Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Rabí
Naší nejrozlehlejší hradní zříceninou je Rabí. Do dějin se zapsalo především jako místo, kde přišel v roce 1421 Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. Stalo se tak při obléhání sídla stoupenců Zikmunda Lucemburského pánů z Rýzmberka husity. Pověst vypráví, že když se vojevůdce dostal k bráně, zavolal na něj jeden z obránců: „Ty-li jsi, bratře Žižko?“ Po odpovědi „Jsemť." na velitele kališníků vystřelil a trefil obličej. Podle jiné verze zasáhl strom a Jana Žižku nešťastně zranila tříska z něj. Tato událost ale rozhodně není jediným důvodem k návštěvě památky, o čemž se při její prohlídce přesvědčíme.

Mlýn Přemyslovice
Naši předci odpradávna využívali síly větru. Tak třeba mlýny, jejichž lopatky roztáčel, se v Orientu budovaly už několik tisíc let před naším letopočtem. Do Evropy se údajně zprávy o nich dostaly na přelomu 11. a 12. století zásluhou účastníků křížových výprav. U nás jich nejvíc vyrostlo ve věku 18., a to zejména na střední Moravě a ve Slezsku, kde pro jejich budování byly dobré podmínky. Našich časů se ale moc těchto staveb nedočkalo, proto je každá dochovaná velkým pokladem. Jednu takovou prozkoumáme v Přemyslovicích na Prostějovsku. Dozvíme se třeba, kdy vznikla a jak se v ní obilí zpracovávalo.

Jezero Most
Krajinu Podkrušnohoří výrazně ovlivnilo dobývání hnědého uhlí v povrchových dolech. To je ale v posledních letech utlumováno a jámy, z nichž se těžilo, v řadě případů postupně zalévá voda. Na Teplicku takhle vzniklo jezero Barbora, další byste našli na Ústecku nebo na Mostecku. V budoucnu by je odborníci rádi propojili a využili nejen jako zásobárnu vody, ale i k výrobě elektrické energie. Od letošního léta se mohou místní obyvatelé i turisté osvěžit u nového v místech, kde dřív stávalo královské město Most. Patří mezi největší v republice a my se společně projdeme kolem něj.

Zámek Nová Horka
Zámek Nová Horka u Studénky byl od roku 1660 bezmála tři sta let hlavním sídlem rodu Vetterů z Lilie. Po druhé světové válce ale jeho příslušníci na základě Benešových dekretů o svůj domov přišli. Budova pak dlouho sloužila jako sociální ústav a chátrala. Před pěti lety ji do své péče získalo Muzeum Novojičínska, pustilo se do rekonstrukce a loni na podzim zpřístupnilo opravené interiéry návštěvníkům.
Projdeme si je, zjistíme, kdy sídlo získalo svou současnou podobu i co se v něm dochovalo ze starých časů. Navštívíme také přírodovědnou expozici, která se věnuje chráněné krajinné oblasti Poodří a rezervaci Kotvice.

Muzeum Mikrokosmos
V severní části bývalého vojenského území Ralsko stojí malebná obec s poetickým názvem Hamr na jezeře. Proslavil ji legendární film Dovolená s Andělem, který se tu natáčel. I díky němu se stala vyhledávaným letoviskem. Oblibě výletníků se těší i dnes. K lákadlům, která pro ně místní připravili, patří originální muzeum nazvané Mikrokosmos. V něm se s trochou nadsázky tváří v tvář setkáte se živočichy, kteří jsou tak malí, že byste na jejich podrobné zkoumání v běžném životě potřebovali lupu. V expozici narazíte na klíšťata, roztoče nebo třeba vši v nadživotní velikosti a můžete se dokonce na svět podívat jejich očima. Takže vás čeká taková zábavná lekce přírodopisu.

Jeskyně na Špičáku
Jeskyně Na Špičáku u obce Supíkovice v Jeseníkách je jednou z nejstarších písemně doložených ve střední Evropě. Tvoří ji masivní mramory staré zhruba 400 milionů let. Turistům tyto podzemní prostory zpřístupnil už koncem 19. století Moravskoslezský sudetský horský spolek a až do poloviny věku minulého do nich návštěvníci vstupovali se svíčkami v ruce. Teprve pak byly elektrifikovány, Prohlídková trasa byla postupně rozšířena, dnes je dlouhá 210 metrů a mohou se na ni bez obav vydat i lidé odkázaní na invalidní vozík. Prohlédneme si mimo jiné různé nápisy, které se v ní dochovaly.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 5.9.2021
Čas
10.00 - 10.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Manu a Matěj na cestě po jižní Itálii (10/10)
V závěrečném díle seriálu italského kuchaře Emanuela Ridiho a zpěváka Matěje Rupperta navš...
dnes 21.25
ČT2
Cestománie
Srí Lanka: Ráj v pekle Putování napříč ostrovní zemí, jež byla v době nelítostného etnick...
zítra 15.05
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
so. 11.12. 01.30
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 9. 12. 2021 Svátek má Vratislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz