Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Zámek Zruč nad Sázavou
Legendární trať nazvanou Posázavský pacifik znají nejen milovníci železnice a krajiny, kterou vede. Její úsek mezi Kácovem a Světlou nad Sázavou byl uveden do provozu v roce 1903 a o jeho výstavbu se zasloužil drážní inženýr a podnikatel Adolf Schebek. Jeho rodině už tehdy patřil zámek ve Zruči nad Sázavou. Adolf byl za svou budovatelskou činnost byl oceněn titulem barona, a možná i proto se pustil do úprav sídla v duchu doznívajícího romantismu, aby odpovídalo jeho novému postavení. Dnes se o památku stará město a návštěvníky v areálu čeká celá řada zajímavostí. Na prohlídku se vydáme i my.

MapaZámek Zruč nad Sázavou

Bludov
Bludov je nepříliš známou obcí na Šumpersku. Vznikl na přelomu 12. a 13. století. A jen o něco málo později nechal zřejmě některý z potomků jejího zakladatele postavit i stejnojmenný hrad, který byl ovšem už v 15.věku zbořen. Později pak ve vsi vyrostla tvrz, která v dalších staletích dostala podobu zámku. Spoustu zajímavostí najdete i v okolí. Příznivce výletů na kole mezi nimi provede síť cyklotras. V sedle bicyklu vyrazíme také my, po pohodové cestě vhodné i pro méně zdatné cyklisty. Čeká nás krásný výhled do kraje nebo poutní kostel. Naši výpravu zahájíme i zakončíme v Bludově.

MapaBludov

Ateliér Krupka
Manželé Krupkovi z Úval mají od mládí rádi knihy. Desítky let, konkrétně od roku 1973, je také společně vyrábějí. V jejich dílně vznikají originální díla, takzvané bibliofilie, které existují jen v počtu několika kusů. Díky tomu se stávají vyhledávanými sběratelskými kousky. Navíc za ně získávají ocenění na mezinárodních výstavách. Byli dokonce přijati do prestižního klubu Master of the Art of Binding, sdružujícího pouhých šedesát knihařů z celého světa. Ukáží nám, co všechno jejich práce obnáší a také předvedou, co i po letech dovedou staré stroje, které zachránili a dodnes využívají.

MapaAteliér Krupka

Přehrada Seč
Přehrada Seč v srdci Železných hor a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Nádrž je dlouhá šest a půl kilometru a její hloubka místy dosahuje až třiceti metrů. Původně měla chránit kraj před povodněmi, dnes slouží i k výrobě elektřiny a jako zásobárna pitné vody. V létě láká zejména milovníky koupání i sportovních aktivit. V posledních letech v oblasti vznikly kromě Geoparku i nové turistické trasy a cyklostezky. Připomeneme si časy budování přehrady a projdeme se malebnou přírodou.

MapaPřehrada Seč

Letecké muzeum Kbely
Letecké muzeum v pražských Kbelích se řadí k největším zařízením svého druhu v Evropě. Najdete v něm stroje z doby počátku aviatiky v Československu, ale i ty z nedávné minulosti. Vzniklo před víc než půlstoletím v prostorách prvního vojenského aeroportu vybudovaného v roce 1918 po vzniku Československa. Z původního jednoho hangáru se rozrostlo na osm expozičních hal ve dvou areálech a návštěvníci si tu mohou prohlédnout 350 převážně vojenských, ale i sportovních či dopravních letounů. Alespoň ty nejzajímavější vám ukážeme a prozradíme vám, jak se některé do muzea dostaly.

MapaLetecké muzeum Kbely

Klášter v Kadani
V místech, kde v Kadani vyrostl františkánský klášter, prý kdysi stávala šibenice. Jeden odsouzený se u ní podle legendy modlil ke Čtrnácti svatým pomocníkům tak usilovně, že ho kat nedokázal oběsit. Pověst o zázraku se začala šířit a lákat spoustu věřících. Pro ně tu vyrostla nejprve poutní kaple a na konci 15. století celý areál. Při nedávné obnově v něm restaurátoři odhalili unikátní freskovou výzdobu, díky které památka aspiruje na zapsání do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Dozvíme se, co všechno odborníci objevili a připomeneme si i další zajímavosti areálu.

MapaKlášter v Kadani


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 9.10.2021
Čas
00.50 - 01.25
Délka
35 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Manu a Matěj na cestě po jižní Itálii (7/10)
V dalším díle seriálu italského kuchaře Emanuela Ridiho a zpěváka Matěje Rupperta navštíví...
dnes 16.20
ČT2
Cestománie
Borneo: Za lovci lebek Dobrodružná cesta po indonéském ostrově za tajuplnými lebkami, tra...
dnes 16.40
ČT1
Cyklotoulky
Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy na Slovensku. Tentokrát navštívíme Žilinu. ...
dnes 19.00
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 30. 11. 2021 Svátek má Ondřej
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz