Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(Sea Power, A Story of Battleships) Zrození obrů.
31. května 1916, Severní moře nedaleko pobřeží Dánska. Evropou už dva roky zmítají boje první světové války. Toho rána stovka německých válečných lodí, postavených za účelem zničení britského Královského námořnictva, hodlá zvrátit běh dějin. Francouzský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
31. května 1916, Severní moře nedaleko pobřeží Dánska. Evropou už dva roky zmítají boje první světové války. Toho rána stovka německých válečných lodí, postavených za účelem zničení britského Královského námořnictva, hodlá zvrátit běh dějin. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra)
Na palubě německé bitevní lodě SMS Nassau je mladý, dvacetiletý rekrut Rupert Berger. 17 hodin 30 minut, zatím ani stopy po nepříteli. Když vtom se rozezvučí poplašné sirény. Ve vzdálenosti asi deseti námořních mil byly spatřeny lodě britského Královského námořnictva, za chvilku budou na dostřel děl. Bitevní loď SMS Nassau se sklání na bok, právě vystřelila první salvu. Poprvé a naposledy v průběhu první světové války se oba znepřátelené tábory střetly v plné síle. Moře do té doby nikdy nepoznalo takovou záplavu ohně. Námořníci v obou táborech vědí, že jim zbývají pouze dvě možnosti. Zvítězit, nebo zahynout. Dreadnoughty, bitevní křižníky, ponorky, torpédoborce. Vlivem průmyslové revoluce dochází s příchodem dvacátého století k zásadní proměně po tři tisíce let se vyvíjející podoby námořních bitev. Na scénu vstupují ocelové kolosy, neustále rychlejší a smrtonosnější stroje, stvořené pro válku. V nelítostném soupeření mezi národy technici i námořníci využívají rozvoj techniky, jemuž se přizpůsobují i nové taktiky boje. Dohlédnout až za obzor, namířit rychleji a přesněji. Vývoj zbraní posouvá hranice lidských možností, rozhodující výhodu v první světové válce má zajistit nový typ zbraní. Poprvé v dějinách se válka vede i v mořských hlubinách.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 16.9.2022
Čas
15.25 - 16.15
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
Hořké a sladké Domácí vermut dochutíme hořkými bylinkami ze zahrady a připravíme k němu s...
dnes 10.00
ČT1
Velká Británie z výšky
(Aerial Britain) Skotsko Na severu ostrova leží země úchvatné krásy a nesmrtelných legend...
dnes 11.15
ČT2
Záchrana egyptských chrámů
(Saving Egypt’s Temples) Dokument francouzského Arte věnovaný úspěšným snahám UNESCO o zác...
dnes 13.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 1. 2. 2023 Svátek má Hynek
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz