Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Klášter Chotěšov
Zatím poměrně utajenou a v posledních letech se pomalu probouzející perlou jižního Plzeňska je chotěšovský klášter. Mezi lety 1202 až 1210 ho pro sestry premonstrátky nechal vybudovat blahoslavený Hroznata, který už předtím založil mužský klášter v Teplé. Do čela toho chotěšovského jmenoval svou sestru Vojslavu. Byla vdovou, nemohla tedy vstoupit do řádu ani se stát matkou představenou, a tak působila jako správkyně. Během dalších staletí čekaly konvent časy dobré i zlé. Jeho novodobá historie je spojená s nevelkou obcí, ve které stojí a kde žije sotva dva a půl tisíce obyvatel. Chotěšovští před jedenácti lety dosáhli vyhlášení kláštera za národní kulturní památku a pustili se do jeho oprav.

MapaKlášter Chotěšov

Park Mirakulum
Po dlouhá desetiletí byly středočeské Milovice spojovány se sovětskými vojáky. Dnes se hlavně těm nejmladším při vyslovení názvu městečka okamžitě vybaví Mirakulum. Země her, zvířat, stromů a dětské fantazie. Zábavní park funguje už od roku 2012. Rozkládá se na deseti hektarech a stále se rozšiřuje. Drtivá většina všech prvků je unikátní a vyrobená právě pro toto místo. Stavby v areálu mohou svým pojetím připomínat díla architektů Antonia Gaudího nebo Friedensreicha Hundertwassera. Postupem času v komplexu vyrostly zoo koutek, malá obora s lesními zvířaty, desítky fantaskních dřevěných budov a objektů nebo vodní svět.

MapaPark Mirakulum

Hrad Starý Jičín
Hrad Starý Jičín je jednou z nepřehlédnutelných dominant krajiny na rozhraní Nízkého Jeseníku a Moravskoslezských Beskyd. Kdysi tudy vedla známá jantarová stezka spojující jih Evropy s pobřežím Baltského moře. Hrad na vrcholu stejnojmenného kopce převyšuje okolní terén o 200 metrů. Mohl proto dobře sloužit ke střežení cesty. Ostatně, právě proto byl už na počátku 13. století vybudován. I když se toho moc z jeho původní podoby nedochovalo, už déle než dvacet let probíhající rekonstrukce se snaží další zkáze romantické zříceniny zabránit. Nejprve byla opravena hranolová věž, která dnes návštěvníkům nabízí nejen krásný výhled do kraje, ale i stálou expozicí o historii památky.

MapaHrad Starý Jičín

Lysolaje
Praha není bohatá jen na památky, ale i na přírodní plochy. My se jednou z nich projdeme ve čtvrti zvané Lysolaje, připojené k metropoli v roce 1968. Oblast obývali už lovci mamutů před 30 tisíci lety. Na úrodných stráních v okolí byly zase v 16. století vinice, které však později zanikly. A pozornost si dodnes zaslouží chráněné území, kterému se podle jeho půdorysu říká Housle. Do poloviny minulého století v něm byl přírodní amfiteátr, dnes ho zdobí množství artefaktů připomínajících sochařská sympozia. Provede nás jím naučná stezka a zastavíme se například v místním sadu.

MapaLysolaje

Krajkářství
Tradice krajkářství na Vamberecku se píše už bezmála 400 let. Její počátky sahají do roku 1627, kdy panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena, původem z Flander, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Tak se místní ženy naučily paličkovat krajky flanderského a bruselského typu, které pak zdokonalovaly, vymýšlely nové ornamenty a vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek. Ty Vamberk tolik proslavily. Jak celá ta křehká krása vzniká, nám ukáže Jana Langová. Za svůj um dokonce získala v roce 2019 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královehradeckého kraje.

MapaKrajkářství

Svitavy
Svitavy leží na moravské straně historické zemské hranice a také na rozhraní evropského rozvodí. Své jméno dostaly podle řeky Svitavy a ta zase podle praslovanského označení pro čistou a průzračnou vodu. V polovině 13. století povolal do kraje olomoucký biskup Bruno německé osadníky a německým zůstalo město po celou svou historii až do roku 1945. Česká menšina v něm totiž nedosahovala ani desetiny všech místních obyvatel. Zlatým věkem se pro město stalo 19. století, kdy zde fungovalo přes sto textilních továren a Svitavám se přezdívalo „Západomoravský Manchester“. Prohlédneme si nejzajímavější památky.

MapaSvitavy


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 18.9.2021
Čas
00.55 - 01.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Koření
Všechny vůně světa Planeta je místo, kde se dějí věci, o kterých se vám ani nezdá. Pojďte...
dnes 12.05
Nova
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 10.35
ČT1
Manu a Matěj na cestě po jižní Itálii (1/10)
Nová řada seriálu italského kuchaře Emanuela Ridiho a zpěváka Matěje Rupperta startuje u A...
zítra 12.20
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 16. 10. 2021 Svátek má Havel
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz