Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Zámek Kynžvart
K nejkrásnějším klasicistním stavbám u nás patří státní zámek Kynžvart. Najdete ho v takzvaném lázeňském trojúhelníku, asi 8 kilometrů od Mariánských Lázní. Pyšní se unikátními uměleckými sbírkami i celou řadou kuriozit. Najdete tam mimo jiné jedinou movitou památku Karlovarského kraje zapsanou na seznamu UNESCO. Jde o takzvanou kynžvartskou daguerrotypii z roku 1839, jednu z deseti nejstarších a nejvzácnějších fotografií na světě. Letos byl navíc areál, který patřil Metternichům a psaly se v něm dějiny starého kontinentu, zařazen na prestižní seznam památek evropského dědictví. Prohlédneme si největší poklady i rozlehlý zámecký park.

Těšínské Beskydy
Nejvýchodnější cíp České republiky, kraj svérázných Gorolů na pomezí s Polskem, nepatří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Přitom je celá oblast protkaná sítí pěších tras i cyklostezek. Při toulkách nad městy Jablunkov, Třinec nebo Český Těšín navíc s trochou nadsázky na každém kroku narazíte na horskou chatu, kde můžete ochutnat krajové speciality, třeba vyhlášený bigos. Cestou se pak můžete kochat krásami Slezských nebo, chcete-li, Těšínských Beskyd včetně jejich nejvyššího vrcholu na naší straně Velké Čantoryje. Túru podzimní barevnou přírodou si dopřejeme i my.

Darwinův kráter v pražské zoo
Pražská zoo pro své návštěvníky na letošek připravila novinku v podobě pozoruhodného komplexu s venkovními výběhy, voliérami i zajímavě řešeným pavilonem – Darwinův kráter. Najdete v něm řadu živočišných i rostlinných druhů, které pocházejí od protinožců. Velkému zájmu se těší například ježury australské, které se v evropských zahradách rozmnožují velmi zřídka. A doslova výsadní postavení mají zástupci druhu, který v jeho domovině decimuje zhoubné rakovinné onemocnění, ďáblové medvědovití neboli tasmánští čerti. Čtveřici se zvláštními jmény vám představíme a vysvětlíme i to, jak k nim přišla.

Rudice
Obec Rudice vznikla už ve 13. století a její historie je spjata především s těžbou a zpracováním železné rudy. Přesto jsou vesnice a její nejbližší okolí považovány za jednu z nejromantičtějších oblastí v celém Moravském krasu. Pokud vám místa, kam se společně vydáme, budou připadat povědomá, pak nejspíš proto, že jste je mohli vidět v řadě televizních snímků a seriálů. Točilo se tu i několik pohádek, například Sedmero krkavců, Kamenný klíč nebo Království potoků. Po stopách filmařů se společně vypravíme. Zastavíme se například u jeskynního systému a prohlédneme si také starý větrný mlýn.

Portmoneum v Litomyšli
Litomyšl má pravděpodobně většina z nás spojenou hlavně s Bedřichem Smetanou, který tu přišel na svět. A také s renesančním zámeckým areálem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pozornost si ale určitě zaslouží i na první pohled nenápadný dům, který je unikátní vzpomínkou na malíře, grafika a ilustrátora Josefa Váchala. Muzeum nazvané Portmoneum prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a letos bylo znovu zpřístupněno. Mělo být otevřeno do konce října, ale kvůli opatřením spojeným s koronavirovou pandemií si ho pravděpodobně na vlastní oči budete moci prohlédnout až na jaře. My vás do něj ale zavedeme.

Padrťské rybníky
Před čtyřmi lety se po dlouhé přestávce milovníkům túr v přírodě po zrušení vojenského újezdu otevřely Brdy. Armáda oblast využívala od éry první republiky až do roku 2015. Dnes je krajina se spoustou studánek i skalních vyhlídek rájem pro turisty, kteří si mohou pro toulky vybrat z celé řady stezek. Letos k nim přibyla nová vybudovaná kolem Padrťských rybníků. Rozlehlé vodní plochy jsou odděleny jen hrází, a tak jsou po Velkém Dářku na Českomoravské vrchovině považovány za druhou největší náhorní nádrž v České republice. Zajímavostí nás ale cestou čeká mnohem víc.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 18.10.2020
Čas
10.00 - 10.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Počesku
Rabštejn nad Střelou S Václavem Žmolíkem na návštěvě v malebné západočeské vísce, která j...
zítra 03.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Cyklotoulky
Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Tel...
zítra 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 27. 11. 2020 Svátek má Xenie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz