Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

60% 1716 hlasů
film / komedie, dobrodružný, pohádka, fantasy, Kanada/USA, , 118 min., od 12 let
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
Kinopremiéra v ČR a SK 11.2.2010, DVD od 2.8.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu ... a tak mi to prostě přijde jako fajn film na odpoledne strávené v kině i doma při gaučinku :thumbsup:
Všechny komentáře k filmu 41+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Chris Columbus rád pracuje s dětmi a tak natočil film s dětmi. Trochu odrostlými. K tomu pár rodinných vztahů z řecké mytologie a nový trhák pro mladší diváky je na světě. Ale opravdu jen pro ně.    Percy Jackson (Logan Lerman) je outsider. Volný čas tráví pod vodou a nebo ochranou své matky. A pak bum, prásk zjistí, že jeho pravým otcem je, ať zazní virbl, řecký bůh Poseidon. A taky to, že ho Zeus obvinil z krádeže vzácné zbraně. Válka je na spadnutí. A sakra...    Na první pohled docela zajímavý příběh, na ten druhý (když ještě nikdo neví, o co go) to taky není tak špatné. Ale na ten třetí je to průšvih. Klučina s rozcuchanými černými vlasy, neomylná a vždy přesná dívčina, parťák vtipálek s dobrým srdcem. Necítí tady někdo Pottera? Ne, tohle není remake, tohle je Percy! Jaká to škoda, že tu Potter byl dřív. Chris Columbus si asi chtěl zavzpomínat na staré dobré časy a vykřesat z toho pár mincí. A nepochybně se mu to i povede, děti přece zbožňují dětské hrdiny.    Průšv... Celá recenze
Sniper.girl, 5 z 10

Popis filmu Percy Jackson: Zloděj blesku

Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je právě začátek 21. století, ale zdá se, že antičtí bohové z bájného Olympu se rozhodli sestoupit ze svých trůnů a tím i vstoupit do Percyho života. Percy se totiž z ničeho nic dozvídá, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh moří a vodního živlu. A to mimo jiné znamená, že Percy je napůl člověk, napůl bůh. Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů, samotný Zeus, Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky... a o níž se bez nadsázky dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení. Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji. Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených (Camp Half Blood), kde se musí naučit ovládat své nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby i díky nim dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy - válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, což je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr. Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede nejen šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu, ale také do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywood. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou se pokusí zachránit ze samých hlubin ohnivého podsvětí.


O filmu

obrazek
Film Percy Jackson: Zloděj blesku se natáčel především ve Vancouveru, dále v Las Vegas, New Yorku a Nashville. Celosvětová premiéra je naplánovaná na 12. února 2010. Spisovatele Ricka Riordana, který roky učil řeckou mytologii na střední škole v Kalifornii, napadla myšlenka napsat knihu o Percy Jacksonovi (jež se dočkala čtyř dalších pokračování a velkého počtu fanoušků) při předčítání pohádek o řeckých hrdinech svému synovi.

“Když mi došly báje, můj syn byl zklamaný. Poprosil mě, jestli bych si mohl vymyslet další příběhy se stejnými postavami. Vzpomněl jsem si, že moji žáci měli kdysi za úkol vymyslet vlastní polobohy, kterým přiřadili i poslání. Tak se mi v hlavě zrodil Percy Jackson se svým úkolem vrátit Diovi jeho kouzelnou hůl. Trvalo mi tři večery, než jsem příběh synovi odvyprávěl. Ten mi potom řekl, že bych to měl sepsat do knihy.”

Napsat první knihu mu trvalo rok, světlo světla spatřila v roce 2005. (Prvotinu Big Red Tequila napsal v roce 1997). Jako “testovací” čtenáři mu pomohlo několik jeho žáků. V letech 2006 - 2009 vyšla další čtyři pokračování o Percyho dobrodružstvích. Režisér Chris Columbus není ve světě fantasy žádným nováčkem. Kromě prvních dvou dílů o Harrym Potterovi režíroval (a napsal scénář) filmy Gremlins, Rošťáci a Pyramida hrůzy.

Na scénáři s režisérem spolupracoval Craig Titley, se kterým vlastní produkční společnost 1492 Pictures. Titley má doktorát právě z řecké mytologie. “Jedna se zásadních změn v adaptaci knihy je věk hlavních postav. V knižní předloze jim je kolem 12 let. Pro film jsme je postaršili. Je jim 17, což nám umožnilo pohrát si i se vztahem Percyho a Annabeth,” říká Titley.

“Je to skvělý příběh, obsahuje celý svět řecké mytologie a zároveň je to moderní příběh o mladíkovi, který chce zachránit svoji matku a konečně zjistit, kdo je jeho skutečným otcem,” říká režisér.

“Film je hodně o vztahu dětí a rodičů,” zdůrazňuje producent Barnathan. “Ve filmu Sám doma ztratí malý kluk své rodiče, v Mrs. Doubtfire - Táta v sukních se děti snaží, aby jejich rodiče zůstali spolu. V našem příběhu se syn snaží najít svého otce a zachránit matku, a tak dát znovu dohromady jejich rodinu.”

Percyho nejsilnějším hnacím motorem je touha zachránit svoji matku. To je pro něj nade vše. Na své cestě zjistí, že jeho matku vězní bůh podsvětí Hades, který ji propustí jen výměnou za magickou hůl. Percy se snaží najít cestu do Podsvětí a přesvědčit Hada i ostatní bohy o své nevinně. Ale nejdůležitějším úkolem pro něj stále zůstává osvobodit matku.

obrazek
Režisér Columbus, který do hlavní role obsadil mladého Logana Lermana, poté co ho viděl ve filmu 3:10 Vlak do Yumy, je přesvědčen, že Lerman má schopnosti být příštím Leonardem DiCapriem. “Má smysl pro realitu a intenzitu, kterou jsem u dětí jeho věku ještě neviděl.”

Percyho nejlepším kamarádem a zároveň jeho ochráncem je Grover (Brandon T. Jackson), mytologické stvoření známé jako satyr - napůl člověk a napůl kozel. Grover byl pověřen, aby Percyho doprovázel na jeho transkontinentální cestě, což je pro Grovera výzva ve dvou směrech. Jednak je v oblasti ochrany nováčkem a za druhé má velkou slabost pro ženy. V mytologii se satyrové vždy točili kolem nymf. V tomto příběhu se Groverovi líbí Persefona. Stejně tak se on líbí jí. Na to ale Grover není připraven, protože není obvyklé, aby se bohyni líbil obyčejný satyr. Dalším velkým Groverovým problémem je jeho nejistota. Je to ochránce začátečník.

Zatímco představitele Grovera režisér dobře znal, herečka Alexandra Daddario, hrající Annabeth, dceru Atény, mu byla naprosto neznámá. Daddario vysvětluje svůj pohled na film o Percym Jacksonovi takto: “Příběh je založen na tom, že řečtí bohové sestoupili na Zemi a měli děti se smrtelníky. Potom svoje děti opustili, neboť polobohové se nesmí se svými rodiči setkat. Annabeth svoji matku Athénu nikdy nepotkala, ale občas ji slyší, jak k ní promlouvá. Annabeth je ráda, že jí matka dává rady do života, někdy na ní ale má zlost, že ji nemůže vidět, a že u ní není, když ji potřebuje.”

Tábor Napůl Vyvolených je něco jako náhradní domov polobohů. Zde je Chiron učí používat jejich božské schopnosti. Je nutné, aby se mladí polobozi naučii své síly ovládat, neboť jinak hrozí, že by mohlo dojít ke zničení celého světa.

Chirona hraje Pierce Brosnan, pro kterého jedním z důvodů, proč roli přijal, byl fakt, že jeho děti zbožňují knihy o Percym Jacksonovi. Brosnan hraje de facto dvojroli - kentaura Chirona ve světě bohů a v lidském světě profesora Brunnera, starého pána na vozíčku, který ve škole učí řecké dějiny.

Nesourodý a nešťastně oddaný manželský pár Háda a Persefonu hrají Steve Coogan a Rosario Dawson. Hades je ve filmu nositelem zla, ale není to bohužel jeho vinna. Není ve své podstatě zlý, ale je ovládaný ďáblem. Jeho povaze je přizpůsobeno i jeho oblečení. Nosí kožené kalhoty s hadím vzorem, roztrhané tričko, dlouhé vlasy a vousy. Steve Coogan říká, že vzhled rockové hvězdy mu pomohl důvěryhodněji ztvárnit záporáka. Za filmovou manželku má hereckou bohyni Rosario Dawson. Tu ve scénáři zaujal především vztah Háda a Persefony. “Persefona je vždy několik měsíců v roce uvězněna v Posvětí, za což Háda nenávidí. Na obou postavách je vidět, že je nenávidění se navzájem vlastně baví.”

obrazek
Otce Persefony, Dia, největšího ze všech bohů na Olympu i ve vesmíru, hraje britský charismatický herec Sean Bean, který si velké, epické postavy zahrál například v Tróje nebo trilogii Pán prstenů. Diova bratra Poseidona hraje Kevin McKidd, který chtěl roli hrát take kvůli svým dětem.

Další z řeckých kreatur Medusu hraje Uma Thurman, která v sobě spojuje neodolatelnou krásu a skutečnou hrozbu, kombinaci, kterou její postava hypnotizuje své okolí. Nešťastníci, kteří jejímu hadímu pohledu neodolají, se promění v kámen. Hadí hlava Umy Thurman nebo mohutný kentaur Priece Brosnana je jen ukázka efektů, které pro film vymyslel oscarový odborník Kevin Mack.

O kulisy a scénografii se postaral zkušený architekt Howard Cummings. Jedním z nejtěžších úkolů bylo postavení přesné repliky Pantheonu. Vzorem mu pro to byl model tohoto chrámu umístěný v americkém Nashville.

Zkušený režisér Columbus, který má na svém kontě 15 filmů natočených během 25 let, láká diváky na nový film s tím, že něco takového ještě neviděli. “Sám jsem jako dítě, které chce ve filmech vidět to, co ještě neviděl. A bájný svět v tomto podání jsem ještě opravdu neviděl. Je skvělý, plný napětí. Moc se mi líbí, stejně jako celý film.”

Podobné filmy

Sedmý syn
(Seventh Son) Zemi, a především celému lidstvu hrozí velké nebezpečí. Královna čarodějnic ...
dnes 07.15
Nova Cinema
Samotáři v Paříži
(Deux moi aka Someone, Somewhere) Rémy je mladý muž z Paříže, který pracuje ve skladu. Mél...
dnes 13.55
Nova Cinema
Fotbalová odysea
Závislost na televizním programu se může projevovat různě... Povídka z oblíbeného cyklu Ba...
dnes 14.31
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Prima Cool
Datum
Ne. 4.12.2022
Čas
14.45 - 17.05
Délka
140 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, HD


Registrace
PřihlášeníČtvrtek 9. 2. 2023 Svátek má Apolena
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz