Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Nové objevy.
Kdo byli, jak žili a jak zemřeli obyvatelé Pompejí? Rekonstrukce posledních hodin obyvatel města pod Vesuvem podle nových vykopávek týmu projektu Velké Pompeje v mezinárodním koprodukčním dokudramatu


Dlouhý popis
Kdo byli, jak žili a jak zemřeli obyvatelé Pompejí? Rekonstrukce posledních hodin obyvatel města pod Vesuvem podle nových vykopávek týmu projektu Velké Pompeje v mezinárodním koprodukčním dokudramatu
Jaro 2018. Před několika měsíci započaly práce spojené se zabezpečením zkoumané zóny, je to kus Pompejí, který nebyl nikdy prozkoumán, s ulicemi, domy, nejrůznějšími předměty. Pod vrstvami zeminy jsou pravděpodobně i oběti, lidé, kterým se během erupce Vesuvu nepodařilo utéct.
Archeologové zde objevují dva původní domy. První pojmenovali "Dům se zahradou", s charakteristickými sloupy. Druhý pak dostal jméno "Jupiterův dům". Obě stavby stojí nedaleko od sebe, v uličce vedoucí podél rozlehlé zahrady "Domu stříbrné svatby", jednoho z největších a nejbohatších domů v Pompejích, který byl restaurovaný již při vykopávkách v roce 1892.
Ovšem jejich zdaleka nejdůležitějším objevem je nápis uhlem, který zpochybnil datum výbuchu sopky. "X", "V", potom "I", tečka a "K", jako "calendas" - kalendy, "NOV" s další tečkou jako "novembre" (listopad). A pak tu ještě čteme "in olearia". Takže by to bylo "16 dní před listopadovou kalendou, v olejárně..." Zdá se, že si někdo na zeď poznamenal, jakou částku toho dne vydal, aby na ni později nezapomněl. V římském kalendáři to odpovídá 17. říjnu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 9.12.2022
Čas
15.20 - 16.12
Délka
52 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za osudy vyhlášeného milence a dobrodruha Giacoma Casanovy (2008). Režie: A. Vomáčka
dnes 12.35
ČT2
Filmová místa - Dívka na koštěti
Putování po místech, která si filmaři vybrali jako kulisu pro natáčení filmů, seriálů a po...
dnes 15.35
Barrandov
Pochody smrti
(Nazi Death Marches, 1944-1945) Pod tlakem postupující Rudé armády a Anglo-Američanů se na...
dnes 16.55
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 6. 2. 2023 Svátek má Vanda
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz