Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Sobotín a okolí
Historie Sobotína na Jesenicku je spjata s těžbou železné rudy. V 19. století tu pak majitel panství hrabě Antonín Mitrovský vybudoval velký podnik na zpracování železa. Po jeho smrti se továrny ujal velmi úspěšný podnikatelský rod Kleinů. Jejich železárny a strojírny patřily mezi nejvýznamnější firmy své doby. Dnes je v obci a okolí připomíná několik památek, které se nacházejí na naučné stezce nazvané Sobotínský okruh. Na sedmnáctikilometrové trase vás čeká celkem 14 zastavení. Na výlet vyrazíme od zámku, který rodu patříval, projdeme se jeho parkem a budeme obdivovat také unikátní dřevěný kostelík v osadě Klepáčov.

MapaSobotín a okolí

Kobylí vrch a biocentrum Ostrůvek
Není to tak dávno, kdy se mezi obcemi Terezín a Kobylí nacházelo jedno z největších moravských jezer. Ve 30. letech 19. století ho ale lidé vysušili, aby v lokalitě mohli pěstovat zemědělské plodiny. Přirozenému obnovování pak zabránilo zavedení meliorací v roce 1965. Dnes na jeho místě najdeme takzvané biocentrum Ostrůvek s několika unikáty. Bývalou vodní plochu můžete pozorovat z blízkého Kobylího vrchu, z tamní ikonické a architektonicky ceněné rozhledny. Říká se jí také „Stezka nad vinohrady“. Vznikla v roce 2018 a její výjimečnost spočívá v designu spirály i bezbariérovém přístupu.

MapaKobylí vrch a biocentrum Ostrůvek

Včelař Jan Krabec z Dešenic
V naší zemi byste napočítali víc než 600 000 včelstev. Většina z nich je chována hlavně pro med, ale významné jsou i jejich další produkty jako propolis, mateří kašička nebo vosk. Ten se využíval odnepaměti. Ve staré Asii se na destičky z něj ryly zákony a vládní nařízení. Dnes nachází včelí vosk uplatnění třeba ve farmacii, kosmetice a také v mnoha uměleckých řemeslech. Dělají se z něj i voňavé vánoční svíčky, a právě jejich výrobě se věnuje Jan Krabec z Dešenic na Klatovsku. Zavítáme do jeho dílny a zjistíme, jaké tvary dělá a co všechno jeho práce obnáší.

MapaVčelař Jan Krabec z Dešenic

Hynčicemi a okolím po stopách Johanna Mendela
Hynčice na Novojičínsku jsou rodištěm Johana Gregora Mendela, katolického kněze, přírodovědce a zakladatele genetiky. Přišel tam na svět 22. července 1822. Jako jediný syn sedláka měl jednou převzít rodinný statek, toužil ale navzdory svízelné finanční situaci po otcově zranění v lese po studiu. Připomeneme si jeho životní příběh i místa, která jsou s ním spjata. Vydáme se ale také do malebné přírody kolem starých meandrů řeky Odry. Krajinou nás povede unikátní obrázková cyklostezka, jediná svého druhu v Česku. A prohlédneme si i 250 let starý vodní mlýn se zachovalým mlecím zařízením.

MapaHynčicemi a okolím po stopách Johanna Mendela

Zámecký park v Lešné u Valašského Meziříčí
Málokdo tuší, že ve Zlínském kraji stojí dva zámky Lešná. Známější je ten v areálu vyhledávané zoologické zahrady u hlavního města regionu. Ten druhý najdeme nedaleko Valašského Meziříčí. Na památce se hodně podepsalo necitlivé zacházení ve druhé polovině minulého století. Po roce 1948 v ní téměř třicet let sídlila mateřská a měšťanská škola. Až v roce 1975 získalo zámek spolu s parkem do péče vsetínské muzeum a pustilo se do záchrany zchátralého areálu. Zásadní rekonstrukce včetně oprav interiérů se ovšem budova s přilehlým parkem dočkala až na přelomu tisíciletí první návštěvníky po ní znovu přivítala v roce 2011.

MapaZámecký park v Lešné u Valašského Meziříčí

Areál U vodáka v Písku
Pod pojmem vodák se většině z nás nejspíš vybaví nadšenec na kánoi s pádlem, který si oblíbil sjíždění řek. Člověk, který se tak označoval před staletími, ale neměl s touto kratochvílí nic společného. Zajišťoval přísun vody do obecních kašen. Měl na starosti hlavně trubky, které vodu sváděly do města. Dbal na to, aby se nezanášely nečistotami a lidé si tak mohli chodit ke kašnám pro životadárnou tekutinu. Starou profesi si připomeneme na místě, nazývaném U Vodáka. Najdeme ho na východním okraji města Písek, Vodáci v téhle lokalitě kdysi žili a dnes tam vznikla naučná trasa seznamující s životem v rybnících.

MapaAreál U vodáka v Písku


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 30.10.2021
Čas
01.40 - 02.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Manu a Matěj na cestě po jižní Itálii (10/10)
V závěrečném díle seriálu italského kuchaře Emanuela Ridiho a zpěváka Matěje Rupperta navš...
dnes 21.25
ČT2
Cestománie
Srí Lanka: Ráj v pekle Putování napříč ostrovní zemí, jež byla v době nelítostného etnick...
zítra 15.05
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
so. 11.12. 01.30
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 9. 12. 2021 Svátek má Vratislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz