Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Historie

Údolím Orlice na sever.
Jízda s lokomotivou, která dostala přezdívku Líza, je jak cesta časem. Pepa Polášek objevuje místa kolem trati od Ústí nad Orlicí až po malebné předhůří Králického Sněžníku. Režie: P. Lokaj


Dlouhý popis
Jízda s lokomotivou, která dostala přezdívku Líza, je jak cesta časem. Pepa Polášek objevuje místa kolem trati od Ústí nad Orlicí až po malebné předhůří Králického Sněžníku. Režie P. Lokaj (Premiéra)
Výletnický cestopis po zajímavých místech České republiky, která jsou jak korálky spojená řetízkem železnice, pokračuje druhým dílem. Právě železnice znamenala předěl v životě tkalcovských měst, jako bylo Ústí nad Orlicí. Není tedy divu, že Pepa na své první zastávce zkouší svoji zručnost v Hernychově vile, kde vystavují funkční repliku starého ručního stavu. Ostatně každý z nás už jistě mnohokrát řekl, že je něco "na jedno brdo", ale jen málokdo tuší, že toto pořekadlo má svůj původ právě v konstrukci tkalcovského stavu. Na jedno brdo ale rozhodně nebude další putování. Nad romantickou Orlicí hlídá údolí zřícenina královského hradu Lanšperk. Na dýmající lokomotivu Lízu mávají cyklisté projíždějící kolem vody po jedné z našich nejkrásnějších cyklostezek. Pepa ale směřuje do temnějších časů: nad městem Králíky strmí Mariánský kopec korunovaný slavným klášterem. Zde byli v 50. letech minulého století internováni řeholníci ze zrušených klášterů. Ve stísněných, vězeňských podmínkách čekali na svou další pouť, která často končila v táborech nucených prací. A i další skok do předhůří Králického Sněžníku připomene těžké chvíle našich dějin. V pěchotním srubu K5 U potoka parta nadšenců provozuje muzeum, které dokumentuje marné odhodlání našich předků chránit křehkou demokracii v roce 1938. Ale dost chmurných myšlenek: blízké hory lákají k výšlapu až do oblak a dech beroucí výhledy působí jako očistná kůra nutná ke smíření člověka s minulostí. A dálky, které voní železem a párou, čekají na Pepu i milovníky výletů po železnicích a fanoušky starých mašinek i příští týden.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 27.2.2020
Čas
21.00 - 21.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Marco Polo: Rozluštěné tajemství
(Secret File of Marco Polo, the) Jeho cestopis ohlásil éru velkých evropských objevů. Něme...
dnes 17.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Krásné živé památky
Na konci světa Jak se opravuje historická tančírna nebo kostel, který byl určený k demoli...
zítra 01.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Historie.cs
Morava počátkem 17. století. Proč tehdejší dění silně připomíná dnešní evropské procesy? A...
zítra 03.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 31. 3. 2020 Svátek má Kvido
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz