Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Velké Hoštice
Přibližně 5 kilometrů východně od Opavy leží Velké Hoštice. Prošli tudy Keltové, Germáni a v 6. století se tu natrvalo usídlili Slované. Obec je v historických pramenech poprvé zmiňována v roce 1220 jako církevní majetek, který o pár let později přešel do vlastnictví velehradského kláštera. Ve své historii čelila dvěma devastujícím požárům. Poprvé v roce 1639 a podruhé 1765, kdy červený kohout poničil většinu domů. Přesto mají Velké Hoštice svým návštěvníkům co nabídnout. Největší místní chloubou je kostel sv. Jana křtitele, který byl vysvěcen přesně před 245 lety. Poté zjistíme, kdo nechal vybudovat zdejší zámek a nakonec se vydáme do historie poměrně nedávno minulé.

Z Hluboké lodí a na kole
Přestože většina návštěvníků Hluboké nad Vltavou míří proslulý zámek, my se vydáme jinam. I okolí totiž nabízí nevšední podívanou a navíc umožňuje zkombinovat cestu na kole a po vodě. Čeká nás úzká soutěska mezi skálami na řece, tajemná zákoutí, vzpomínky na slavnou vorařskou historii i zřícenina gotického hradu z doby vlády Karla IV. Třiadvacetikilometrová trasa do bývalé vorařské vesnice Purkarec a zpět začíná a končí na břehu Vltavy nedaleko zmiňovaného zámeckého areálu. Ještě než šlápneme do pedálu, poplujeme parníkem a krásy zdejší krajiny budeme obdivovat z jeho paluby.

Perleťářské muzeum v Senetářově
Na Blanensku v oblasti Moravského krasu nikdy nebyly příliš vhodné podmínky pro zemědělství. Velká část obyvatelstva byla proto už v 19. století nucena poohlédnout se po jiných způsobech obživy. Lidé v okolí Blanska hledali obživu v průmyslu, kdežto obyvatelé vzdálenějších obcí spíš v podomácké výrobě. V Senetářově se kromě výroby záclon a sítěk na vlasy rozšířilo zejména perleťářství. Tenhle obor tu zažíval největší boom před první světovou válkou. Prozradíme vám, jak se perleťové knoflíky vyráběly a kdy o ně přestal být zájem a prohlédneme si muzeum věnované právě tomuto řemeslu, kde se dozvíme řadu dalších zajímavostí.

Třístolíčník
Jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy a Bavorského lesa je Třístoličník. Nachází se přímo na česko-bavorské hranici, navíc na trase Zlaté stezky. Jméno prý dostal podle uskupení žulových skal, které eroze vymodelovala do podoby tří kamenných věží s miskovitými prohlubněmi. Ty s trochou fantazie připomínají trůny, a tak vznikla legenda, že se na nich scházeli panovníci Čech, Bavorska a Rakouska, tedy zemí, jejichž hranice se stýkají nedaleko odtud. Za dobrého počasí je Třístoličník i skvělým místem pro milovníky výhledů do kraje. Cestou k vrcholu narazíme na zajímavé památky, ale taky třeba na motýly, které u nás příliš často neuvidíte.

Muzeum kočárků v Plinkoutu
První dětské kočárky v podobě, jakou známe dnes, se ve světě začaly objevovat někdy v polovině 18. století. Zhruba o 100 let později si hned tři vozítka pro malé děti s držadly pořídila anglická královna Viktorie a tím se postarala o prudký nárůst jejich popularity, samozřejmě tehdy jen mezi majetnými lidmi. Od té doby se podoba kočárků mnohokrát měnila, módní trendy zasáhly i do tohohle oboru. V malé vesničce Plinkout na Uničovsku si můžeme připomenout, jak se vyvíjel. Najdeme tam muzeum, v kterém je vystaveno na 280 kusů exponátů, od těch historických až po novodobé. A nechybějí ani kočárky, ve kterých malé slečny vozily své panenky.

Husí cesta do Doks
Stará Husí cesta je historickou významnou obchodní stezkou, která spojovala Úštek a Doksy. Vedla po soustavě skalních hřbetů a jejím ústředním bodem byl a dodnes je kamenný útvar zvaný Husa. Dá se předpokládat, že trasa je pojmenována právě podle tohoto vrchu. V průběhu staletí svou tvář ale měnila. Z obchodní cesty se stala stezka turistická, někde se prodloužila, místy naopak zmizela. Tak jako u Dřevčič ve městě Dubá. Ještě nedávno se zdálo, že zdejší větev cesty bude navždy ztracena. Před pár lety se však místní partička nadšenců chopila nápadu obnovit ji vysázet v ní překrásnou alej. A my vám ukážeme, jak se jim to podařilo.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 20.9.2019
Čas
01.30 - 01.55
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Cestománie
Ekvádor: Země bez stínů S kamerou po jihoamerické zemi, kde je možné projít se po rovníku...
dnes 17.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Tajemství železnic
Vlakem po Praze Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů m...
zítra 03.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí. Lodí po Mekongu se budeme plavit v první reportáži, vydá...
so. 18.7. 01.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 14. 7. 2020 Svátek má Karolína
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz