Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Festival Praha srdce národů v magazínu pro milovníky lidové kultury (2011)


Dlouhý popis
Stavění máje
V Mistřicích, nevelké obci vzdálené cca 5 km od Uherského Hradiště, ožívá každoročně v předvečer prvního května tradice stavění máje. Tento zvyk je běžný ve většině vesnic Dolňácka, kdy se tento den schází mladá chasa a postaví - dnes již většinou za pomocí mechanismů - máj, který zdobí obec po celý květen.V Mistřicích tento obyčej od poloviny 20. století prošel určitou proměnou, takže má na rozdíl od ostatních vesnic řadu unikátních prvků. Ty souvisejí především s tím, že původní zvyk mládežnické komunity se stal svátkem celé obce.V určený den se sejde po obědě krojovaná chasa u hostince u Knotů. Odtud společně s dechovkou se vydá do míst, kde je připraven nazdobený vršek máje. Zde se seřadí obřadní průvod, který se vydá na cestu vesnicí. V průvodu jdou chasníci v kroji, děvčata v polokroji. Ty nesou obřadní dvoupatrový dort. Jde se s dechovkou a zvesela na náves, kde je připravena jáma a kmen máje. Zde pak dojde k vlastnímu stavění máje. Nejdříve je připojen ke kmeni vršek a pak začnou místní muži máj za pomocí podpěr ručně zvedat. "Inženýrem", který řídí stavbu, je pan František Abrhám.

Praha srdce národů
Festival, který nepatřil v jeho nedlouhé historii mezi priority pražských zastupitelů, soudě podle slabých grantových podpor, o to více si ale získal zájem Pražanů, kteří jej vnímají jako součást multikulturní tváře města. Pro zahraniční turisty jsou živá festivalová vystoupení daleko atraktivnější zpestření "genia loci" města, než suvenýrová klišé na "Kafkovská témata" turistického průmyslu. Díky zakladatelům festivalu, manželům Miňovým, kteří neztratili kontakt se svým slovenským domovem, kam dojíždějí a stále objevují nové folklorní tradice, které pak v tanečních i písňových vystoupeních prezentují se svým souborem Limbora, je možné zažít živý folklor i v samotném centru Čech. Program 13. ročníku tohoto festivalu není jen klasickou přehlídkou, ale přináší možnost pro širokou veřejnost vyzkoušet si ve "Škole pohybů a hudby" kroky, písničky či hru na hudební nástroje jednotlivých národností. Manželé Miňovi se řídí mottem: "Kdo umí chodit, umí i tančit a kdo umí mluvit, umí i zpívat". Festivalu se každoročně účastní 20 uměleckých kolektivů z celého světa. Představuje tradiční kulturu, tanec, zpěv a hudbu různých národů a etnik. Vedle evropských souborů představuje umění a folklor africký, arabský, mexický, peruánský. V posledních letech se účastní soubory čínské a vietnamské menšiny, žijící v ČR. Festival je i dialogem mezi jednotlivými kulturami a v tom se od jiných podobných přehlídek liší. V průběhu je celebrována mons. Halíkem ekumenická mše pro všechny účastníky festivalu, kteří pravidelně zaplňují svými pestrobarevnými kroji kostel sv. Salvátora. Tento projekt je největší společnou akcí národnostních menšin a etnik a zároveň jedinou multikulturní a multietnickou akcí tohoto rozsahu v Praze i na území České republiky.

Zdeněk Hudeček
Zdeněk Hudeček žijící v Uherském Ostrohu je moderní malíř. Žádný sentiment a vzpomínání na staré časy, ale osobité realistické vnímání folkloru. Těžko uvěřit tomu, že tvůrce tak křehkých a snových obrazů, lyrické imaginace a obrazových metafor, již před třemi lety překročil sedmdesátku. Přesto i z jeho současné folklorně laděné tvorby prýští mladická invence; je to patrně zásluhou stále mladého srdce, které ho neustále nutí hledat krásu kolem sebe. "Obrazové dílo Zdeňka Hudečka je jako pozvání do kouzelného prostředí, kde končí každodenní starosti, shon, kde se obejdeme bez technických vymožeností moderní doby a přece můžeme žít plně v uvědomění si vlastního života. Je to svět naplněný nevšední básnivostí a čistotou myšlení," napsal již přel lety o jiné tvorbě Zdeňka Hudečka Vlastimír Jelínek, ale ono to tvrzení neztratilo na své váze ani dnes, kdy se stále úžeji přimyká ke svému kraji a k jeho tradicím.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 5.6.2020
Čas
03.41 - 04.08
Délka
27 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Z koreňů strom
Ke kořenům košatého stromu muzikantské tradice na Horňácku (2011). Režie: R. Lokajová
ne. 12.7. 04.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Brněnský tramping
Tramping je jednou z prvních českých subkultur mládeže, a díky specifickým rysům, jako jso...
po. 13.7. 03.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Folklorní výlety
Za tradicemi, které žijí a přinášejí užitek a radost. Rozezvučí se v nich nejen kostelní z...
st. 15.7. 03.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 10. 7. 2020 Svátek má Libuše/Amálie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz