Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Vrch Růžová
Pravčickou bránu nebo soutěsky říčky Kamenice u Hřenska zná většina z nás. České Švýcarsko ale nabízí spoustu dalších zajímavých míst. Jedním z těch méně známých je Růžovský vrch, kterému se říká Děčínská Fudžijama. Jednak kvůli stejnému sopečnému původu a také osamocené poloze. Tyčí se do výšky 619 metrů nad mořem. Kolem něj vede naučná stezka, po které se společně projdeme. Vyrazíme z obce Růžová a dojdeme do údolí říčky Kamenice, kde se zastavíme například u Dolského mlýna známého z pohádky Pyšná princezna. Připomeneme si i období budování pohraničního opevnění a zavedeme vás k jedné zajímavé rozhledně.

Vánoční lucerničky z Turnova
Vánoce, které se pomalu blíží, si málokdo z nás dovede představit bez ozdobeného stromečku. Možná i u vás doma na něm před lety svítily malé, takřka pohádkové, barevné lucerničky. Vyráběly se od roku 1970, nejprve v Praze a později pod názvem Světlušky na Slovensku. Oblibě se těšily nejen u nás, ale i ve Švédsku, Rusku nebo Německu. Jenže na začátku devadesátých let z obchodů zmizely. O jejich návrat se zasloužili Dalibor a Martin Peklákovi z Turnova, kteří před třemi lety výrobu obnovili. Zavítáme do jejich dílny, zjistíme, jak na nápad přišli, jak náročné bylo ho zrealizovat a budeme je sledovat při práci.

Olomoucká radnice
Olomoucká radnice se řadí mezi nejkrásnější stavby svého druhu v republice. Letos slaví šestisté narozeniny. Růst začala v roce 1420 po požáru své dřevěné předchůdkyně. A celou dobu slouží bez přestání svému účelu. Její současná podoba pochází z počátku minulého století, kdy prošla historizující rekonstrukcí. A jako dárek k jubileu dostala celkovou obnovu venkovní části, včetně 35 metrů vysoké dřevěné špice věže. Prohlédneme si Slavnostní sál a také kapli, do které chodívali městští radní před svým zasedáním. Nemineme samozřejmě ani slavný orloj a dozvíme se mimo jiné to, jaká pověst se k němu váže.

Kolem Velkého Oseka na kole
Velký Osek na Kolínsku zmiňují historické prameny už v roce 1228. Ale většího rozmachu se dočkal až po vybudování železnice na konci 19. století. V té době byl dokonce povýšen na městečko. Prohlédneme si jeho největší zajímavosti a osvěžíme se vodou z pramene, který má údajně pozitivní vliv na srdce stejně jako mnohem známější vyvěrající v Poděbradech. Zastavíme se také u místního kostela. A pak se vydáme v sedle bicyklu na výlet do okolí. Obec obklopují hluboké lesy, kde se daří vzácným rostlinám i živočichům. Například Libický luh je největším lužním lesem u nás. I teď na podzim nabízí zajímavou atmosféru.

Svíčky od Doležalů
K adventnímu i vánočnímu času neodmyslitelně patří svíčky ze včelího vosku. Jejich plamínek přináší světlo, ale je také symbolem doba a víry. Jsou krásné a navíc prospěšné našemu zdraví. Ionizují prý ovzduší, pohlcují pachy, cigaretový kouř a blahodárně působí na naše smysly. Materiál na jejich výrobu ovšem býval velmi drahý a tak šlo o produkt, který si rozhodně nemohl dovolit každý. Dnes už takovou vzácností není, oblibě se ovšem pro svou zlatavou barvu a vůni po medu těší stále. Tvoří z něj i Vladimír Doležal z obce Polizy nedaleko Hradce Králové, do jehož dílny nahlédneme.

Mědník
Víc než osm set let se téměř bez přerušení v Krušných horách dobývaly a zpracovávaly rudy železa, stříbra, mědi nebo cínu. Unikátní památky spjaté s těžbou najdeme nejen pod zemí, ale i na povrchu. Díky nim se v loňském roce hornická krajina na obou stranách hranice pod názvem Erzgebirge/Krušnohoří dočkala dokonce zápisu na seznam UNESCO. Jedním z jejích nejvýraznějších bodů je 910 metrů vysoký vrch Mědník, doslova prošpikovaný štolami. A právě k němu se vydáme. Připomeneme si, kdy se tu s těžbou začalo a také to, že Štola Marie Pomocná, se stala v roce 1910 dokonce prvním dílem svého druhu ve střední Evropě, které bylo zpřístupněno turistům.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 29.11.2020
Čas
10.00 - 10.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Cestománie
Bhútán: Poslední pohádkové království Na cestě po nevšední zemi v náruči Himálaje, kde je...
zítra 16.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Počesku
Český ráj S Václavem Žmolíkem z lázní Sedmihorky na hrad Trosky krajem skal, roubenek a š...
čt. 28.1. 10.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
V karavanu po Česku (4/6)
Aleš Háma putuje v karavanu Českou republikou, objevuje pozoruhodná místa a doslova ochutn...
čt. 28.1. 21.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 26. 1. 2021 Svátek má Zora
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz