Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

69% 2003 hlasů
film / akční, drama, thriller, Německo/USA, , 93 min., od 15 let
Rambo
Kinopremiéra v ČR 21.2.2008 v SK 10.4.2008, DVD od 4.6.2008 a Blu-Ray od 19.10.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


V TV televize so. 18.2. RTL klub 00.10
RTL klub 00.10
Ukázka
02:20Nesmrtelný Rambo opět na scéně!
Čtvrtý díl série o vietnamském veteránovi nás zavede do jiho-východní Asie, kde se stárnoucí John Rambo usadil. Jeho poklidný život naruší misionářská skupina vedená Michaelem Burnettem a Sarah Millerovou, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. Poté, co několik misionářů zajmou barmští vojáci, musí John opět vzít spravedlnost do svých rukou. A poteče krev. A nebude jí málo! Surové bití, stříkající krev a useknuté hlavy. Rambo se s nikým nemaže!
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Stará dobrá klasika po několika letech opět ožívá. Stallone zvládl zjevně vše odehrát, režírovat a na scénáři spolupracoval. Film jsem viděl již několikrát, ale nevadí jej skouknout zase s odstupem času.
Všechny komentáře k filmu 42+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Ještě nedávno se zdálo, že je Sylvester Stallone na odpis a vypadalo to, že si na stará kolena bude už jen užívat drobné roličky (Spy Kids 3, Taxi 3), které mu někdo nabídne. A nebylo by to úplně od věci, protože další variantou jsou logicky levné Béčkové produkce, ve kterých se utopily mnohé akční hvězdy minulosti.    Stallone je ale z jiného těsta. Podařilo se mu sehnat penízky, napsal scénář a zařídil i režii k novému Rockymu. Ještě jednou zapracoval na své muskulatuře, v čemž mu pomohly (jak sám přiznává) i podpůrné látky pro růst svalové hmoty a k velkému překvapení to klaplo a Rocky byl vydařeným zakončením série.    To samozřejmě otevřelo mnohé dveře. Navíc Stallone nabídl za málo peněz poměrně hodně muziky a další Rambo byl tak na cestě. Dnes už můžeme říci, že se potvrdilo, že Stallone má Rockyho i Ramba (stačí jeden pohled či slovo) v malíčku a naprosto chápe jejich charakter. I tentokrát se totiž jedná o zakončení důstojně vytesané do žuly filmových ději... Celá recenze
moviefan, 8 z 10

Popis filmu Rambo do pekla a zpět

John Rambo si poklidně žije v Thajsku, kde pomalu zapomíná na všechny děsy a bolesti. I když se snaží vyhnout problémům, najdou si ho samy v podobě skupiny misionářů. Chtějí ho i s lodí najmout na cestu po řece do Barmy. Rambo váhá, ale nakonec na nátlak Sarah, jedné z misionářek, nabídku přijme. Když jsou téměř u konce cesty, čeká je nemilé setkání s místními piráty. Za průjezd požadují Sarah a celý náklad. John Rambo vezme situaci do svých rukou a začne přestřelka, která skončí smrtí všech pirátů. Misionáři řeknou Rambovi, že se zpět vrátí po souši a již jeho pomoc nepotřebují. Rambo odjíždí do své vesnice. Skupina misionářů je zajata, když se snaží pomáhat v táboře pro zbídačené usedlíky. Když se nehlásí, začnou se po nich shánět jejich spolupracovníci. Najmou na záchranu vojáky. John Rambo je odveze na místo, kde skupinu vyložil. Vojáci netuší, kdo je Rambo a jakou má minulost. Když přijedou do tábora, kde byli misionáři, je všem jasné, že někdo vesnici vyvraždil a vypálil. Nikdo netuší, zda jsou misionáři naživu. Jednotka je překvapena příjezdem vojenského auta, které přiveze pár místních obyvatel. Prapodivní vojáci hrají se zajatci hru kdo proběhne minovým polem, přežije. Náhle se objeví John Rambo a zvrhlou zábavu rázně ukončí.


obrazek
Rambo jako symbol

Od té doby, co se John Rambo objevil v roce 1982 ve svém prvním filmu Rambo: První krev se slovo „Rambo“ stalo synonymem pro sílu neohroženého bojovníka, který se vždy přikloní na stranu spravedlnosti. V prvním filmu Rambo: First Blood byl John Rambo vietnamským veteránem, který se ve své vlastní zemi díky nepopulární vietnamské válce cítí jako vyvrhel. O tři filmy a pětadvacet let později se Rambo stává heroickým bojovníkem proti lidskému útisku.

Fyzické schopnosti udělaly z Ramba celosvětovou ikonu a z představitele jeho role Sylvestra Stallona jednu z největších filmových hvězd.

„Všude na světě znají Ramba. S jeho jménem se dokonce setkáte i v odborných slovnících,“ říká producent Kevin King a dodává jednu zajímavost: „Když jsme dělali casting mezi místními, tak jsme zjistili, že všichni včetně thajských a barmských uprchlíků Ramba znali.“

„Rambo je známý po celém světě především proto, že je celé ty dlouhé roky představován jedním hercem Sylvesterem Stallonem.

John Rambo a Rocky Balboa jsou dvě postavy světového filmu, které se do paměti všech nesmazatelně zapsaly právě díky jejich představiteli, který je znám především jako „Sly“ nebo prostě jen „Stallone“. Rocky a Rambo jsou synonyma ke slovu Stallone. „Rocky je v podstatě takové Rambovo alterego. Když se Sly po ránu probudí, říká že je Rambo, ovšem po jeho první kávě už se z něj stává Rocky, ale i pro Stalloneho je načase kariéru obou jeho postav ukončit. Rocky Balboa byla tak poslední příležitost, kdy se tato postava ve filmu v jeho podání objevila a stejně tak by se mělo stát v případě Ramba ve filmu John Rambo.

Za posledních deset let jsou akční filmy stále více ovlivňovány sci-fi a fantasy nebo jsou filmy doslova přeplněny vysoce technickými zbraněmi a speciálními efekty a to je právě ten největší rozdíl mezi těmito filmy a Rambem. Jde sice o hrdinu s mnoha schopnostmi, ale pořád je to jen člověk, který se pohybuje v reálném světě. „Rambova agrese a síla není nadpřirozená, je sice brutální, ale stále lidsky reálná,“ myslí si producent King. Podle něj je oživení hrdinů jako je Rambo nebo Indiana Jones snahou vidět ještě jednou lidské bytosti zachycené sice v extrémních, ale stále ještě realistických podmínkách. „Rambo je prostě z masa a krve,“ dodává producent King.

Sám Stallone vidí roli Ramba jako postavu, které je snadné rozumět. „Rambo je prostě chlapík, který byl vybrán na práci, kterou rozhodně neměl sám v úmyslu dělat, ale prostě se pro tuto svou životní roli narodil,“ říká o postavě sám její představitel Sylvester Stallone a dodává: „Rambo má neuvěřitelně vyvinutý smysl pro spravedlnost, který je znatelný hned na první pohled. Zlo má být potrestáno a slabí mají být ochraňováni. Rambo nás prostě vrací k příběhům, na kterých jsme všichni vyrostli, kdy bojovalo zlo s dobrem.“

obrazek
Rambo - filmová historie

V prvním filmu Rambo: První krev i přesto, že si to většina lidí myslí, nezabil jediného člověka. „First Blood byl odlišný od podobných filmů té doby, protože měl určitého ducha,“ domnívá se Tim Kang, který si zahrál jednoho ze žoldáků v tomto filmu.

Kromě toho, že první Rambův film měl celosvětový úspěch, nastavil i nové hranice moderního akčního filmu. „Filmy s Rambem zanechaly stopu v každém klukovi na planetě a z těch kluků jsou za ta léta již dospělí muži, i když těžko říct, protože v každém chlapovi se skrývá klukovská duše. Stejně tak i já si někdy připadám jako kluk, zvlášť když hraju po boku takové ikony jakou Rambo bezesporu pro nás pro všechny je,“ říká další z herců Rey Gallegos.

Ve druhém filmu Rambo II. z roku 1985 se jeho hlavní hrdina řídí heslem: „Žádný muž nebo zákon ho nezastaví“ a je to v podstatě reakce na smutnou náladu po prohrané vietnamské válce. Stejně jako první film, i Rambo II sleduje dlouhotrvající efekt vietnamské války na Ameriku a zvláště pak na to, jakým způsobem se zacházelo během této války s vojáky a zejména jak se po konci války o ně staral stát. Part II ukázala jinou Rambovu tvář než na jakou jsme byli zvyklí.

V jeho dalším snímku Rambo III je hlavní hrdina najat, aby zachránil jeho starého přítele plukovníka Trautmana, který byl unesen během tajné mise do Afgánistánu. Film ukazuje Svatou válku a mohl by být použit jako kulisa v dnešních zprávách.

obrazek
O filmu

Následovat úspěch filmu Rocky Balboa a uzavřít tak sérii filmů se slavným Rockym, se rozhodl Sylvester Stallone i v případě Ramba, což byl jeden z důvodů, proč souhlasil s natočením posledního filmu na toto téma - Rambo: Do pekla a zpět. „Chtěl jsem stejně jako u Rockyho ještě jednou navštívit tu postavu a nějak ji dotvořit, protože zatím poslední Rambo z roku 1988 nesplnil naše očekávání. Schylovalo se ke konci studené války a Sovětský svaz se stahoval z pozic v Afgánistánu a lidi už toto téma moc nezajímalo. Od té doby se ale událo strašně moc věcí a situace je zcela odlišná. Rambo v Afgánistánu tenkrát prostě nefungoval. Proto jsem chtěl zakončit celou sérii filmů o něm v trochu lepším světle a ukázat ho takového, jaký vlastně po celou tu dlouhou dobu by,“ říká představitel hlavní role Stallone.

Plno nápadů a scénářů na poslední Rambův film lítalo za tu dobu ve vzduchu, kdy se využívalo aktuálních válečných konfliktů v Iráku, Afgánistánu, Súdánu nebo v Kolumbii, ale Stallone chtěl použít nějaký méně viditelný konflikt.

„Začal jsem se rozhlížet a vyptávat, volal jsem do OSN a ptal jsem se jich, který válečný konflikt je nejvíce devastující a zároveň světovými médii nejvíce opomíjen a dostal jsem jednoduchou a rychlou odpověď. Barma. Takže náš nový příběh Ramba je postaven na faktech, na pravdivém příběhu o válce, která se táhne již více než šedesát let. Brutalita, kterou můžete ve filmu vidět, je kompletně převzata z reálných životů místních lidí,“ doplňuje Sly Stallone.

Pro etnikum Karenů, kteří za druhé světové války bojovali po boku spojenců proti japonské a barmské armádě jedna válka skončila, aby vzápětí začala nová. Kareni chtěli založit autonomní stát stejně jako jiné národy v oblasti, ale poté, co z oblasti odjela britská armáda se vlády ujal barmský nacionalizmus. Kolaps kolonializmu kombinován s léty válečných konfliktů zanechaly rozloženou barmskou armádu, aby vládla této zpustošené zemi. V roce 1947, kdy zkolabovala jednání mezi Kareny a barmskou vládou, si vytvořilo karenské etnikum Karen National Union (KNU), která od té doby jejich jménem bojuje za nezávislost.

„Hned jsem si říkal, že tento příběh by pro naše účely byl ideální, protože zde nejde jen o Ramba, ale o reálný příběh. Nejde o příběh jednoho muže, jak jsme byli u Ramba dříve zvyklí,“ domnívá se Stallone. Pro Stallona dávala barmská linie příběhu i jistý smysl, jelikož Rambo v jeho posledních dvou filmech žil v Thajsku. Stejně jako mnoho válečných veteránů se nevrátil do USA a zůstal po zbytek života v Asii.

„Rambo dnešních dní ale není ten Rambo před dvaceti lety. Je již unaven životem a tudíž působí i více sympaticky. V jeho chování vidíte jak jeho zkušenosti z prvních tří filmu ovlivnily jeho život,“ říká Julie Benz, Rambova filmová partnerka.

Producent John Thompson k postavě hlavního hrdiny říká: „Myslím, že postava Ramba je tak úspěšná proto, že čelí obrovským přesilám. Musí překonat překážky, které se zdají být doslova nepřekonatelné - a on vítězí. A také je to nepochopený člověk - a to myslím v každém člověku zanechá něco, o čem přemýšlí a o čem mluví.“

Julie Benz vzpomíná na natáčení se Sylvesterem Stallonem:

„Jako od herce od vás nežádá nic, co by sám nedokázal. V tomhle směru vás dokáže inspirovat, když ho vidíte pracovat při natáčení, vidíte, jak se ohání lopatou, jak seká stromy a pak předvede vynikající herecký výkon, dá tomu 150 procent energie a oddanosti - a vy si prostě řeknete: Jé, to chci dělat taky. Inspiroval mě k tomu, že jsem dělala některé kaskadérské scény, což bylo…. trochu děsivé… prostě abych překonala sama sebe. Fanoušci jistě očekávají násilí… tohle je rozhodně ten nejkrvavější film, jaký byl natočen… máme tam všechny Rambovy oblíbené zbraně, fanoušky jistě potěší jeho nůž a jak s ním umí zacházet… podle mne je to násilí, které není z tohoto světa. Je to úžasné.“

obrazek
Poslední Stalloneho a Rambova kapitola

Producent John Thompson říká: „Byl jsem ohromen Stalloneho nasazením. Je to velmi osvěžující, když je scenárista, režisér a herec v jedné osobě přirozeným vůdcem. A Sly tím přirozeným vůdcem rozhodně byl. Hrál, psal i režíroval. Byl celému projektu totálně oddán a to inspirovalo naprosto každého, kdo na filmu pracoval.“

Stallone ale zpočátku nechtěl obsáhnout obě role scenáristy i režiséra. Poté, co stejnou věc dělal na filmu Rocky Balboa usoudil, že by to bylo nejlepší zakončené Rambovy filmové kariéry. „Když vám scénář napíše někdo jiný, tak o něm pochybujete a máte k němu výhrady. Proto jsem si řekl, že by bylo nejlepší, kdyby poslední Rambův film režíroval Rambo sám,“ říká s úsměvem Sly Stallone. „Odvedl jsem to nejlepší, co jsem v danou chvíli dokázal a teď už mohu vinit jen sám sebe,“ říká závěrem Rambo alias Sylvester Stallone.

Podobné filmy

Sedmý syn
(Seventh Son) Zemi, a především celému lidstvu hrozí velké nebezpečí. Královna čarodějnic ...
dnes 15.15
Nova
Králova přízeň
(The Other Boleyn Girl) Anglický král Jindřich VIII. pochopí, že jeho manželka Kateřina Ar...
dnes 15.50
Nova Cinema
Nesmrtelný
(Selfless) Průmyslového magnáta přiměje nevyléčitelná nemoc podstoupit radikální lékařský ...
dnes 20.15
Prima Cool
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Prima Cool
Datum
Čt. 29.9.2022
Čas
22.00 - 23.50
Délka
110 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, HD


Registrace
PřihlášeníNeděle 5. 2. 2023 Svátek má Dobromila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz