Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

napsáno 13.2.2008 

Recenze

John Rambo, symbol spravedlnosi, někdy nesmrtelnosti a především symbol válečníka s citem, se vrací ve čtvrtém pokračování. Ať už existují jakékoli superlativy v označení brutality, novou misi Ramba, žádný dostatečně nevystihuje. Představitel hlavní role, režisér a scénárista v jednom, Sylvester Stallone, však může ohlásit velký comeback. John Rambo: Cesta do pekla a zpět, není pouze o litrech krve, létajících končetinách a uražených hlavách, ale především o lidskosti uprostřed nenávistného a podlého režimu.  
 
Smrt krouží mezi lidmi nezávisle na místě a času. Někdy je smířlivá a spravedlivá, jindy zase nástrojem msty, deviace a nudy. O Johnu Rambovi se odjakživa ve všech kritických dílech píše jako o nástroji k zabíjení, který však má smysl pro dobro. Pokud jste fanoušky minulých dílů s válečnými (někdy soukromými) akcemi vietnamského veterána, pak vězte, že nové pokračování nabídne nový rozměr – po shlédnutí se budete nad snímkem zamýšlet. Jednoznačně.  
 
John Rambo se po dvaceti letech od afghánské mise usadil v severním Thajsku. Pronajímá zde loď, chytá kobry a občas se dotkne i kovářského řemesla. Smutkem nasáklou idylu osamělého bývalého válečníka naruší příjezd humanitární skupiny z Kristovy církve, která chce podpořit kmen Karenů žijícího pod neustálým strachem a útlakem barmského vojenského režimu. Mají jediné přání – Rambo je má odvézt k místu odkud snadno překročí hranici do barmské válečné zóny. I přes prvotní neochotu se jim rozhodne vyhovět.  
Po 14 dnech ho však v Thajsku navštíví pastor církve s prosbou o pomoc. Misionáři zmizeli a poslední zprávy hovoří o tom, že se staly zajatci barmských vojáků. Rambo má tentokrát na stejné místo odvézt skupinu žoldáků, kteří se je pokusí vysvobodit. A on s nimi.  
 
Příběh, který funguje poměrně na jednoduché dějové linii stejně jako minulé díly, nabízí velmi jasný a ničím necenzurovaný pohled na každodenní barmskou realitu. Na jedné straně v klidných časech, na straně druhé v nejtemnějším hávu bezbřehého zabíjení. Již zmiňovanou lidskost však dodávají naprosto mimořádné herecké výkony s velmi propracovaným Stalloneho scénářem.  
 
Dalšími klady se dá bezesporu označit hudby Briana Tylera, která doplňuje stále dusnou a teskným strachem naplněnou atmosféru a velmi interesantně pojatá kamera. Standardní záběry střídá zúžený lidský pohled, který ještě více diváka vtáhne do situace.  
 
Ovšem, že se na čtvrtém (prozatím údajně posledním) pokračování Ramba, dají nalézt i minusy. Problematika barmského režimu by zasloužila více pozornosti, než jen úvodní intro  
a vizuální efekty, zvláště u bojových scén, jsou o pár let pozadu. Avšak příliš to nevadí.  
 
Ještě před finálním hodnocením však je nutno podotknout jeden zásadní fakt – John Rambo, stále plný nočních můr, se snaží svůj osud zabíjení filtrovat ve filozofii. „Zemřít pro něco, nebo žít nadarmo.“ či např. studené a chladné „Fuck the world.“ (jemně přeložené jako „Do háje se světem) dělají z akčního hrdiny tentokrát trochu něco více, než krví potřísněného zachránce.  
 
Silvester Stallone může tentokrát bez skrupulí oznámit, že na závěr jeho kariéry udělal akční thriller, který se vymanil z převažující rambovské B kategorie. Fyzicky nadupaný, smířený a neústupný, nám předložil Ramba, který bude ležet v hlavě. A protentokrát (konečně) nebudete přemýšlet nad tím, co by se stalo, kdyby vyhrála zlá strana. Ne, ne, ne a ne. Před filmovým plátnem, které přetéká vražděním, znásilňováním a beznadějí, zatoužíte po pomstě za všechna páchaná zla na nevinných. A kvůli tomu John Rambo existuje…  
 
 
 napsáno 27.2.2008 

Recenze

Ještě nedávno se zdálo, že je Sylvester Stallone na odpis a vypadalo to, že si na stará kolena bude už jen užívat drobné roličky (Spy Kids 3, Taxi 3), které mu někdo nabídne. A nebylo by to úplně od věci, protože další variantou jsou logicky levné Béčkové produkce, ve kterých se utopily mnohé akční hvězdy minulosti.  
 
Stallone je ale z jiného těsta. Podařilo se mu sehnat penízky, napsal scénář a zařídil i režii k novému Rockymu. Ještě jednou zapracoval na své muskulatuře, v čemž mu pomohly (jak sám přiznává) i podpůrné látky pro růst svalové hmoty a k velkému překvapení to klaplo a Rocky byl vydařeným zakončením série.  
 
To samozřejmě otevřelo mnohé dveře. Navíc Stallone nabídl za málo peněz poměrně hodně muziky a další Rambo byl tak na cestě. Dnes už můžeme říci, že se potvrdilo, že Stallone má Rockyho i Ramba (stačí jeden pohled či slovo) v malíčku a naprosto chápe jejich charakter. I tentokrát se totiž jedná o zakončení důstojně vytesané do žuly filmových dějin.  
 
Je jasné, že na rozdíl od přemýšlivějšího Rockyho je Rambo primárně o jediném, o akci, příp. o napínavém čekání na akci;). Už z filmových upoutávek bylo jasné, že Rambo na stará kolena nevyměkl a záběry dokonce ukazovaly výrazné přitvrzení co se naturálnosti týče.  
 
My se s Rambem setkáváme v Thajsku, kde si poblíž hranic s Barmou poklidně provozuje svou převoznickou živnost. Čas si krátí tím, že občas chytí nějakého toho hada nebo lukem uloví rybu. Žije tak v relativním poklidu až do doby, kdy ho křesťanští misionáři přemluví k převezení do Barmy, kde se bojuje nepřetržitě už víc než půlstoletí. Je nad slunce jasnější, že misionáři v Barmě uvíznou a někdo (John) je bude muset zachránit.  
 
Tentokrát na to ale není sám, protože pastor sboru najme žoldáky, kteří mají nevinné křesťany přivést zpět. Z „Johna převozníka“ se samozřejmě brzy stává „John likvidátor“ a stojí to za to. Takovou realističnost opravdu (ani dnes) jen tak neuvidíte. Akce má grády a Rambo ukazuje, kdo je pánem situace. A co víc, dokonce fungují i hlášky a základní poselství ve stylu „je lepší zemřít pro dobrou věc než žít zbytečně“. Je to sice stále ten jednoduchý příběh, který jsme viděli už stokrát, ale film má krátkou stopáž a takové grády, že nad tím nebudete mít kdy přemýšlet.  
 
Čtvrtý Rambo je více než důstojným zakončením série, které mohu každému fandovi dobré akce vřele doporučit. Není to zrovna oběd o několika delikátních chodech, ale pěkně šťavnatý steak přece taky není k zahození;).  
 
P.S.  
Poslouchejte hudbu, je místy opravdu magická a naprosto perfektně dokresluje děj.

moviefan, 8 z 10


napsáno 25.1.2008 

Článek k filmu

V USA jde do kin nový Rambo, kritici už film cupují na kousky  
(ČTK) - Do kin ve Spojených státech vstoupil čtvrtý díl série o americkém válečném veteránovi z Vietnamu Johnu Rambovi. Snímek nazvaný Rambo: Do pekla a zpět, o který se Sylvester Stallone postaral nejen po herecké, ale i režijní a scenáristické stránce, však už stačil zpěnit krev prvním filmovým kritikům.  
John Rambo se na plátno vrací po 20 letech, třetí díl se promítal od roku 1988. V novém snímku, který je podle kritiků určen jen pro silné žaludky, se Rambo postaví proti mocné barmské armádě. Ta totiž zajala americké misionáře, kteří se odvážili do nebezpečných končin i přes opakovaná varování. Ozbrojen svým pověstným, hrůzu nahánějícím nožem se Rambo pustí do svých nepřátel a zanechává za sebou useknuté údy a roztrhané vnitřnosti.  
První filmové kritiky ještě před distribucí filmu do kin cupují Stallonea za jeho herecký i režisérský počin na kousky. Snímek je podle nich plný nesmyslného a samoúčelného násilí a kromě krvelačných diváků málokoho zaujme.  
Britský list The Guardian píše, že vzhledem k oficiálnímu mottu filmu "Hrdinové neumírají... jen stále ládují svou zbraň" si někteří kritici přejí, aby herec i režisér v jedné osobě obrátil zbraň především proti sobě. Stallone však brání svůj krvavý snímek tím, že chce diváky upozornit na hrůzy války.  
Podle amerického listu Newsday "jsou sekvence zachycující bitky tak nesrozumitelné, že není jasné, kdo koho zabíjí". Kritika listu Philadelphia Inquirer Stalloneho filmový počin také zjevně nenadchl, když o něm referoval jako o "fláku akčního porna". Hollywood Reporter napsal lakonicky "promiň Sylvestře, tentokrát opravdu ne".  
John Rambo se poprvé objevil na filmových plátnech v roce 1982, do kin se vrátil o tři roky později a pak opět po tříleté pauze. Během svých eskapád bojoval v Americe, Vietnamu i Afghánistánu.
Registrace
PřihlášeníNeděle 5. 2. 2023 Svátek má Dobromila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz