Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Cestování, Vaření

Vysoký Atlas.
Gastronomický cestopis o Češích, kteří se vydali žít daleko za hranice své domoviny. V každodenním poznávání místní kultury jim vydatně pomáhají exotické chutě, vůně a barvy. Příběh Terezy z Nižboru, která před několika lety přijela objevovat krásy Maroka. Připravil T. Patay


Dlouhý popis
Gastronomický cestopis o Češích, kteří se vydali žít daleko za hranice své domoviny. V každodenním poznávání místní kultury jim vydatně pomáhají exotické chutě, vůně a barvy. Příběh Terezy z Nižboru, která před několika lety přijela objevovat krásy Maroka. Připravil T. Patay (Premiéra)
Tereza z malé vesničky Nižbor ze Středních Čech přijela do Maroka před osmi lety.
Naši společnou cestu začneme v malebné vesničce pod Toupcalem Aremd. Ráno tu začíná přípravou mléčné polévky Hsoua pro celou rodinu. Přestože jsou pro Vysoký Atlas charakteristické tuhé zimy a v letním období relativní sucho, jeho údolí jsou však úrodná a místní obyvatelé se věnují převážně zemědělství. Ochutnáme tedy tradiční kuskus se spoustou zeleniny. Berbeři ho znají pravděpodobně od 3. století před naším letopočtem a za tu dobu ho místní dotáhli do dokonalosti. Pak si upečeme tradiční chléb, utlučeme máslo a připravíme slavnostní jídlo rfissa, tedy pokrm z pečených holoubat podávaný s čočkou a vejci a určený na významné události, jakou je například narození dítěte. Na trhu zjistíme, že většina jídel se tu točí kolem směsi koření ras-al-hanout. Ta je pro Maročany tím, co je pro Indy kari. Chutná intenzivně kořeněně, vyniká jemná pálivost a lehká kyselost, doplněná o hřejivost hřebíčku a sladkost skořice.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 23.9.2022
Čas
18.26 - 18.55
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Na cestě po Kajmanských ostrovech
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do daňového ráje na návštěvu želví farmy, za ocho...
dnes 15.15
ČT1
Toulavá kamera
Mozaika z regionů
zítra 00.13
ČT1
Objektiv
Magazín zahraničních zajímavostí
zítra 00.44
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 3. 2. 2023 Svátek má Blažej
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz