Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Cestování, Dokument / Přírodní svět

Mozaika z regionů


Dlouhý popis
Hrad a klášter Sloup
Sloup v Čechách na Českolipsku proslavily různé stavby ve skalách. Nedávno jsme společně navštívili kupříkladu kamenné divadlo nebo kapličku v Modlivém dole. Nejznámější je ale místní hrad. Historici předpokládají, že první pevnost na mohutném kamenném bloku vznikla už před rokem 1300. Nejstarší písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1324, kdy se stala sídlem Čeňka z Birkensteina. O šest let později už tento muž používal predikát ze Sloupu. Později se pak další z místních pánů pokusil ve skalách vybudovat klášter. Společně se podíváme, co se tam z minulých časů dochovalo.

Žinylka
Před časem jsme společně nahlédli do tkalcovny v hlineckém Betlému. Josef Fidler v ní oživuje výrobu takzvané žinylky. Na svět přišla v 18. století ve Francii, o její světový věhlas se ale zasloužil hlinecký továrník Josef Lašek. Výrobu příze připomínající housenku trochu poupravil a v roce 1892 si ji nechal patentovat. Od císaře za to dokonce obdržel nejvyšší vyznamenání Zlatý kříž. Dalo by se tak říct, že po letech se žinylka vrátila domů a v prosinci loňského roku si vysloužila zápis na Seznam nemateriálních kulturních statků tradiční lidové kultury České republiky. Josef Fidler nám prozradí, v čem spočívá tajemství výroby, jak náročná je a čím jsou třeba šály nebo plédy z žinylky výjimečné.

Kozlov
Nedaleko České Třebové se nachází vesnička Kozlov, ve které si v roce 1891 koupil chalupu pražský železničář Rudolf Vejrych. Celá jeho rodina tam jezdívala na pravidelné pobyty v létě a v zimě. V roce 1895 s ní poprvé přijel i nápadník jejich dcery Ely Maxmilián Švabinský. Tehdy ještě studenta pražské malířské akademie krajina i její obyvatelé inspirovali k vytvoření celé řady děl. Tato etapa jeho uměleckého života byla dokonce nazývána „Kozlovským obdobím“. Stavení je dnes přístupné a návštěvníci si můžou udělat představu, jak se v ní tehdy žilo. Projdeme se ale i okolím, kam Max Švabinký rád vyrážel a mimo jiné se z kozlovského kopce porozhlédneme po krajině.

Zatopené lomy
Rychlebské hory se pyšní okouzlující krajinou, ale taky přírodním bohatstvím. K tomu nejcennějšímu patří slezská žula a mramor. Obě horniny se v regionu těžily už ve středověku a používaly se dokonce na stavby hradů a později i zámků. V 19. století se pak díky těžbě a zpracování stal region centrem kamenického průmyslu. Dokonce tam fungovala odborná škola.Slavné časy připomíná několik zatopených lomů, které jsou rájem milovníků koupání v přírodě i hledačů minerálů. My se na procházku kolem nich vydáme z městečka Žulová, které dokonce podle jednoho z místních pokladů dostalo jméno.

Knihtisk
Jedním z největších vynálezů samého konce středověku byl knihtisk, který spatřil světlo světa v Něměcku v polovině 15. století. Lidské vědomosti i zkušenosti se najednou mohly šířit daleko mnohem rychleji a efektivněji. Velmi záhy se tahle novinka uplatnila i u nás. Jako první ji začali využívat v Plzni a ve Vimperku a rychle se zabydlela i v dalších městech. Mimo jiné i v Kutné Hoře. A právě v kdysi jednom z našich nejbohatších měst otevřeli muzeum této technologii věnované. Jeho hlavním cílem je připomenout pomalu mizející um mistrů toboru a návštěvníkům umožnit vyzkoušet si, co všechno jejich práce obnášela. Tak račte vstoupit.

Cyklotrasa Brno – Vídeň
Na našem území mají milovníci výletů v sedle bicyklu k dispozici přes čtyřicet tisíc kilometrů cyklistických tras a stezek. K nejfrekventovanějším patří ta vedoucí z Brna až do Vídně, která je dlouhá 138 kilometrů. Prochází malebnými zákoutími jižní Moravy i rakouského Weinviertelu, takže se můžeme kochat krásnou krajinou. Vzhledem k délce si cestu do rakouské metropole většina výletníků rozděluje na dva úseky, jejichž průsečíkem je rakouské město Laa an der Thaya. A právě to bude naším cílem. Prohlédneme si mimo jiné tamní vyhlášené lázně i další zajímavá místa.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Pá. 13.9.2019
Čas
01.20 - 01.50
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 01.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Divnopis
Kokory Putování po zajímavých místech naší vlasti (2008)
zítra 03.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Cyklotoulky
Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Alb...
zítra 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 29. 5. 2020 Svátek má Maxmilián
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz