Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Historie

Praha.
MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti – skutečné či pravděpodobné – piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie: P. Krejčí


Dlouhý popis
MUDr. Zdeněk Susa a Matěj Ruppert hledají souvislosti - skutečné či pravděpodobné - piva a významných osobností nejen českých dějin a kultury. Režie P. Krejčí (Premiéra)
Dvanáctidílný dokumentární seriál o putování za českým národním nápojem z pera a úst znalce piva, jeho historie i kulturních souvislostí, MUDr. Zdeňka Susy, který spolu se zpěvákem Matějem Ruppertem navštěvuje řadu zajímavých pivovarů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.
Navštívíme pivovary Staropramen na Smíchově, restaurační pivovar U Fleků a klášterní pivovar Břevnov. Z technologie se budeme zajímat zvlášť o sušení sladu - sladovnický hvozd. Na Smíchově si připomeneme císaře Františka Josefa I., který pivovar navštívil, a Alberta Einsteina, který na Smíchově bydlel. Budeme uvažovat o možném vlivu smíchovského piva na jeho obecnou teorii relativity, kterou zveřejnil nedlouho po svém pražském pobytu. U Fleků vzpomeneme štamgasty Josefa Kajetána Tyla, Jakuba Arbesa, Jana Nerudu a zvláště profesora Františka Lexu, zakladatele české egyptologie. Ten nás bude inspirovat k ohledání významu piva při stavbě egyptských pyramid. Budeme také citovat podstatné pasáže Gilgámešova eposu, které dokládají, že pivo bylo ve starověku prostředkem k polidštění. Nezapomeneme ani na Jana Wericha a na jeho moudra, která se od něj dozvěděl a zapsal Vladimír Škutina na pisoáru. Budeme vyprávět o vzniku nejstarší pražské plzeňské pivnice U Pinkasů, o niž se zasloužil bývalý krejčí Pinkas a plzeňský povozník Salzmann. Připomeneme si tamní štamgasty Josefa Jungmanna, Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Nezapomeneme na sochaře Amorta, který je nepřekonaným rekordmanem v množství vypitého piva. Před neúměrnými dávkami alkoholu budeme ovšem varovat, zejména v občasném monstrózním množství. Současně budeme doporučovat, aby mírná dávka byla podávána pravidelně.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 22.9.2019
Čas
15.30 - 15.55
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Napravení pohani
Na vlastní kůži si trojice protagonistů vyzkouší život ve středověku. Režie: Z. Skokan
zítra 03.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Druhá světová válka: Cena říše (7)
Bod zlomu V průběhu druhé světové války se svět zcela přetvořil. Vydejte se spolu s tvůrc...
zítra 08.10
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Hledání ztraceného času
Filmový výlet do Bechyně Ve výběru pěti filmů uvidíme město Bechyni a okolí v letech 1929...
zítra 09.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 11. 7. 2020 Svátek má Olga
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz