Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Jaké tajemství skrývají prehistorická pohřebiště a které naše představy o tehdejších lidských společenstvích mohou vyvrátit? Vizuálně působivý koprodukční dokument diváka zavede do světově proslulých i dosud neznámých, unikátně zpřístupněných nalezišť po celé Evropě. Režie: Pauline Coste


Dlouhý popis
Jaké tajemství skrývají prehistorická pohřebiště a které naše představy o tehdejších lidských společenstvích mohou vyvrátit? Vizuálně působivý koprodukční dokument diváka zavede do světově proslulých i dosud neznámých, unikátně zpřístupněných nalezišť po celé Evropě. Režie Pauline Coste (Premiéra)
Koprodukční dokument francouzské režisérky Pauline Coste divákům skrze průzkum paleolitických pohřebišť zprostředkuje překvapivý obraz života lidí před 25 000 lety, který je na hony vzdálen představám, které o tehdejších lidských společenstvích chováme. Ústřední je zde zkoumání tzv. Dámy z Cavillonu, v jejímž hrobě bylo v minulosti nalezeno tolik bohatství, že vědci kostru dlouho přisuzovali muži, neboť se zdráhali uvěřit, že by se takových poct mohlo dostat ženě. Řemeslnou úrovní šperků, které u ní byly nalezeny, současně Dáma z Cavillonu vyvrátila představu o lidech té doby coby primitivních divoších zápasících holýma rukama se šavlozubou zvěří. Detaily předmětů nalezených na pohřebištích ve Francii, Itálii, České republice (Dolních Věstonicích) a Rusku budou v tomto filmu za pomoci nejmodernějších technologií zkoumány z hlediska jejich každodenní funkce, aby se v mozaice objevů a zjištění postupně vyjevil obraz života lidí, kterým byla vedle řemeslné zručnosti zjevně blízká i solidarita, tolerance a do jisté míry i rovnoprávnost. Objevy ukazují, že to, co někdy bývá označováno za lidský konstrukt, bylo ve skutečnosti lidskou přirozeností před desítkami tisíc let.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 19.10.2021
Čas
21.40 - 22.35
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Modrá krev II
Belcrediové A vše učinil Bůh, tak zní jejich rodové heslo. V minulém století však musel Bů...
dnes 20.00
ČT2
Památník Vítkov - danajský dar?
Jaký osud čeká symbol našich dějin? (2006). Připravili: M. Komárek, M. Hodek a A. Koudela
zítra 02.25
ČT2
Abeceda komunistických zločinů
Lidové milice Ozbrojení milicionáři pomáhali při převratu v roce 1948, ale neštítili se st...
zítra 02.55
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 1. 12. 2021 Svátek má Iva
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz