Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Nové objevy.
Kdo byli, jak žili a jak zemřeli obyvatelé Pompejí? Rekonstrukce posledních hodin obyvatel města pod Vesuvem podle nových vykopávek týmu projektu Velké Pompeje v mezinárodním koprodukčním dokudramatu


Dlouhý popis
Kdo byli, jak žili a jak zemřeli obyvatelé Pompejí? Rekonstrukce posledních hodin obyvatel města pod Vesuvem podle nových vykopávek týmu projektu Velké Pompeje v mezinárodním koprodukčním dokudramatu
Jaro 2018. Před několika měsíci započaly práce spojené se zabezpečením zkoumané zóny, je to kus Pompejí, který nebyl nikdy prozkoumán, s ulicemi, domy, nejrůznějšími předměty. Pod vrstvami zeminy jsou pravděpodobně i oběti, lidé, kterým se během erupce Vesuvu nepodařilo utéct.
Archeologové zde objevují dva původní domy. První pojmenovali "Dům se zahradou", s charakteristickými sloupy. Druhý pak dostal jméno "Jupiterův dům". Obě stavby stojí nedaleko od sebe, v uličce vedoucí podél rozlehlé zahrady "Domu stříbrné svatby", jednoho z největších a nejbohatších domů v Pompejích, který byl restaurovaný již při vykopávkách v roce 1892.
Ovšem jejich zdaleka nejdůležitějším objevem je nápis uhlem, který zpochybnil datum výbuchu sopky. "X", "V", potom "I", tečka a "K", jako "calendas" - kalendy, "NOV" s další tečkou jako "novembre" (listopad). A pak tu ještě čteme "in olearia". Takže by to bylo "16 dní před listopadovou kalendou, v olejárně..." Zdá se, že si někdo na zeď poznamenal, jakou částku toho dne vydal, aby na ni později nezapomněl. V římském kalendáři to odpovídá 17. říjnu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 11.12.2022
Čas
10.26 - 11.20
Délka
54 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Planeta pokladů
(Planet of Treasures) Evropa Vlivná města, která ovlivnila tok světových dějin, nábožensk...
dnes 08.30
ČT2
Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
Levně a dobře Babiččiny rady pro šetrné hospodyňky, aneb recepty za hubičku. Šestá série ...
dnes 09.55
ČT1
Filmová místa - Malá Skála
Putování po místech, která si filmaři vybrali jako kulisu pro natáčení filmů, seriálů a po...
dnes 15.35
Barrandov
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 8. 2. 2023 Svátek má Milada
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz