Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(Sea Power, A Story of Battleships) Nové hrozby.
Bitevní lodě, fregaty, letadlové lodě a ponorky s jaderným pohonem. Počátkem jednadvacátého století vstupují válečná loďstva do další fáze technologického soupeření. Po zhroucení sovětského bloku se počátkem devadesátých let stávají vládci moří a oceánů Spojené státy americké. Francouzský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Americké námořnictvo v Iráku poprvé nasazuje v boji dron. Po sebevražedném atentátu na USS Cole v přístavu v Adenu v roce 2000 se námořnictva orientují také na boj proti terorismu. Jaderné letadlové lodě se víc než v minulosti stávají ústředními činiteli vojenských zásahů. Spojenec Spojených států, Francie, nasazuje v Afghánistánu loď Charles de Gaulle, na palubě může nést až čtyřicet letounů, které startují s pomocí katapultu poháněného stlačenou párou. Při obraně těchto mořských obrů však námořnictva musejí předvídat všechny možné scénáře útoku. Ponorka Gotland v roce 2005 díky svému tichému motoru Stirlink znovu připomněla, jak jsou zranitelné. V současnosti hodlají americkému námořnictvu konkurovat další námořní mocnosti, Čína a Rusko. Právě tam vyvinuli bezpilotní aparát Poseidon, který by se mohl stát nejnebezpečnějším podmořským dronem na světě. Jedná se o torpédo s jadernou hlavicí i pohonem. Dokáže se pohybovat ve velkých hloubkách a zasáhnout cíle vzdálené několik tisíc kilometrů. Moře a oceány se víc než v minulosti dostávají do popředí zájmu mocností.
Bitevní lodě, fregaty, letadlové lodě a ponorky s jaderným pohonem. Počátkem jednadvacátého století vstupují válečná loďstva do další fáze technologického soupeření. Po zhroucení sovětského bloku se počátkem devadesátých let stávají vládci moří a oceánů Spojené státy americké. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 7.10.2022
Čas
15.02 - 15.55
Délka
53 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Súdán, mezi Nilem a pouští
Země rozkládající se od břehů Rudého moře až po střední Afriku má bohatou a zajímavou, ale...
dnes 14.18
ČT2
Život v gulagu
Pohled do historie sovětských nechvalně proslulých pracovních táborů. Francouzský dokument
dnes 16.10
ČT2
Jak továrny změnily svět
Budoucnost Moderní továrny jsou produktem pozoruhodných pokroků ve vědě a technice. Od dob...
dnes 18.23
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 11. 2022 Svátek má René
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz