Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Jak funguje současná Armáda České republiky, co je náplní její práce, s jakým vybavením a výzbrojí pracuje a jak vypadají její cvičení i akce v probíhajících operacích? Druhá série dokumentárního cyklu natočeného ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky představí aktuální stav moderní české armády. Režie: L. Franc, T. Všetečka a F. Renč


Dlouhý popis
Jak funguje současná Armáda České republiky, co je náplní její práce, s jakým vybavením a výzbrojí pracuje a jak vypadají její cvičení i akce v probíhajících operacích? Druhá série dokumentárního cyklu natočeného ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky představí aktuální stav moderní české armády. Režie: L. Franc, T. Všetečka a F. Renč (Premiéra)
Historický úvod 10. dílu Perimetru "Generál František Moravec" přináší portrét legendárního a tajemného vojenského zpravodajce Františka Moravce, který projevil nebývalou odvahu v 1. světové válce a později v té druhé chránil republiku před nacistickým útlakem. Vysílal parašutisty z Anglie a po válce odešel do zahraničí, aby bojoval proti komunistické totalitě. Moravcovy životní a vojenské peripetie (zemřel 26. 7. 1966) připomínají historici VHÚ Prokop Tomek a Karel Straka. Odstřelovači se těší velkému zájmu hlavně diváků válečných filmů. Blíže se s touto vojenskou profesí seznámí v příspěvku "Odstřelovači v Armádě ČR". Dozví se, že jsou palebným prostředkem velitele, určeným k ničení živé síly nepřítele i materiálních cílů se schopností vedení průzkumu. V praxi jde o cíle vysoké hodnoty, tj. velící prvky, spojaři, obsluha důležitých technických prostředků, dělostřelečtí návodčí, obsluha dronů aj. 4. brigáda rychlého nasazení např. disponuje třemi skupinami odstřelovačů. S jejich vybavením se seznámíme prostřednictvím instruktora ve zbrojním skladu. Mnozí diváci alespoň z doslechu vědí, co to znamená, když se řekne "Vojenská střední škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové". Je to jediná vojenská střední škola v ČR, jejímž cílem je samozřejmě připravit studenty k maturitě a následně i k profesi vojáka z povolání. Studenti studují ve čtyřech oborech a po maturitě a následně vstupu do služebního poměru vojáka z povolání mají možnost pokračovat ve studiu na Univerzitě obrany nebo při přímém nástupu k vojenským útvarům si v různých odborných kurzech a stážích dále rozšiřují své dovednosti a znalosti. Speciálním útvarem Armády ČR je "Motocyklová jednotka Hradní stráže", určená především k reprezentačním akcím, doprovodům a výcvikům. Původní jednotka vznikla už v roce 1926. Jeden z členů motocyklové jednotky, rotmistr Radomír Fojtík v příspěvku detailně popisuje motocykly BMW, které vojáci používají. V současné době probíhá záslužná akce "Armáda na školách - Naše stopy v NATO", kdy vojáci přímo v základních školách představují činnost armády. Děti se dozví něco o boji z blízka, o přežití v nestandardních podmínkách, vyzkouší si prvky sebeobrany, seznámí se s různou vojenskou technikou i armádními vozidly. Akce má přispět k většímu respektu k armádě a k vojenským činnostem, jež slouží k obraně vlasti.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 7.6.2024
Čas
16.53 - 17.20
Délka
27 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Nedej se
Blok občanské a ekologické publicistiky
dnes 11.55
ČT2
Příběh velké lásky - Klára a Ivan Trojanovi
Společně poodhalíme příběhy životních lásek populárních osobností
dnes 19.50
Barrandov
Boxerky z Klokočova
Křehké dívenky z Vítkovska dokáží, co jiné holky z vesnic, ale navíc umějí dát i pořádnou ...
zítra 04.25
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 25. 6. 2024 Svátek má Ivan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz