Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Veltrusy
V oblasti dnešních Veltrus často řádila voda z Vltavy. Povodně tam historické prameny uvádějí už na počátku 9. století. Významný politik hrabě Václav Antonín Chotek to věděl, a přesto si na říčním ostrově nechal vystavět půvabný barokní zámeček. Řeka ho mnohokrát poničila, ale vždy se dočkal obnovy. Záplavy se bývalému panskému sídlu nevyhnuly ani v tomto tisíciletí. V roce 2003 muselo být uzavřeno, a když se opravy chýlily ke konci, znovu se přes něj přehnala velká voda. V současné době je jedno křídlo opět přístupné návštěvníkům, kteří mohou zavítat také do obnoveného parku. Interiéry i park si prohlédneme.

Městské lesy Hradec Králové
Městské lesy Hradce Králové patří mezi největší obecní lesy v Česku. Město je získalo již v roce 1307 jako dar od římského krále Albrechta. V následujících stoletích je lidé začali intenzivněji využívat a přetvářet, rozloha hvozdů se navíc postupně zvětšovala. Nesloužily jako hospodářské, ale měly vždy jinou funkci. Několikrát ve městě hořelo a dřevo z nich posloužilo při jeho obnově. I vodovody na Velkém náměstí jsou z dřevěných trubek. Obyvatelé sem navíc směli chodit sbírat plodiny. Dnes se lesy rozkládají na ploše téměř 3800 hektarů a staly se oblíbeným cílem výletů a procházek. Vznikla v nich řada naučných stezek.

Vojenské muzeum na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské zařízení svého druhu v České republice. Vzniklo v prostorách bývalých kasáren raketového pluku a veřejnosti se jeho brány poprvé otevřely 1. května 1998. Ve vnitřních prostorách mapuje historické události od vzniku Československa v roce 1918 až do konce druhé světové války. Expozice v exteriérech pak jistě nadchnou každého kluka, protože jsou zaplněny vojenskou technikou. A nejen z doby druhé světové války. Vystavené stroje se mimo jiné každoročně účastní květnových oslav osvobození Československa. I když letos o tuhle šanci předvést se přišly, naši pozornost si zaslouží.

Bitva na Bílé hoře
Byla vyvrcholením stavovského povstání. Všechno začalo pražskou defenestrací v roce 1618. Dva roky poté byly na bělohorské pláni české stavy poraženy a přišlo takzvané období temna. Represe, konfiskace majetku a také poprava 27 šlechticů na Staroměstském náměstí. Bitva na Bílé hoře se uskutečnila přesně před 400 lety a my si ji u příležitosti kulatého výročí připomeneme. Zavítáme do míst, kde se bojovalo, přiblížíme si průběh střetu a v letohrádku Hvězda si prohlédneme expozici, která tuto významnou událost naší historie připomíná.

Sochař Petr Novák
Díla akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře byste našli nejen u nás, ale i na mnoha místech v Itálii. Po střední škole, ještě než nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, se se svým spolužákem vydal do Říma a Florencie. A Apeninský poloostrov si zamiloval a stal se obdivovatelem italské renesance, antiky i moderního umění. To zcela ovlivnilo jeho tvorbu. Svůj ateliér i galerii má v josefovské pevnosti Bastionu IV. a my se za ním vypravíme. Bude nás zajímat, jaké sochy nejčastěji vytváří, jak se na práci připravuje a představí nám i některá svá díla.

Mikulčice
Vínečko bílé, Mikulecká dědina nebo V širém poli studánečka. Tyto moravské písničky zná nejspíš většina z nás. Mnozí je považují za lidové melodie, ale to je omyl. Složil je folklorista a umělec Fanoš Mikulecký. Narodil se v roce 1912 v Mikulčicích. V jeho rodném domku před třemi lety vzniklo muzeum, ve kterém se dozvíme spoustu zajímavostí o autorově životě a tvorbě. Nemineme ale ani další významné památky Mikulčic. V jejich těsné blízkosti se v 9. století nacházelo nejrozsáhlejší známé velkomoravské hradiště, na kterém pravděpodobně působili i Cyril s Metodějem. A pozornost si zaslouží i okolní příroda s lužními lesy. Narazit tu můžete na čápy i volavky.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 7.6.2020
Čas
10.02 - 10.35
Délka
33 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Cestománie
Nikaragua: Země jezer a vulkánů V jednom z nejchudších států Latinské Ameriky, který leží...
dnes 17.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Divnopis
Dzbel Putování po zajímavých místech naší vlasti (2008)
dnes 18.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Tajemství železnic
Osudným tunelem Jana Pernera Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklu...
zítra 03.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 13. 7. 2020 Svátek má Markéta
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz