Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Zámek Kostelec nad Černými lesy
Zámek v Kostelci nad Černými lesy je jedním z největších a nejzajímavějších bývalých šlechtických sídel ve Středočeském kraji, přesto není příliš známý. Je to tím, že v něm už od roku 1933 sídlí Školní lesní podnik dnes patřící České zemědělské univerzitě v Praze. Poslední majitel z rodu Lichtenštejnů, kteří ho s celým panstvím vlastnili dlouhých 310 let od roku 1623, ho tehdy prodal státu. Protože se jedná o významnou památku, vedení školy se před časem rozhodlo, že její část otevře pro turisty. Ačkoliv expozice ještě není kompletně dokončená, areál si naši návštěvu rozhodně zaslouží.

Černé jezero
Na Šumavě byste našli osm jezer, které vznikly působením odtávajícího ledovce na konci poslední doby ledové, pět z nich na české a tři na bavorské straně hranice. Největší je Černé, které, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé přispěním člověka, drží v tomto směru prvenství i v celé republice. Jméno mu údajně dala barva způsobená odrazem tmavých lesů. Pokud nepatříte k milovníkům pěší turistiky, můžete k němu už čtvrtým rokem pohodlně dojet Šumavláčkem. Mašinka se dvěma vagónky vyráží ráno po silnici z Železné Rudy a my jsme si romantickou vyjížďku nenechali ujít.

Králická pevnostní oblast
Pokud se vydáte do Králické pevnostní oblasti, můžete se těšit na celou řadu novinek. Rekonstrukcí prošel nejeden z objektů a nezastavila se ani příprava nových expozic. Poprvé je například veřejnosti zpřístupněná venkovní část Dělostřelecké tvrze K-S12b, s neobvyklým názvem „Utržený“. Připomenout si také můžete tajné zbraně, které na objektech za okupace testovali Němci. Včetně světového unikátu v podobě prototypu střely „Röchling“. Pozornosti neuniknou ani modely, které přiblíží tvary a původní stav zkouškami poničených pevností. Nabídneme vám malou ochutnávku.

Plumlovská přehrada
Plumlovská přehrada se rozkládá tři kilometry od města Prostějova. Patří mezi nejstarší vodní díla v Česku. Její stavba začala už v roce 1913, ovšem budování záhy zastavila válka. Práce byly obnoveny právě před 100 lety, trvaly pak dlouhých 15 roků. I kvůli zvýšené opatrnosti konstruktérů, kteří měli v paměti tragické protržení přehrady na Bílé Desné. Nádrž na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny se brzy po svém napuštění stala velmi oblíbeným cílem výletníků, kteří si tu užívali vodních radovánek i krás okolní přírody.

Rozárium
Milovníci královny květin si přijdou na své v olomouckém rozáriu. Areál, který poměrně nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí, patří k největším svého druhu u nás. Při pohledu na rozkvetlé záhony by jen málokoho napadlo, že na tomto místě až do sedmdesátých let bývala skládka. S iniciativou na její proměnu v růžovou zahradu přišel Rosa klub Českého zahrádkářského svazu. Dnes tu návštěvníci najdou zhruba sedm set dvacet odrůd. A jejich počet každým rokem roste. Areál je navíc spojen s botanickou zahradou plnou vzácných rostlin a stromů.

Šumperk
Šumperku se říká Malá Vídeň. V 19. století ve městě došlo k nebývalému rozmachu textilního průmyslu, a tak se dočkalo i proměny. Bohatí podnikatelé si začali zvát na stavbu svých paláců významné vídeňské architekty a Šumperk se začal svým vzhledem podobat metropoli habsburské monarchie. Místní dominantou je budova radnice z počátku minulého věku. Ještě do roku 1909 zastupitelům sloužila původní z 15. věku. Pak ale místním představitelům svou velikostí přestala vyhovovat, a tak se rozhodli postavit novou. Připomeneme si i další památky a vydáme se také na procházku do okolí.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 4.7.2021
Čas
10.00 - 10.35
Délka
35 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
dnes 10.30
ČT1
Manu a Matěj na cestě po jižní Itálii (2/10)
Druhý díl seriálu italského kuchaře Emanuela Ridiho a zpěváka Matěje Rupperta pokračuje v ...
dnes 12.00
ČT2
Bedekr VII
Podlesí Do jednoho z nejchudších krajů Polska, který však oplývá starými osadami, úchvatn...
dnes 15.20
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 24. 10. 2021 Svátek má Nina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz