Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Choltice
V Cholticích nedaleko Přelouče se ukrývá téměř neznámý raně barokní architektonický klenot. Stavba, která patřila od bitvy na Bílé hoře až do druhé světové války prakticky jen jedinému šlechtickému rodu. Pánové z Thunu k nám přišli z jižního Tyrolska a choltický zámek se stal sídlem jedné z jejich rodových větví. Jeho posledním majitelem byl Leopold Thun, který zemřel v roce 1944. Poté budova chátrala. Sloužila jako dětská ozdravovna a byly v ní také klubovny tělovýchovných organizací. Dnes se jí ale díky péči obce pomalu vrací zašlý lesk. Zámek i s přilehlým parkem je přístupný široké veřejnosti.

MapaCholtice

Bobrůvka
Na pomezí Čech a Moravy se rozkládá Horácko. Nejvýchodnější oblast se nazývá Severní Moravské Horácko a její podstatná část se od roku 2010 pyšní titulem Neobjevený skvost České republiky. Zdejší krajina divokých dolin s průzračně čistými potoky uprostřed hlubokých lesů zůstává totiž zatím stranou zájmu výletníků. Jedním z nejhezčích údolí je těžko přístupná lokalita kolem toku říčky Bobrůvky. Její nevšední kouzlo a romantika už před 100 lety okouzlily trempy, z turistů o ní ale ví jen málokdo. My se místy, kudy protéká, projdeme.

MapaBobrůvka

Klenčí pod Čerchovem
Klenčí pod Čerchovem je považováno za centrum Horního Chodska. Bylo největší z jedenácti chodských obcí a jako jediné se honosilo označením městečko. Vyrostl v něm spisovatel Jindřich Šimon Baar a také hudební skladatel Jindřich Jindřich. A kořeny má v Klenčí i Petr Sladký, který se svou skupinou architektů jedinečně vybavil Dům přírody Českého lesa. Maskotem téhle unikátní expozice je čáp bílý. Proto, že v okolí se v době tahu často tihle ptáci ve velkém zastavují. Dům přírody mapuje vývoj území od původních smíšených bukových lesů a my se vydáme na jeho návštěvu.

MapaKlenčí pod Čerchovem

Mariánská Týnice
Mariánská Týnice u Kralovic patří k perlám barokní architektury na západě Čech. Osud tohoto někdejšího poutního místa a nynějšího Muzea a galerie severního Plzeňska je neuvěřitelný. Velkolepý projekt začal Jan Blažej Santini-Aichel připravovat v roce 1710 na základě zadání opata Eugena Tyttla z plaského kláštera. Základní kámen byl položen už o 3 roky později, nikdo tehdy ovšem netušil, že stavba bude kvůli nedostatku zájmu a peněz dokončena až o tři staletí později. Prozradíme vám, jak dostavba podle původních plánů probíhala, a zjistíme, jak se náročné dílo podařilo.

MapaMariánská Týnice

Vamberecká paličkovaná krajka
Vamberecká paličkovaná krajka proslavila naší zemi po celém světě. Její příběh začala před zhruba čtyřmi stovkami let psát Magdaléna Grambová pocházející z Moldeku, která se provdala za majitele místního panství. Z domova si přivezla vzory flanderské krajky, které naučila tvořit zdejší ženy. Paličkování se tu pak předávalo z generace na generaci. V současnosti je považováno za výtvarné umění. Této tvorbě se věnuje i Jiřina Rejentová ze Žamberka, která dělá zejména originální šperky. Pro své kousky dokonce získala certifikát Orlické hory originální produkt.

MapaVamberecká paličkovaná krajka

Hořovice
Hořovice v západní části středních Čech obklopují brdské lesy. Město je známé především svým barokním zámkem z 18. století. Panský dvorec, nebo možná tvrz, na tomto místě vybudovali už někdy ve 12. věku. Název Hořovice tehdejší obec získala v tom následujícím. S jejím založením je spjata šlechtické rodina Žirotínů z Hořovic, jejíž členové vykonávali významné úřady ve službách krále Václava I. My si dnes projdeme město, připomeneme si historii zdejší průmyslové výroby, nejzajímavější pamětihodnosti i další zajímavosti.

MapaHořovice


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
So. 26.6.2021
Čas
00.50 - 01.20
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Na cestě po Lednicku a Valticku
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za legendami lednického minaretu, sokolnickým umě...
dnes 09.45
ČT2
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí. Zamíříme do jižního Tyrolska. S touto oblastí je spojené...
dnes 10.35
ČT1
Cestománie
Francie: Chuť Burgundska V přívětivém francouzském regionu se pozvolně plynoucí život zap...
zítra 06.30
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 25. 7. 2021 Svátek má Jakub
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz