Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(Sea Power, A Story of Battleships) Nové hrozby.
Bitevní lodě, fregaty, letadlové lodě a ponorky s jaderným pohonem. Počátkem jednadvacátého století vstupují válečná loďstva do další fáze technologického soupeření. Po zhroucení sovětského bloku se počátkem devadesátých let stávají vládci moří a oceánů Spojené státy americké. Francouzský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Americké námořnictvo v Iráku poprvé nasazuje v boji dron. Po sebevražedném atentátu na USS Cole v přístavu v Adenu v roce 2000 se námořnictva orientují také na boj proti terorismu. Jaderné letadlové lodě se víc než v minulosti stávají ústředními činiteli vojenských zásahů. Spojenec Spojených států, Francie, nasazuje v Afghánistánu loď Charles de Gaulle, na palubě může nést až čtyřicet letounů, které startují s pomocí katapultu poháněného stlačenou párou. Při obraně těchto mořských obrů však námořnictva musejí předvídat všechny možné scénáře útoku. Ponorka Gotland v roce 2005 díky svému tichému motoru Stirlink znovu připomněla, jak jsou zranitelné. V současnosti hodlají americkému námořnictvu konkurovat další námořní mocnosti, Čína a Rusko. Právě tam vyvinuli bezpilotní aparát Poseidon, který by se mohl stát nejnebezpečnějším podmořským dronem na světě. Jedná se o torpédo s jadernou hlavicí i pohonem. Dokáže se pohybovat ve velkých hloubkách a zasáhnout cíle vzdálené několik tisíc kilometrů. Moře a oceány se víc než v minulosti dostávají do popředí zájmu mocností.
Bitevní lodě, fregaty, letadlové lodě a ponorky s jaderným pohonem. Počátkem jednadvacátého století vstupují válečná loďstva do další fáze technologického soupeření. Po zhroucení sovětského bloku se počátkem devadesátých let stávají vládci moří a oceánů Spojené státy americké. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 9.10.2022
Čas
08.57 - 09.47
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Kalendárium
Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová
zítra 01.56
ČT1
Historie.cs
Nebeští jezdci z jižní Moravy. Po stopách historické paměti v krajině vinné révy (2020)
zítra 02.20
ČT2
Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské město Tik...
zítra 05.04
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 5. 12. 2022 Svátek má Jitka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz