Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Vaření

Vysoký Atlas.
Gastronomický cestopis o Češích, kteří se vydali žít daleko za hranice své domoviny. V každodenním poznávání místní kultury jim vydatně pomáhají exotické chutě, vůně a barvy. Příběh Terezy z Nižboru, která před několika lety přijela objevovat krásy Maroka. Připravil T. Patay


Dlouhý popis
Gastronomický cestopis o Češích, kteří se vydali žít daleko za hranice své domoviny. V každodenním poznávání místní kultury jim vydatně pomáhají exotické chutě, vůně a barvy. Příběh Terezy z Nižboru, která před několika lety přijela objevovat krásy Maroka. Připravil T. Patay (Premiéra)
Tereza z malé vesničky Nižbor ze Středních Čech přijela do Maroka před osmi lety.
Naši společnou cestu začneme v malebné vesničce pod Toupcalem Aremd. Ráno tu začíná přípravou mléčné polévky Hsoua pro celou rodinu. Přestože jsou pro Vysoký Atlas charakteristické tuhé zimy a v letním období relativní sucho, jeho údolí jsou však úrodná a místní obyvatelé se věnují převážně zemědělství. Ochutnáme tedy tradiční kuskus se spoustou zeleniny. Berbeři ho znají pravděpodobně od 3. století před naším letopočtem a za tu dobu ho místní dotáhli do dokonalosti. Pak si upečeme tradiční chléb, utlučeme máslo a připravíme slavnostní jídlo rfissa, tedy pokrm z pečených holoubat podávaný s čočkou a vejci a určený na významné události, jakou je například narození dítěte. Na trhu zjistíme, že většina jídel se tu točí kolem směsi koření ras-al-hanout. Ta je pro Maročany tím, co je pro Indy kari. Chutná intenzivně kořeněně, vyniká jemná pálivost a lehká kyselost, doplněná o hřejivost hřebíčku a sladkost skořice.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 24.9.2022
Čas
16.20 - 16.50
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Na cestě po Bali
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na ostrov plný sopek, chrámů a démonů, které si m...
dnes 16.10
ČT2
Prima ČESKO
Cestujte s námi po Česku a poznejte nejzajímavější místa naší země
zítra 09.50
Prima
Toulavá kamera
Mozaika z regionů
zítra 09.55
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 26. 11. 2022 Svátek má Artur
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz