Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Telecí
Obec Telecí leží nedaleko královského věnného města Polička. Vznikla zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Z nejstarší dochované církevní písemnosti vyplývá, že roku 1403 byla ve vsi již větší farnost s kostelíkem. Nejstarší časy možná pamatuje místní lípa velkolistá nazývaná Zpívající. Její věk je odhadován na víc než 700 let. Přes své stáří dokazuje stále svou sílu. V průběhu staletí inspirovala řadu umělců. Existuje o ní řada knižních příběhů, báseň či dokonce sonáta, dostala se do znaku obce Telecí i na poštovní známky. Letos se dokonce stala vítězem soutěže Strom roku. Prohlédneme si ji.

Vyřezávané figurky Pawla Kufa
Nejvýchodnější cíp naší země na pomezí Česka, Slovenska a Polska je svébytným krajem s vlastním nářečím, specifickou kulturou, staletými tradicemi a houževnatými obyvateli. V Mostech u Jablunkova žije a tvoří řezbář Pawel Kufa, který se od roku 2017 pyšní titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. Svou první figurku vyřezal v roce 1980, dnes už se jeho výtvory počítají na tisíce. Řemeslu věnuje veškerý volný čas Hlavním námětem jeho tvorby jsou postavy gorolů při každodenní práci a dřevěné reliéfy s motivy rodného kraje. Po roce 1989 oživil také tradici vyřezávání betlémů.

Zlatá stoka
Při pohledu na okouzlující krajinu rybníků a romantických kanálů okolo Třeboně byste jen těžko uvěřili, že tu kdysi bývala bažinatá a jen těžko hospodářsky využitelná půda. Za neuvěřitelnou proměnou nehostinného kraje v malebnou mozaiku vodních ploch stáli Jakub Krčín a jeho neméně slavný předchůdce Štepánek Netolický. Ten vybudoval unikátní technické vodní dílo Zlatá stoka, které se vine Třeboňskem už přes pět století. Přivádí živou vodu do rybníků a vytváří ideální podmínky pro chov ryb. Po staletí plnilo i další důležité úkoly. Pohánělo mlýnská kola, zásobovalo město pitnou vodou a dovážel se po něm materiál pro výstavbu města. Projdeme se místy, kudy vede.

Zázraky evoluce
V Národním muzeu byla nedávno otevřena jedna z nejmodernějších a nejunikátnějších přírodovědeckých expozic v Evropě s názvem Zázraky evoluce. Vznikala 5 let a je jakýmsi příběhem života na naší planetě. Podílela se na ní řada odborníků z celé Evropy. Na ploše 2000 m? v šesti sálech najdete víc než 1500 exponátů. A to nejen ze stálých sbírek Národního muzea, ale i na 400 nově preparovaných zvířat a jejich věrných modelů. Expozice je také doplněna o unikátní moderní multimediální technologie a řadu interaktivních prvků, které zábavnou formou seznamují návštěvníky s životem zvířat a jednotlivými evolučními poznatky.

Potvorov
Obec Potvorov leží v okrese Plzeň-sever. Poprvé je zmíněna v listině z roku 1204, ve které se píše, že Anežka z Potvorova věnovala plaskému klášteru některé své statky. V té době tu stávala opevněná tvrz, na jejímž nádvoří vyrostl kostel sv. Mikuláše. Byl postaven koncem 12. nebo na počátku 13. století a založila ho pravděpodobně právě Anežka z Potvorova. Jde o jednolodní podélnou stavbu, na západě s hranolovitou věží a na východě s apsidou. Dlouho chátrala, ale před několika lety se parta nadšenců pustila do její záchrany. Výsledky jejich snažení si prohlédneme.

Vánoce v Hornickém muzeu
Atmosféru blížících se Vánoc si můžete užít i v Hornickém muzeu v Příbrami. Ocitnete se totiž uprostřed příprav na svátky tak, jak tu probíhaly na přelomu 19. a 20.století. V žádném obydlí tehdy nechyběl betlém, který si havíři většinou sami vyráběli. Příbramskou specialitou jsou figurky do betlému, kterým se říká chlebáčci. Vyráběly se ze směsi mouky, pilin a sádry. Těsto se vtlačilo do forem, po obtištění se figurka opatrně vyndala a dala se sušit. Po ztvrdnutí se pak malovala. Slavnostně je vyzdobená i důlní štola. Havíři totiž museli fárat i na Štědrý den. Seznámíme se i s dalšími jejich tradicemi.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 5.12.2021
Čas
10.00 - 10.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Cestománie
Etiopie: Běžec na dlouhou trať Za bohatstvím jedné z nejchudších zemí světa, v níž se rod...
dnes 16.45
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 10.30
ČT1
V karavanu po Česku II (4/8)
Aleš Háma opět v karavanu brázdí Českou republiku. Na svých cestách objevuje pozoruhodná m...
čt. 27.1. 21.00
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 25. 1. 2022 Svátek má Miloš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz