Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Počátek zániku.
Československá židovská tragédie v období nacismu. Od roku 1938 vzrůstal antisemitismus, pak přišly zákazy, vydělení Židů ze společnosti, deportace, vyvražďování. Působivé výpovědi posledních svědků holocaustu. Režie: A. Drda a V. Portel


Dlouhý popis
Československá židovská tragédie v období nacismu. Od roku 1938 vzrůstal antisemitismus, pak přišly zákazy, vydělení Židů ze společnosti, deportace, vyvražďování. Působivé výpovědi posledních svědků holocaustu. Režie A. Drda a V. Portel (Premiéra)
Cyklus dokumentů zachycuje holocaust v podmínkách někdejšího Československa. Opírá se o unikátní výpovědi přeživších, československých občanů židovské národnosti a víry, kteří se stali obětmi nacistické antisemitské politiky. Svědectví jsou součástí sbírky Paměť národa. Cyklus tvoří ucelený příběh, obraz holocaustu v Československu v chronologickém vývoji, od prvních výrazných projevů antisemitismu ještě před okupací Čech a Moravy až po nesnadný a bolestný návrat nečetných přeživších z ghett a vyhlazovacích táborů.
Před osmdesáti lety, v září 1941, vstoupilo v platnost policejní nařízení, podle něhož se Židé v Protektorátu Čechy a Morava nesměli ukázat na veřejnosti bez žluté šesticípé hvězdy velikosti dlaně, viditelně přišité na levé náprsní straně oděvu. Téhož roku začaly transporty do Terezína a odtud dál, do vyhlazovacích táborů na východě. Završilo se tak pronásledování, které začalo už za tzv. druhé republiky a do obludných rozměrů se rozvinulo po nacistické okupaci. Židé byli postupně připraveni o veškerá základní práva, nesměli vykonávat svá povolání, nesměli se svobodně pohybovat, chodit do školy, bavit se. To se už snad všeobecně ví - je však méně připomínáno, že část československé společnosti byla k této persekuci lhostejná, případně ji i schvalovala, pod nacistickým diktátem se na ní podílely české úřady, policie i agilní českoslovenští antisemité. Ať už se Židé z českých zemí hlásili k jakékoli národnosti a politické orientaci, byli v první řadě občany Československa - šoa je tedy součástí našich dějin, nikoli oddělená židovská historie. Z více než tří set tisíc lidí, tak či onak přináležejících k židovské komunitě na území tehdejšího Československa, jich nacistické pronásledování přežila asi desetina. Přežití představovalo výjimku: za každým živým zůstaly tisíce zavražděných lidí, příbuzných, přátel. Třetí řada Příběhů 20. století přináší rozhovory s posledními pamětníky, kteří ještě mohli vydat svědectví. V první části cyklu se vracíme k počátkům pronásledování Židů v Československu, po Mnichovu a v prvních dvou letech okupace.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 24.10.2021
Čas
17.30 - 18.00
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Sto divů světa II (11/13)
Historie vepsaná do nádherných míst naší planety - národní park Arches, Novoděvičí klášter...
dnes 08.30
ČT2
Legendární obří stavby Francie
Gigantická lurdská svatyně Jak vznikaly tři unikátní stavby lurdských svatyní? Historie ve...
dnes 10.20
ČT2
Putování po severu Indie
Putování po kraji úchvatných paláců, mughalských chrámů a barvitých svátků. Francouzský do...
dnes 13.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 29. 11. 2021 Svátek má Zina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz