Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Beskydské dřevěné kostely
Dřevo a sakrální architektura patřily odnepaměti k sobě. Kvůli četným požárům ale dostaly postupem času přednost jiné, nehořlavé, stavební materiály – kámen či cihly. Dřevěných kostelíků a kaplí začalo ubývat, a tak není divu, že ty, které se dodnes dochovaly, patří většinou mezi chráněné a ceněné památky. Nejvíc takových roubených staveb u nás bychom našli v Beskydech, kam se vypravíme. Společně navštívíme hned tři kostely, které se nacházejí nedaleko toku řeky Ostravice. Nejsou až tak známé, a ač jsou všechny dřevěné a dokladem slavné tradice kraje, každý z nich je v něčem jiný. Prozradíme vám, kdy vznikly i jejich příběhy.

Benecko v zimě
Benecko je krkonošskou obci, kde se na sklonku 19. století začala rozvíjet turistika. Pro místní obyvatele se stala hlavním zdrojem výdělků. Chalupy se postupně proměnily ve výletní restaurace, penziony a hotely. Oblibě se lokalita těší dodnes, a to jak v létě, tak v zimě. Užít si tu mohou i milovníci bílé stopy, pro které je připraveno několik tras. Základní okruh je dlouhý dva kilometry, další je tříkilometrový a vede až na Janský vršek. Na posledním, pětikilometrovém už běžkaře čeká větší převýšení. Ale zvládnou ho i rodiny s dětmi. Benecko nabízí i další zajímavostí. Jednou z nich je Jindrova skála, ke které vás také zavedeme.

Sběratel autíček
Snad každý kluk měl nebo má doma alespoň malou sbírku autíček. Jejich sběratelů byste u nás našli spoustu, stejně jako různých muzeí, které je vystavují. Raritou je v této oblasti sbírka Antonína Malce z Brna. Dal totiž dohromady tu největší kolekci modelů aut v měřítku 1:18 nejen u nás, ale v celé Evropě. Nechybí v ní celé série policejních nebo hasičských vozů, vývojová řada trabantů nebo nablýskaných Cadillaců, ale ani řada unikátů českých vozidel, které existují jen v několika exemplářích. Dozvíme se, jak se Antonínova sběratelská vášeň zrodila, kde můžeme jeho poklady vidět a samozřejmě si je prohlédneme.

Hradec u Stoda
Po vnitřním okraji neprostupných hvozdů při zemské hranici vedla ve středověku od Chebu k jihu jediná schůdná cesta, ze které odbočovaly další do vnitrozemí. Jedna mířila údolím Radbuzy k nynější Plzni a už v 9. století u ní stálo mohutné strážní hradiště, které bylo rozlohou šesti hektarů zřejmě největším přemyslovským v jihozápadních Čechách. Jeho opuštěné valy posloužily ještě počátkem 15. století proboštovi chotěšovského kláštera Sulkovi. Ukryl se v nich s vojskem a odrazil tam, trestnou výpravu, kterou vyslal Ruprecht Falcký proti Václavu IV. Už tehdy ale v sousedství zaniklého hradiště stála ves s přiléhavým jménem Hradec, kterou si společně projdeme

Ševcová Sylva Brožíková
Boty dnes považujeme za naprosto běžný předmět denní potřeby. Ještě v prvních desetiletích 20. věku ale takovou samozřejmostí nebyly. Ševci je proto dřív spíš opravovali, než vyráběli, a protože to vždy bylo výjimečné povolání, objevují se často i v pohádkách. O tom, že práce u verpánku není výsadou mužů, se přesvědčíme v Úvalech u Prahy. Sylva Brožíčková nemá ráda, když ji někdo nazývá obuvnicí. Hrdě se hlásí k tomu, že je ševcová. Řemeslu se vyučila v mládí a od té doby se věnuje ruční výrobě bot na starých strojích. Ty dokonce umí vrátit do života. Dozvíme se i to, jak se o střevíce správně pečuje.

Vřísek
Nedaleko Holan u České Lípy se nachází obora Vřísek, známá také pod názvem Žižkův vrch. Podle pověsti z roku 1787 tam měl slavný vojevůdce věznit svého bratra, jenž byl katolickým knězem v Holanech. Historici se ale domnívají, že název je odvozen spíš od zaniklé osady Schischkenberg. Kopec je také znám svou chovnou oborou, která je jednou z nejstarších na území České republiky. Donedávna v ní fungoval dokonce jediný český záchranný chov koz bezoárových, zvěře, která se běžně prohání spíše na Kavkaze, Korsice nebo v Íránu. Spatřit tato vzácná stvoření na vlastní oči ale není úplné snadné, vstup do obory je totiž až na jeden den v roce veřejnosti zakázán. My do ní nahlédneme.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 17.1.2021
Čas
10.00 - 10.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Nádherná Jižní Korea (1/2)
(Aerial Mountains - South Korea) Úchvatná cesta horskou krajinou Jižní Koreje. Korejský do...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Co s jesenickou kozou?
Budoucnost kamzičí populace v Jeseníkách (2014)
zítra 01.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Království divočiny: Lev
(Becoming King of All Beasts -- Lion, Africa) Co je třeba, aby se z mladého lva stal skute...
zítra 10.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 25. 2. 2021 Svátek má Liliana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz