Kinopremiéra v ČR 14.4.2016 v SK 14.1.2016, DVD a Blu-Ray od 17.8.2016 Bontonfilm
Většina planety Země je zničena čtyřmi vlnami útoků mimozemské civilizace. Přichází však další a největší vlna, která má za úkol vyhladit zbytek lidstva. Šestnáctiletá Cassie se snaží zorientovat ve světě plném a strachu.Jejím cílem je najít a zachránit svého mladšího bratra Sama, který zůstal na vojenské základně, kde trénují dětiv zabíjení mimozemšťanů.
Kniznú predlohu nepoznám, ale v princípe je to mix viacerých už použitých nápadov (spiaci mimozemskÍ agenti, útok vírusom, ovládanie ľudí mimozemšťanmi, detskí bojovníci) a trochu sú tie fragmenty pozmenené. Začína to sľubne, idea "deratizácie" vo vlnách nie je zlý nápad, výnimočne nejde o supersilné zbrane mimozemšťanov, ale o taktiku vyhladzovania. Takže nakoniec príde piata, dohladzovacia vlna, ktorou sa už po jednom dočistí posledný zbytok ľudstva. No a tým to končí, ostatok je už len teen romance. Vylepšená o nepochopiteľného spiaceho agenta, ktorý sa zrazu zamiluje a prebehne na stranu ľudí. No a ten koniec je úplne od veci, pár deciek zdrhlo a zničili jednu základňu. Vzhľadom na operačný rádius jednej základne sa nevyriešilo zhola nič, ale očividne boli tie romantické kydy na konci asi tým dôležitým posolostvom ktoré mi akosi uniklo. Chloe GM je veľmi zvláštnym spôsobom krásna a to je po úvode filmu asi jediné pretrvávajúce pozitívum filmu. Ako som na začiatku písal, keďže nepoznám knižnú predlohu, neviem či je to jej vina, alebo to scénárista s režisérom takto sprasili, ale toto akosi nevyšlo. škoda, potenciál tam bol...
Hlavní hrdinka, šestnáctiletá Cassie, se snaží přežít ve světě zničeném vlnami útoků mimozemské civilizace. Míří do výcvikového tábora zřízeného mimozemšťany, kterým lidé říkají Cizí, aby zachránila svého pětiletého bratra Sama, jenž tam byl odvezen vojenskými jednotkami. Na dálnici ji neznámý útočník střelí do nohy a ona upadá do bezvědomí. Probudí se v cizím domě a zjistí, že má střelnou ránu zahojenou. V domě bydlí Evan Walker, který ji našel u dálnice a odnesl ji k sobě, aby ji zachránil. Postupně se spolu sblíží. Sama spolu s dalšími dětmi odvezou do vojenského tábora Camp Haven. Chystají se je vycvičit v bojovníky, kteří mají zabíjet mimozemšťany..
„Cassie Sullivanová je ohromně odvážná - ale ona sama by se tak nikdy neoznačila. Řekla by, že je prostě obyčejná dívka, která byla odloučena od svého bratra a udělá cokoliv pro to, aby se s ním znovu shledala,“ míní Chloë Grace Moretzová, která se ujala hlavní role Cassie Sullivanové ve filmové adaptaci bestselleru Ricka Yanceyho Pátá vlna, prvním dílu plánované trilogie.
Yanceyho kniha vyšla v roce 2013 a setkala se s velmi pozitivním ohlasem u kritiky i u čtenářů a strávila přes 20 týdnů v žebříčku bestsellerů New York Times. Její pokračování s názvem Nekonečné moře sklidila podobné úspěchy a třetí díl, nazvaný Poslední hvězda, by měl vyjít v průběhu tohoto roku.
V příběhu knihy jsou naše domovy vystaveny velice realisticky pojatému útoku - v podobě zemětřesení, elektromagnetického pulzu, nemocí - které vystihují velice reálné obavy, jimž řada z nás denně čelí. V souladu s tím se tvůrci filmu Pátá vlna snažili představit divákům nikoliv fantastický dystopický svět budoucnosti, ale svět realistický, který diváka zcela pohltí. „Rád pracuji na scifi filmech, protože nám umožňují prozkoumávat zajímavé věci z trochu jiného úhlu pohledu, nemusíme k nim přistupovat naprosto přímo,“ říká J Blakeson, který film režíroval. „Můžete vytvořit velkolepý scifi koncept, jakým je například invaze mimozemšťanů, a ten využít k vyprávění příběhu o pocitech a problémech každodenního života, ovšem mnohem zajímavější formou.“
„Jakmile se do té knihy začtete, jen velice těžko ji odkládáte,“ soudí Tobey Maguire, který film společně s Grahamem Kingem, Matthewem Plouffem a Lynn Harris produkuje. „Rickův spisovatelský styl je úžasně filmový a podařilo se mu napsat mimozemskou invazi, která splňuje veškeré klasické scifi zvyklosti, a přesto je velice realistická způsobem, s jakým jsme se na plátnech kin dosud nesetkali. Představa, že k invazi dochází ve vlnách, které mají cíl civilizaci zcela rozložit, působí jak unikátně, tak i velice přístupně. Ztráta elektrické energie, choroby, zemětřesení, tsunami - to jsou obavy, které jsou součástí života moderního člověka. Tím se tento příběh ihned odlišuje od celé řady scifi příběhů.“
Producent Graham King říká, že ačkoliv si jistě vzrušující pasáže filmu najdou své fanoušky, na řadu z nich zapůsobí především podstata celého příběhu. „Máme tu prvek mimozemské invaze, čelíme hrozbě toho, jak pozvolna pohlcuje celou planetu, ale podstata filmu spočívá v rozdělení jedné rodiny a v tom, jak se tato rodina znovu pokouší spojit,“ míní.
„Příběh obsahuje nejrůznější pozoruhodné prvky, ale mě oslovilo především to, že se odehrává ve velice pochopitelném světě a má hlavní hrdinku, která je nám všem povědomá,“ říká Plouffe. „Na začátku příběhu je naše hrdinka Cassie Sullivanová přesně tou dívkou, se kterou jste na střední škole seděli v lavici a která žije někde ve vašem městě.“
„Nemá absolutně žádný výcvik,“ doplňuje k tomu Moretzová. „Cassie je prostě jenom obyčejná středoškolačka, která netrénovala, jak přežít. Nemá žádné úžasné skautské dovednosti nebo nadlidskou sílu. Je prostě jako já. Když se objevuje první vlna, reaguje na ni naprosto uvěřitelně. Právě proto jsem si Cassie opravdu moc chtěla zahrát. Byla mi velice blízká.“
Režisér J Blakeson, jehož hvězda rychle stoupá vzhůru a jehož prvním celovečerním snímkem byl thriller Zmizení Alice Creedové, který sklidil velké úspěchy na filmových festivalech i u kritiky, se posadil na režisérské křeslo snímku Pátá vlna. „Chtěl jsem tenhle film natočit, protože nám umožňuje vytvořit velice rozsáhlý a výpravný koncept - například mimozemskou invazi - a ten využít k vyprávění příběhu o pocitech a problémech každodenního života zajímavější formou,“ říká. „Bylo pro mě velice důležité, aby tenhle film nebyl o tom, jak příšerný svět je, ale o tom, jak je krásný a jak toužíte po tom tuhle krásu zachovat. Chtěl jsem, aby Cassie byla plná naděje a odhodlání. Snažíme se vše podat emocionálně, pestře a filmově, místo abychom se uchýlili k ponurému a depresivnímu zpracování.“
Pro Blakesona byla režie snímku Pátá vlna jistým návratem ke kořenům. „Když jsem byl mladší, sledoval jsem spoustu filmů s teenagery a přečetl spoustu knih, jejichž hrdiny byli. Jednalo se pro mě o přechodové knihy, které mi otevřely cestu do širšího světa literatury,“ vzpomíná. „Na tom, jak teenageři všechno vnímají velice intenzivně, prostě něco je. Emoce tvoří podstatu jejich světa a každý den působí tak, jako by měl tenhle svět skončit. V případě Cassie je to samozřejmě poněkud doslovnější - v jejím případě skutečně jsme svědky konce světa.“
Jedním z důvodů pro popularitu knižní předlohy je to, jakým způsobem v sobě kombinuje fiktivní příběhy pro mládež s těmi pro dospělé, a stejně tak scifi s obecnou fiktivní literaturou. Autor knihy, Rick Yancey, říká, že se jeho kniha zaměřuje na obecně platná témata, se kterými se všichni potýkáme. „Všechny moje knihy, nejenom Pátá vlna, souvisí s tím, co nás činí lidmi,“ komentuje autor Rick Yancey. „Na tomto příběhu mě skutečně lákala možnost zamýšlet se nad tím, co nám vlastně zůstane, pokud nás osud prakticky o všechno připraví. Na čem doopravdy záleží? 21. století je plné nejrůznějších pastí, plné technologií, které nás odcizují od skutečných lidských vztahů. V Páté vlně všechny tyhle věci pomíjejí a každá z postav se vlastním způsobem vyrovnává s tím, jak fungovat v tomto zcela novém světě. Na čem mi doopravdy záleží? Co jsem pro věci, o které jsem přišel, ochoten obětovat, abych je mohl znovu získat? Navíc se jedná o thriller, příběh o přežití, příběh o tom, jak se lidé pokoušejí postavit takřka nemožné přesile, a mimo jiné je to také milostný příběh o lásce v jejích mnoha podobách.“
Plouffe prohlašuje, že od první stránky knihy věděl, že Pátá vlna nebude obvyklým příběhem o mimozemské invazi. „Rick celou knihu zahajuje citátem Stephena Hawkinga o tom, že pokud by na Zemi přicestovali mimozemšťané, bylo by to srovnatelné s tím, když Kolumbus objevil Ameriku, kdy to pro domorodce nedopadlo zrovna nejlépe,“ vzpomíná Plouffe. „Tehdy jsem věděl, že tahle kniha je poněkud odlišná. Od první stránky působila sofistikovaně a informovaně.“
V jádru příběhu samotného se nacházejí otázky, které si během dospívání pokládáme všichni - a jednou z nich je i otázka „komu vlastně mohu důvěřovat?“. „V našem filmu, stejně jako ve skutečném životě, nelze jen tak na první pohled poznat, jestli je někdo dobrý nebo zlý,“ vysvětluje Blakeson. „Velice často mají padouši i kladní hrdinové ve filmech specifický styl a velice snadno je od sebe rozpoznáte. V našem filmu působí všichni naprosto stejně. Cassie zjišťuje, že pokud přestanete druhým důvěřovat, vydáváte se na velice temnou cestu - podstata lidstva je v tom, že si navzájem důvěřujeme a potřebujeme se. Pokud chcete přežít, asi byste neměli důvěřovat nikomu, ale pokud chcete vyhrát válku, pak se musíte naučit druhým důvěřovat.“
„Na Cassie má nedůvěra ke druhým velice silný vliv - kdokoliv by mohl potenciálně být hrozbou,“ dodává Moretzová. „Chce věřit tomu, že lidem je možné důvěřovat, ale kdykoliv tak učiní, něco se zvrtne. Uvědomuje si, že když někomu důvěřuje, vždycky toho později lituje, takže nakonec věří jenom sama sobě.“
S rolí Cassie Sullivanové se tvůrci filmu obrátili na Chloë Grace Moretzovou. Z jejich pohledu v sobě Moretzová spojovala tu pravou kombinaci nadání a specifických požadavků na tuto roli. Jedná se o zkušenou herečku (což bylo dvojnásob důležité, pokud by se tato postava měla objevit i v dalších filmech), ale podobně jako její postava i ona sama teprve dospívá. Výsledkem je dokonalá kombinace herectví a postavy - jejíž význam nabýval na důležitosti, jak natáčení pokračovalo.
„Jakožto umělec a spisovatel věřím v osud,“ podotýká k tomu Yancey. „Jako většině spisovatelů i mně samotnému na mých postavách poměrně hodně záleží. Takže když jsem se dozvěděl, že budou podle mojí knihy točit film, bylo pro mne velice důležité, aby byly postavy filmu obsazeny správně a aby to bylo jednomyslné. Teď si pro roli Cassie už nikoho jiného než Chloë nedokážu představit. Od prvních scén, které byly natočeny, jsem měl naprosto jasno v tom, že jsme našli tu správnou Cassie.“
„Chloë se s tou postavou víceméně kompletně ztotožnila, protože se jí podařilo ji skvěle vystihnout,“ dodává Blakeson. „Role někoho, kdo se za výjimečných okolností chová naprosto normálně, namísto někoho, kdo se za normálních okolností chová naprosto výjimečně, poskytlo Chloë možnost využít své vlastní životní zkušenosti a na jejím hereckém výkonu je to jednoznačně poznat. To divákovi umožňuje vydat se na její pouť společně s ní a je tak pro něj snazší přijmout některé dějové zvraty filmu. Sledovat, jak se váš svět postupně mění v orwellovskou noční můru je děsivější, než kdybychom se v takovém světě ocitli náhle.“
„Měli jsme obrovské štěstí, že se nám Chloë podařilo získat, protože je ve všech ohledech velice schopná,“ pokračuje Blakeson. „Je fantastická při velice emotivních scénách, při scénách rodinných, humorných, ale je opravdu dobrá i co se týče náročnějších akčních scén - má na svůj věk obrovské zkušenosti.“
Moretzová ve skutečnosti navzdory svému věku natočila už tolik akčních filmů, že má velice dobré povědomí o tom, které scény je schopna natáčet sama. „Točím akční filmy od svých 11 let,“ říká Moretzová. „Akce je pro mě něčím samozřejmým...je to pro mě obrovská zábava a nemám s tím žádné potíže. Baví mě, když se všechno točí doopravdy. Souboj v autě se stal mou nejoblíbenější scénou. Byla to úžasná scéna a sledovat souboj v tak stísněných podmínkách je skutečně vzrušující.“
Tím nejdůležitějším na světě je pro Cassie její bratr Sam - a udělá cokoliv, aby ho ochránila. „Cassie a Sam jsou jako jing a jang tohoto příběhu - oba řeší stejné problémy, kterým jsou nuceni znovu a znovu čelit, jen na jiných místech a za jiných okolností. Když se spolu konečně setkávají, oba mají za sebou podobné zážitky a jsou z nich velice odlišní lidé, než jakými byli na počátku svých poutí.“
Při obsazování této klíčové role tvůrci filmu podstoupili rozsáhlé pátrání, aby do ní byl nakonec obsazen Zackary Arthur. „J velice jednoznačně dal najevo, že hledá mladého herce, který není příliš známý a současně není ani příliš mladý, ani příliš starý,“ říká producentka Lynn Harris. „Pokud by byl příliš mladý, pak by události filmu nemohl přežít, a kdyby byl příliš starý, tak by zase nevyzařoval potřebnou zranitelnost. Potřebovali jsme někoho, kdo dokáže ztvárnit emoce, se kterými by měl problémy i nejeden vyzrálý herec, ale bude dost malý na to, abychom mu uvěřili, že se jedná o Chloeina mladšího bratra.“
„Najít Zacka bylo obrovské štěstí,“ říká Blakeson. „Bylo nám ihned naprosto jasné, že je to dobrý herec, ale pro svou roli se hodil i po stránce citové. Vzhledem k tomu, že natáčecí dny měly být krátké, jsme potřebovali mít jistotu, že nebudeme muset scény příliš opakovat. Mimo kamery je to úžasně milý chlapec, se kterým je spousta zábavy.“
Když jsou od sebe Cassie se Samem odloučeni a vlny útoků se začínají stupňovat, slíbí mu Cassie, že se spolu znovu shledají. „To je v podstatě hlavní zápletka celého filmu,“ říká producentka Lynn Harris. „Zatímco za ním putuje, seznamujeme se s Benem Parishem, kterého potají milovala, a pak se setkává s Evanem Walkerem, se kterým naváže vztah a vytvoří tým. Ale v první řadě tu jde stále o slib, který dala svému bratrovi a který hodlá splnit. Jde o velice lidskou a velmi silnou věc.“
Do rolí Bena Parishe a Evana Walkera si tvůrci filmu vybrali vycházející hvězdu Nicka Robinsona coby Bena a nováčka Alexe Roea jako Evana.
„Obsazení toho správného Bena Parishe a Evana Walkera pro nás bylo velice důležité, protože bylo třeba, aby oboustranně vyvažovali postavu Chloë,“ míní Blakeson. „Ben je na střední škole populární, dívky ho zbožňují a ona ho tajně také obdivuje, ačkoliv on o tom nemá tušení, a naproti tomu Evan je dospělý muž. Pokud existuje nějaká hranice dospělosti, pak se Ben nachází těsně před ní, zatímco Evan je už kousek za ní,“ vysvětluje Blakeson.
Aby jejich představitele tvůrci filmu nalezli, pustili se do velice rozsáhlého hledání. Herci z celého světa jim posílali své nahrávky, po celých Spojených státech včetně Los Angeles a New Yorku probíhaly konkurzy, a ty se konaly i v Londýně a v Austrálii. „Nick na nás udělal velmi silný dojem a stejně jako Chloë působil na své dovednosti a herecký rozsah jako někdo mnohem starší. Už v prvopočátku byl jedním z favoritů pro roli Bena, ale museli jsme najít správného Evana, který by Nicka vyvažoval, než jsme mohli kteroukoliv z těch rolí definitivně obsadit,“ popisuje Blakeson. „Až poměrně záhy jsem narazil na Alexovu nahrávku a pak jsme ho pozvali do New Yorku na konkurz. Když jsme ho posadili ke stolu s Chloë a nechali je přečíst pár scén, bylo nám okamžitě jasné, že to mezi nimi velice dobře funguje. Alex je také velice výrazný a má úžasné oči, které na vás působí buď hrozivě nebo výjimečně empaticky. Nakonec jsme jim oběma jejich role nabídli ještě téhož víkendu.“
„O tom, že jsem roli Evana dostal, jsem se dozvěděl 10 minut předtím, než se tahle informace objevila na internetu,“ směje se Roe.
„Ben Parish je člověk, na kterého se můžete spolehnout. Je to někdo, kým všichni chceme být, je to fotbalista se spoustou kamarádů a prostě obecně sympaťák,“ soudí Robinson. To všechno se ale změní po čtyřech vlnách útoků. „Přežije, ale následkem ztrát, které prožil, si vyslouží přezdívku Zombie.“
V celé řadě scén se Robinson objevuje po boku Lieva Schreibera, působivého a velice energického herce. Podle slov tohoto hereckého veterána se s tím ale mladý herec dokázal bez problémů vypořádat. „Jako herci pracujeme velice intenzivně o samotě, a když nějakou scénu točíme, máme celou řadu nápadů, jak ji pojmout. Velice zajímavá situace nastává tehdy, když vám nějaký jiný herec pomůže vnímat danou scénu docela jinak, a právě to se mi s Nickem stávalo,“ říká Schreiber. „Domníval jsem se, že sám nejlépe vím, co a jak, protože jsem starší. Ale udělal na mě opravdu velký dojem tím, že měl vlastní vizi, jak co pojmout, a ta se velice výrazně odlišovala od mých představ. Vlastně mi jeho nápady přišly o něco zajímavější, a to je vzrušující a je příjemné se s tím setkat.“
Roe prohlašuje, že se do role Evana okamžitě zamiloval. „Když jsem si scénář přečetl, okamžitě jsem si Evana oblíbil. Chápal jsem ho,“ prohlašuje Roe. „Je to komplikovaná postava, která se vypořádává s láskou a ztrátami. Šlo o chytrého chlapce, který studoval strojírenství a vyrůstal na farmě, ale vždycky se cítil jako outsider, aniž by býval přesně věděl proč. Je vlastně poměrně rozpolcený. Přežívá, ale po citové stránce je zcela ochromený, minimálně do chvíle, než se setká s Cassie. Ta mu pomůže objevit lidskost.“
Toho podle Roea docílí tím, že mu nabídne zcela nový pohled na věc. „Evan Cassie najde postřelenou na dálnici. Zachrání ji, vezme ji na svou farmu a pomůže jí se uzdravit,“ vysvětluje. „Navzájem si nedůvěřují - ocitají se v situaci, kdy si lidé navzájem nevěří. Ačkoliv se tomu usilovně brání, je Cassie nucena začít Evanovi důvěřovat, protože by mohl představovat její jedinou šanci na přežití a její jedinou šanci na to, že znovu nalezne svého bratra. Moje postava si jejím prostřednictvím uvědomuje, že nejde jen o to najít si něco, kvůli čemu vám stojí za to žít - Cassie našla něco, kvůli čemu by jí stálo za to zemřít, a teď to našel i Evan.“
Maika Monroe, která se vloni objevila v kritikou velice ceněném hororovém snímku Neutečeš, se ujala role Ringer, špičkové odstřelovačky. „Ringer je velice komplikovaná postava. Netoleruje slabost a současně má v sobě sílu a zuřivost někoho, kdo všechno ztratil,“ popisuje. „Působí navenek jako někdo, kdo se o sebe dokáže postarat, ale ve svém nitru je zlomená.“
Ringer dostane na starost Zombieho - dříve známého jako Ben Parish - a vnímá ho čistě jako pracovní úkol, snaží se z něj udělat vůdčí osobnost, kterou by podle ní měl potenciál být. „S Nickem jsme teď nejlepší kamarádi. Při natáčení jsme si užili spoustu zábavy, když jsme se snažili definovat vztah mezi Ringer a Zombiem, zejména při bojovém výcviku. Jedná se o kamarádský vztah, který je mi blízký.“
Monroe, která svou postavu označuje jako „drsňačku“ - což je označení, které by si patrně mohla vysloužit i ona sama, neboť se profesionálně věnuje surfování s draky - byla ochotna vynaložit nemalé úsilí na to, aby roli získala, včetně toho, že se na konkurzu objevila s velice pozoruhodnou stylizací. „Nabarvila jsem si potravinářskou barvou vlasy, na fialovo,“ vzpomíná. „Tehdy jsem to moc neřešila, ale pak si mě zavolali zpátky. Když jsem podstoupila kamerové zkoušky, už jsem do té postavy byla zamilovaná. Proměna v Ringer pro mě byla ohromně zábavná, protože se od sebe velice zásadně lišíme. Stává se mi, že mě jako Ringer lidé vůbec nepoznávají.“
S rolemi dospělých se tvůrci filmu obrátili na čtveřici zkušených a slavných herců - Ron Livingston a Maggie Siff představují Olivera a Lisu Sullivanovy, rodiče Cassie a Sama, Liev Schreiber ztvárnil roli plukovníka Vosche, a Maria Bello se ujala postavy plukovníka Reznikové.
Livingston říká, že ho na filmu zaujala hloubka jeho příběhu. „Než skončí první dějství, přesouváme se z normálního, všedního a nudného světa do světa, ve kterém je 99 procent lidí na světě mrtvých. To je ve své podstatě scifi, ale současně to z našeho filmu činí napínavý thriller,“ míní Livingston. „Co by se asi stalo, kdybychom se najednou začali bát jeden druhého a dokonce sami sebe?“
„Ron představuje všechny otce v celé Americe, kteří se pokoušejí vyrovnat s mimozemskou invazí a ztrátou lidskosti a důvěry,“ říká Plouffe. „Musel najít kompromis mezi otcovským chováním a upřímností. Vývoj jeho postavy je v našem filmu velice pozoruhodné sledovat.“
Siff, Livingston, Moretzová a Arthur měli jen několik málo příležitostí k tomu navázat společný vztah a proměnit se ve skutečnou rodinu. „Prvního dne, kdy jsme přijeli na natáčení, jsme pořídili pár rodinných fotografií,“ vzpomíná Siff. „Bylo to bláznivé a legrační a vy si začínáte druhé dobírat - na klíně vám sedí děti a vy objímáte svého falešného manžela. Ale část z téhle bizarnosti se dokáže velice rychle proměnit v intimitu. Pro počátek filmu je důležité, abychom vzbudili dojem šťastné a dobře fungující rodiny.“
Součástí toho je i potřeba ztvárnit dva skvělé rodiče. „Rodiče mají autoritu, ale nechovají se autoritativně,“ popisuje Siff. „Děti se na ně mohou spolehnout, ale současně mají dostatek svobody k tomu, aby se stali tím, kým jsou, což je jedním z důvodů, proč se Cassie promění v hrdinku, kterou je. Má silné odhodlání a když nastane konec světa, je schopna se sama za sebe postavit a bojovat.“
Poté, co se před nedávnem s producenty snímku Pátá vlna Tobeym Maguirem a Matthewem Plouffem podílel na snímku Tah pěšcem, v němž si po boku Maguirea coby Bobbyho Fischera zahrál roli Borise Spasskyho, se úspěšný herec Liev Schreiber ujal ve filmu Pátá vlna role plukovníka Vosche.
„Liev je jedním z nejlepších současných herců,“ prohlašuje Plouffe. „Když jsme si s Tobeym poprvé přečetli knižní předlohu našeho filmu, dělali jsme si legraci - jestlipak bychom Lieva přemluvili, aby si zahrál Vosche? Byli jsme nadšení z toho, když roli přijal, protože se pro ni skvěle hodí.“
„Liev je jedním z mých nejoblíbenějších herců,“ dodává Harris. „Přistupuje k Voschovi s jemností a šarmem a proměnil postavu, která by se snadno mohla změnit v komicky nadsazeného padoucha v někoho, kdo je sympatický, zajímavý a mnohovrstevný.“
„Když se poprvé objevuje, je někým, na koho všichni čekali. Lidé se zoufale pokoušeli přežít,“ poznamenává Schreiber. „Pokud nastane krize, vždycky se obracíme s žádostí o pomoc na muže a ženy z armády, a když se objeví Vosch, mají lidé pocit, že pomoc konečně dorazila. Ale Vosch je velice zajímavý člověk a situace se následně trochu komplikuje.“
„Součástí bitvy mezi mimozemšťany a lidmi je to, že mimozemšťané chápou, že naděje je naší slabinou,“ pokračuje Schreiber. „Chápou lidské emoce. Chápou soucit. Vnímají neuvážené chování jako slabinu. Jedním z důvodů, proč je tenhle příběh tak výtečný je to, že zmíněné věci oslavuje jako veskrze lidské. Dělají z nás toho, kým jsme. Naše chyby, naše nedostatky, naše slabiny jsou ve skutečnosti důvodem, proč jsme tak výjimeční.“
Maria Bello se ujímá role seržantky Reznikové, drsné Voschovy zástupkyně. „Mariino velice specifické pojetí Reznikové je pravým opakem Lievova umírněného přístupu k Voschovi,“ podotýká Harris. „Je to velice nadsazená postava a Maria se jí ujala přesně v souladu s tím, jak si ji J představoval. Je ohromně zábavná - J chtěl, aby se jí všichni báli, a Maria proto vytvořila velice děsivou postavu. Pravděpodobně chudáka Zacka vyděsila k smrti!“
„Kniha se mi opravdu moc líbila,“ říká Bello. „Na Páté vlně se mi nejvíce líbí to, že se nejedná o dystopický příběh. Jde o obyčejnou dívku v obyčejné době z obyčejné rodiny, která je vržena do velice neobyčejné situace. Jsem moc ráda, že se v poslední době stále častěji objevují podobné silné a mladé ženské hrdinky.“