Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Jak funguje současná Armáda České republiky, co je náplní její práce, s jakým vybavením a výzbrojí pracuje a jak vypadají její cvičení i akce v probíhajících operacích? Druhá série dokumentárního cyklu natočeného ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky představí aktuální stav moderní české armády. Režie: L. Franc, T. Všetečka a F. Renč


Dlouhý popis
Jak funguje současná Armáda České republiky, co je náplní její práce, s jakým vybavením a výzbrojí pracuje a jak vypadají její cvičení i akce v probíhajících operacích? Druhá série dokumentárního cyklu natočeného ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky představí aktuální stav moderní české armády. Režie: L. Franc, T. Všetečka a F. Renč (Premiéra)
Osmý díl cyklu s vojenskou tematikou Perimetr přináší opět pestrý výběr témat z vojenského prostředí. Historický úvod pod názvem "Milovice - vojenská základna od roku 1904" mapuje historii středočeské obce Milovice a jejího okolí jako vojenského prostoru. Historici VHÚ Karel Straka a Prokop Tomek mluví o tom, jak milovický vojenský prostor procházel dějinnými peripetiemi spojenými s činností Čs. armády, posléze po roce 1938 s armádou německou a wermachtem, s Čs. armádou v komunistické éře, a nakonec s pobytem sovětských vojsk po roce 1968. Když sovětské jednotky opustily prostor v roce 1991, staly se Milovice s okolím normálním územím, které prochází mírovým vývojem bez jakýchkoliv armád. Inspirativní pro zájemce o vojenskou službu může být kapitola "Výběrové řízení k 601. skupině speciálních sil". Výcvik hotového operátora, který projde výběrovým řízením k této skupině, může trvat i několik let, přičemž celý proces sestává ze základního výběrového řízení a posléze z testování tělesných a psychických dispozic uchazečů, do něhož spadá například náročný zátěžový týden. Dá se mluvit takřka o elitní jednotce, o výběrovém útvaru, jehož příslušníci mají ke své práci silné osobní motivace. V příspěvku "Hradní stráž" uvidíme, že její vojáci slouží na Pražském hradě, v Královských zahradách a na zámku Lány. Vojáky této jednotky můžeme chápat jako samostatnou složku ozbrojených sil ČR spolu s Armádou ČR a Vojenskou kanceláří prezidenta republiky. Jako taková má i vlastní logistiku, hudbu, strážní roty a rotu zabezpečovací. Má své psovody i motocyklovou jednotku. Jejím nejdůležitějším úkolem, stanoveným zákonem je ochrana prezidenta a jeho hostů. Vojáci Hradní stráže jsou na svou službu hrdí, protože si uvědomují, že mohou sloužit v místech, kudy procházely dějiny. "Kurzy řidičů v Armádě ČR" jsou speciální kurzy určené ke zdokonalování se v řízení nejrůznějších motorových vozidel civilních, a zvláště těch vojenských. Frekventanti se učí ovládání vozidel v podmínkách resortů MO. Výuka probíhá ve třech fázích - na učebně na trenažeru, u bojových vozidel v hale těžké techniky a poté v praktické části na pozemních komunikacích a v terénu. V příspěvku "Armádní sportovní centrum Dukla" se seznámíme s činností sportovního centra Dukla, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany. Jeho úkolem je připravit české sportovce na reprezentaci ČR na nejvyšších sportovních utkáních. Sportovci Dukly jsou jak vojáci, tak civilní zaměstnanci. O svých zkušenostech zde mluví např. Tereza Baranová, reprezentantka běhu na lyžích, nebo Ondřej Synek, v současné době trenér veslařů v Dukle.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 24.5.2024
Čas
18.25 - 18.55
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Příběh velké lásky - Klára a Ivan Trojanovi
Společně poodhalíme příběhy životních lásek populárních osobností
zítra 00.35
Barrandov
Boxerky z Klokočova
Křehké dívenky z Vítkovska dokáží, co jiné holky z vesnic, ale navíc umějí dát i pořádnou ...
zítra 04.25
ČT2
Air Force One: Létající pevnost
(The New Air Force One: Flying Fortress) Americký prezidentský letoun slouží jako velitels...
zítra 11.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 25. 6. 2024 Svátek má Ivan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz