci…

I ve štábu se objevují známá a zajímavá jména. Ten jste poskládal jak?

Chtěl jsem udělat vizuální film. Velice důležitý tak byl výběr kameramana, tam jsem měl obrovské štěstí na Vladimíra Smutného, kterého příběh zaujal a šel do toho. A na filmu je to znát. S dalšími členy štábu jsem pracoval už na svých dřívějších filmech, takže jsem věděl, že jsou to profesionálové, jsou kreativní, rozumím si s nimi a jsou zároveň schopní přinést do projektu něco navíc.

Měl jste zajímavou zkušenost s uvedením filmu ještě přes českou premiérou ve Spojených státech, kde naše herce neznají. Opravdu se jim tak líbili?

Ano, tam na projekce v rámci festivalu Czech That Film chodili opravdu normální Američané, pro které naši nejznámější herci nebyli žádné hvězdy, a musím říct, že reakce na ně byly skvělé. Líbil se jim Ondra Vetchý, Jirka Mádl, Iva Janžurová o Jirkovi Langmajerovi dokonce říkali, že je to nový Dr. House! Takže to podle mě funguje správně.

Podobné filmy

Jumanji: Vítejte v džungli
(Jumanji: Welcome to the Jungle) Když čtyři školáci objeví starou konzoli s videohrou, oci...
dnes 20.00
Nova Cinema
Návrat idiota
Lehce mrazivá filmová komedie inspirovaná titulní postavou románu F. M. Dostojevského a oc...
dnes 22.30
ČT2
Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lid...
dnes 22.34
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
ČT2
Datum
Po. 15.8.2022
Čas
21.30 - 23.10
Délka
100 min.
Typ
film
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD


Registrace
PřihlášeníStředa 7. 12. 2022 Svátek má Ambrož
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz