Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Zdraví

Příběhy duše a práce.
Známý herec, průvodkyně turistů a nezaměstnaný básník prozrazují, jak se u nich naplno projevila deprese a co jim pomohlo začít zase pracovat. Připravil Jiří Podlipný


Dlouhý popis
Známý herec, průvodkyně turistů a nezaměstnaný básník prozrazují, jak se u nich naplno projevila deprese a co jim pomohlo začít zase pracovat. Připravil Jiří Podlipný (Premiéra)
"V plný fyzický kondici najednou nejste schopní vyjít z domu, udělat banální úkony, prostě se to tělo nedá používat..." Herec a režisér Miroslav Hanuš, ale i průvodkyně Pavla Kasalová a básník Ondřej Hložek vzpomínají na stavy ve svém životě, kdy jim deprese bránila ve všem včetně práce. "Divný je na tom taky to, že když mi bylo nejhůř, tak si toho skoro nikdo nevšiml, to prostě nevypadá jako zlomená noha, a člověk taky tak nechce vypadat, tak to nedává nijak najevo, ještě by tomu podlehl víc... Ve smečce, když dá zvíře najevo slabost, tak je vyloučený, takže v tomhle smyslu je hrát, že jsem v pořádku nebo že na tom nejsem tak špatně, stejně klíčový pro herce i neherce," svěřuje Miroslav Hanuš ve filmu režisérovi Jiřímu Podlipnému.
Ten natočil první díl dokumentárního cyklu Péče o duši, věnovaný duševnímu zdraví a práci. Hlavně tomu, jak je snadné pro pacienta s duševním onemocněním o ni přijít a jak náročné je práci si dlouhodobě udržet v rámci léčby, která trvá roky. "Projevuje se to jako úzkosti, deprese, veliké pocity viny, sebedestruktivní myšlenky a neuspokojení ve vztazích plus problémy s prací," vyjmenovává Pavla Kasalová: "Pro mě kolo znamená nabrat energii, přestat přemýšlet negativně, vyjet do přírody, zapojit to tělo, je to strašně důležitý, jako prevence, je to prostě kruciální číslo jedna." Pořadatel literárních akcí a básník Ondřej Hložek přiznává duševní nemoci i výhodu inspirace: "Mám spoustu manických fází, během kterých já píšu, chrlím doslova texty, ale nestalo se mi za posledních pět let, že bych vytvořil báseň v depresivní fázi, vždycky je to v manické fázi. Manická fáze, to je orchestr, to je ohňostroj, to je spousta nápadů, spousta věcí, řada taky zůstane nedokončených, protože jak to napětí vstane, tak rázem i upadne..."
Dokumentární cyklus Péče o duši vznikl v Tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové: "I díky pandemii jsme si najednou všichni uvědomili, jak jsme křehcí a že o duši je potřeba aktivně pečovat," vysvětluje producentka. "Dlouho jsme hledali klíč k tématu. Nejdříve jsme chtěli postupovat podle diagnóz, nakonec jsme si ale uvědomili, že diagnóza není podstatná, je to jen taková nálepka, a vycházeli jsme z toho, jak kterákoliv duševní nemoc ovlivňuje náš život. Jaký má vliv na naši práci, vztahy, rodinu. Příběhy, které s námi diváci, kteří se ozvali na naši výzvu, sdíleli, byly autentické a silné. A tak jsme zaznamenávali v první řadě tyto příběhy."
Témata jednotlivých dílů přesahují i do stejnojmenného podcastu, který Česká televize k cyklu Péče o duši připravila jako audiobonus pro iVysílání. Dva hosty s praktickou zkušeností s duševním onemocněním zpovídá Alena Müllerová.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 12.10.2022
Čas
22.01 - 22.30
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Pohoda u krbu
zítra 06.00
Prima
Nedej se
Jak se vrací voda do krajiny Mladý ornitolog a ekolog Vojtěch Šťastný obnovuje s přáteli u...
zítra 12.05
ČT2
Indická náboženství
Orientace ve staré religiozitě v Asii (2009). Připravil M. Kratochvíl
po. 28.11. 04.06
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 26. 11. 2022 Svátek má Artur
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz