Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Vzdělávací

Eliška a Bugatti.
Eliška Junková za volantem slavné značky vstoupila do historie, muži v její blízkosti za ním našli smrt (2011). Připravil J. Střecha


Dlouhý popis
Eliška Junková za volantem slavné značky vstoupila do historie, muži v její blízkosti za ním našli smrt (2011). Připravil J. Střecha
Když si v roce 1963 začínající lékař Jiří Koťátko koupil stařičké Bugatti 43, netušil, že právě vstupuje do velkého příběhu o lásce, smrti a rychlosti. Bugatku tehdy pořídil za čtvrtinu ceny nové škodovky a objížděl s ní přidělené lékařské obvody. Až časem vypátral, že jeho vůz patřil původně Elišce Junkové, největší ženské hvězdě automobilového sportu.
Eliška vstoupila do světa závodění ve dvacátých letech po boku svého manžela, bankéře Čeňka Junka. Během 6 let od Bugattiho koupili osm závodních automobilů, patřili k jeho nejlepším zákazníkům a také k přátelům.
Eliška Junková poznala zblízka i odvrácenou tvář svého sportu, když při Velké ceně Německa ztratila manžela. Na závodní trati se před jejíma očima zabil i rodinný přítel Jiří Kristián Lobkovic a smrt čekala v závodním voze i na Bugattiho syna Jeana, jehož obdiv k Elišce překračoval hranice přátelství.
Eliška Junková byla velkou sportovní hvězdou, ale své zájmy neomezovala jen na automobilové závody. A tak mezi její přátele patřil stejně tak Enzo Ferrari jako básník Jaroslav Seifert. Po roce 1948 se musela stáhnout z veřejného života, protože nerozlučně patřila k obrazu první republiky.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 20.11.2019
Čas
15.31 - 16.00
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Postřehy odjinud
Sardinie očima Jaroslava Skalického Jak chutná Sardinie
dnes 19.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Etiketa
Kino, divadlo... Pokud chcete být ve společnosti jako ryba ve vodě, L. Špaček vám poradí,...
zítra 05.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Postřehy odjinud
Pobaltí očima Miroslava Karase Vrány s prasečím uchem
zítra 12.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 10. 7. 2020 Svátek má Libuše/Amálie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz