Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(Sea Power, A Story of Battleships) Zrození obrů.
31. května 1916, Severní moře nedaleko pobřeží Dánska. Evropou už dva roky zmítají boje první světové války. Toho rána stovka německých válečných lodí, postavených za účelem zničení britského Královského námořnictva, hodlá zvrátit běh dějin. Francouzský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
31. května 1916, Severní moře nedaleko pobřeží Dánska. Evropou už dva roky zmítají boje první světové války. Toho rána stovka německých válečných lodí, postavených za účelem zničení britského Královského námořnictva, hodlá zvrátit běh dějin. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra)
Na palubě německé bitevní lodě SMS Nassau je mladý, dvacetiletý rekrut Rupert Berger. 17 hodin 30 minut, zatím ani stopy po nepříteli. Když vtom se rozezvučí poplašné sirény. Ve vzdálenosti asi deseti námořních mil byly spatřeny lodě britského Královského námořnictva, za chvilku budou na dostřel děl. Bitevní loď SMS Nassau se sklání na bok, právě vystřelila první salvu. Poprvé a naposledy v průběhu první světové války se oba znepřátelené tábory střetly v plné síle. Moře do té doby nikdy nepoznalo takovou záplavu ohně. Námořníci v obou táborech vědí, že jim zbývají pouze dvě možnosti. Zvítězit, nebo zahynout. Dreadnoughty, bitevní křižníky, ponorky, torpédoborce. Vlivem průmyslové revoluce dochází s příchodem dvacátého století k zásadní proměně po tři tisíce let se vyvíjející podoby námořních bitev. Na scénu vstupují ocelové kolosy, neustále rychlejší a smrtonosnější stroje, stvořené pro válku. V nelítostném soupeření mezi národy technici i námořníci využívají rozvoj techniky, jemuž se přizpůsobují i nové taktiky boje. Dohlédnout až za obzor, namířit rychleji a přesněji. Vývoj zbraní posouvá hranice lidských možností, rozhodující výhodu v první světové válce má zajistit nový typ zbraní. Poprvé v dějinách se válka vede i v mořských hlubinách.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 16.9.2022
Čas
15.25 - 16.15
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Rozluštěné poklady VI
(Treasures Decoded VI) Zatopené římské město Ztracené město Neápolis bývalo důležitým pří...
zítra 01.38
ČT2
Kalendárium
Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová
zítra 01.50
ČT1
Krásné živé památky
Haná Jak se opravuje středověká tvrz nebo vojenská pevnost v hanácké metropoli? Mirek Vla...
zítra 02.25
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 30. 1. 2023 Svátek má Robin
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz