Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Putování Moniky Brindzákové za zajímavými lidmi, řemesly, recepty a tradicemi na různá místa Čech, Moravy a Slezska, doprovázené místními lidovými a dechovkovými písněm. Hraje a zpívá Mistříňanka a Varmužova cimbálová muzika (2015). Režie: P. Ryšavý


Dlouhý popis
Svatobořice-Mistřín jsou obec v okrese Hodonín, čtyři kilometry jihozápadně od Kyjova. Obec vznikla v roce 1964 sloučením dvou samostatných vesnic - Svatobořic a Mistřína, z nichž každá má vlastní historii. Svatobořice se poprvé připomínají roku 1349, když Bolek z Otaslavic prodal část vsi Markvartovi z Morkovic. Mistřín se zmiňuje roku 1228 jako majetek velehradského kláštera. Název Svatobořice se odvozuje od borovicového háje svaté boří, kde údajně mohlo být posvátné pohanské místo. Mistřín se pravděpodobně odvozuje od bulharského jména Mitrov. Svatobořice-Mistřín jsou vinařská obec s množstvím vinných sklepů. V obci se udržují bohaté folklorní tradice, je známá překrásným krojem, písněmi a tanci.

Jestlipak víte, čemu se říká rejdění? Pokud ne, tak se hned dozvíte. Monika se tentokrát vydala za paní Hajnou, která techniku "rejdění" mistrně ovládá a která jako jedna z posledních chodí denně oblečená v kroji. Už jste měli možnost ochutnat bramborové přesňáky? Myslíte, že ne? Až uvidíte jejich výrobu, tak třeba zjistíte, že jste je možná kdysi jedli u babičky. Je to velká dobrota, což zjistila i naše moderátorka. Na svém dalším poznávacím výletě se od místního znalce historie dozvěděla zajímavosti o Svatobořicích-Mistříně a měla možnost se seznámit s místním mladým řezbářem. Svou dnešní návštěvu zakončila návštěvou místa, které je i pro mnohé okolní vinaře neznámou - viniční tratě Kukle, které leží na sopečném podloží. Víno odsud má odlišnou chuť a hrozny tu nezmrznou...

A zaposlouchat se můžete do nádherných lidových písniček v podání dechové kapely Mistříňanka a Varmužovy cimbálové muziky.

Blog Moniky Brindzákové
Jak jsem „rejdila“ za humny Kyjova
Na Jižní Moravu v posledních letech vyráží každý správný turista na kole, proto tu vzniká tolik nových cyklostezek, já jsem se však na další ze svých výletů vydala na netradičním dopravním prostředku. Vypůjčila jsem si koloběžku a jela objevovat krásy Svatobořic-Mistřína, které najdete doslova za humny města Kyjov.

Recept v tomto dílu
Bramborové přesňáky
Přesňáky, laty, nebo také patenty, jak se jim říká v jiných koutech Moravy, jsou bramborové placičky, které se pečou tradičně nasucho na rozpálené plotýnce. Potřené povidly a posypané mákem s cukrem jsou opravdovou lahůdkou.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 17.9.2020
Čas
03.45 - 04.10
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Ta naša kapela
S Ivanou Slabákovou zavítáme do malebné jihomoravské obce Kobylí, abychom se dozvěděli, ja...
st. 30.9. 04.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Mistři obuvníci
Jak vyrábí krojovou obuv Svatopluk Hýža (2009). Režie: P. Hajn
čt. 1.10. 03.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Zveme vás... na výlov rybníka
Dechová kapela Vlčnovjanka a Libor Pantůček nás přivítají na tradiční akci (2005). Režie: ...
pá. 2.10. 03.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 9. 2020 Svátek má Václav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz