Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

napsáno 7.8.2007 

Recenze

Hasbro uvádí: Bay is back!  
 
 
Dva roky po komerčně méně úspěšném leč impozantním zneklidňujícím Ostrovu přichází režisér velkých filmů Michael Bay s jednoznačným letním hitem - Transformerech. Hračky a komiksy svévolně se transformujících autorobotů mimozemské inteligence jsou známy už přes dvacet let. Vzniklo již mnoho populárních seriálů, ale Transformers jsou prvním hraným filmem na toto téma. A že nějakým! I přes nadopovaný 150 miliónový rozpočet budete nezřídkakdy kroutit hlavou, že to snad tak lacino pořídit nemohli. Inu, když se přidá k Michaelovi Steven Spielberg jako vedoucí výroby a zaplatí se prvotřídní a věrné digitální efekty ve studiu IL&M, nemůže vzniknout nic malého. Podstatné je, že ani příběh nijak nezaostává. Ano, najdou se menší trhlinky a podivnůstky. Ano, závěr je pečlivě nastaven na pokračování, které je ohlášené za dva roky. Ale obsahuje napětí, akci, dojemné chvilky a především humor.  
 
 
Legendárními hláškami (např. z Armageddonu či Mizerů) je Michael Bay vyhlášený a tentokrát se opravdu činil. Například když si Sam z referátu ve škole udělá reklamní předváděčku starožitností po dědovi, kterou prodává na e-bayi. Aha, já vlastně nic nenapsal o lidech... Víte co, nechte se překvapit. .-) Mějte na paměti, že je film primárně určen teenagerům mužského pohlaví, a tak v hlavních rolích zazáří mladičký Shia LaBeouf či nebezpečně sexy Megan Foxová. To však neznamená, že jiné věkové vrstvy přijdou zkrátka. Konec konců jedny z rekordních tržeb při prvním promítacím víkendu v Americe svědčí o tom, že jsou Transformeři hojně navštěvováni celými rodinami. Pouhý měsíc po světové premiéře je na spadnutí absolutní Bayův kasovní rekord z devět let starého Armageddonu. A to se ještě nazačalo promítat u nás! ;-)  
 
 
Na závěr ještě pár poznámek. Ačkoli za normálních okolností nemám ruční cukající, vrtící se rozostřenou kameru s ultrarychlým střihem v lásce, tentokrát je při dramatických záběrech na svém místě. Snad je jen škoda, že se mi nikdy nepovedlo prohlédnout, jak že se to ti roboti vlastně transformují. Přitom je to tak cool a parádně rozanimované.  
 
 
A v neposlední řadě chválím opět Steva Jablonského za nezapomenutelný hudební zážitek. Jak jsem předpovídal před dvěma lety u Ostrovu - ještě o tomto filmovém skladateli uslyšíme! Doufám, že originální soundtrack na probíhající nátlak fanoušků opravdu brzy vyjde. Tak či onak, za dva roky naschle u superhlubokých hlasů Optima Prima podruhé.  
 
 
P.S. Michael Bay má na příští rok ještě v úkolníčku něco tuze zajímavého - remake legendární počítačové ságy Prince of Persia. To jsem vážně zvědavý.

vip007, 8 z 10


napsáno 23.8.2007 

Recenze

Natočil mnoho velkých výbuchů a mnoho velkých akčních scén. Holky v jeho filmech vypadají jako modelky, chlapi jsou buď drsňáci ve stylu Willa Smithe nebo jsou to jiným způsobem zajímaví jedinci. Miluje armádu, žluté filtry a patřičně údernou hudbu na pozadí filmu (ani tentokrát nebudete zklamáni!). Dát mu rozpočet pod sto milionů dolarů nebo jen těsně nad by pro něj byla téměř urážka. Proč? Protože Michael Bay se málokdy mýlí a jeho jméno je dostatečnou zárukou návratnosti investice i toho, že investované peníze „budou ve filmu vidět“.  
 
Druhou jistotou filmu je jméno Stevena Spielberga, jako producenta. Mimo jiné i proto, že jeho filmy vypadají vždy mnohem dražší než doopravdy jsou. No a třetím trumfem je na západ od nás profláklá značka Transformers. Hasbro totiž v kapitalistickém bloku před nějakými dvaceti lety zbláznilo děti a ty začaly nosit do školy místo autíček od Matchboxu, autíčka transformující.  
 
Musím říct, že jsem se na Transformers těšil, ale ne zas nějak extrémně. A to i přesto, že je natáčel můj oblíbený režisér a všude byly převážně extaticky nadšené ohlasy. Přeci jen mám radši černé policajty co likvidují podvratné živly, než auta co se přeměňujou. Musím naprosto pochválit tvůrce v tom ohledu, že se filmu podařilo vdechnout uvěřitelnost a roboti mají charakter, dokážete s nimi cítit a dokonce se o ně i bát. To samo o sobě svědčí o mnohém. To, že se celý film nebere vůbec vážně, mnohým záležitostem jen napomáhá. Je možné dovolit si trochu těch úletů, které ale místy začínají zavánět dosti rodinnou atmosférou. Tedy něčím, co je u Michaela Baye novinkou.  
 
A dostáváme se pomalu k největším kladům a záporům filmu. Největším pozitivem filmu, je pro mě, Shia LaBeouf (zkuste schválně říct tohle jméno 3x po sobě). Ten kluk je totiž fakt fenomén. Přirozenej, vtipnej, prostě přesně v poloze, kterou takový film potřebuje. Megan Fox není špatná, ale v tomhle filmu se od ní chce hlavně jedno. Má prostě vypadat co nejvíc sexy, tak aby mlaďochům tekly sliny do popcornu a starší muži, aby museli zakrývat, že je nenechává chladnými. Myslím si, že svou misi oba splnili dobře a teď tu jde hlavně o robůtky.  
 
Filmy jako je tento stojí a padají s trikovými sekvencemi. Těch je ve filmu kvanta a jsou kvalitní, přesto s nimi mám takový menší problém. Film by jich snesl víc. Bohužel na to asi už nebyly peníze, ale na pořádnou konfrontaci se čeká až do závěru. Další věcí je, že v samotném závěru je sice vidět, že se producent plácl přes kapsu, ale jelikož už nebylo těch peněz zas tolik, tak nebylo možné veškeré souboje ztvárnit s veškerými detaily, které by si zasloužily. Vše se řeší střihy, které místy znepřehledňují situaci na bojišti. V závěru jsem se snažil počítat kolik na které straně zůstalo robotů, ale opravdu jsem nebyl schopen se dopočítat. Občas někdo „rychle zařval“, ale tak rychle že jsem už pak ani nevěděl kdo. Samozřejmě, že boje a souboje nebyly úplně chaotické, ale k přehlednosti jim také něco chybělo. A to přesto, že se Michael evidentně snažil seč to šlo. Bez dalších peněz to ale prostě nešlo. Jak už jsem se zmínil, jedná v zásadě o rodinný film. Nikdo nijak moc nekrvácí. Je to akční, ale můžete na to vzít i svýho malýho bráchu. Takový pocit jsem u Michaela Baye ještě nikdy neměl. Možná je to dobře, možná ne, ale já radši tvrdší variantu.  
 
Ale co, Shia, Bumblebee i další roboti byli moc fajn, jízdu jsem si užil a v druhém kole se těším na doladění některých zatáček, tak aby byla atrakce na maximálním hodnocení.

moviefan, 9 z 10Registrace
PřihlášeníPátek 1. 3. 2024 Svátek má Bedřich
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz