Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Loučení s Bílým a Černým.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulali po hipostezkách českou krajinou. V závěrečném dílu ještě zavítají do hukvaldské obory, pak si vyzkouší westernovou drezuru zvanou reining a navštíví hřebčín v Hradišťku u Sadské. A rozloučit se musí i s Černým a Bílým, v jejichž oku zahlédli také smutek z rozchodu. Režie: J. Škopková


Dlouhý popis
Závěrečný díl putování bratrů Krausových na hřbetech starokladrubských hřebců začal v hukvaldské oboře na severní Moravě. Bývaly tady stáje olomouckého arcibiskupství. Na konci 19. století v nich žilo šedesátihlavé stádo černých starokladrubských koní určených pro zápřah do církevních kočárů. Zeleň obory doplnily vysázené stromy a kromě divokých prasat z místního chovu sem přivezli z Korsiky či Sicílie daňky a muflony. Další zastávka byla na kolbišti, kde se Martin s Ondřejem seznámili s westernovou disciplínou zvanou reining. Název je odvozen od anglického slova rein neboli otěž, protože kůň je veden mezi otěžemi. Z kovbojských cviků vznikly postupně různé úlohy, které se jezdí v uzavřeném prostoru. Jde třeba o spiny, kdy se kůň točí kolem své osy, couvání, kruhy či zastavení z plného trysku. Všechny cviky by měly vypadat, jako by je dělal kůň bez povelů jezdce. Pomalu bylo třeba myslet na návrat do domovského hřebčína ve Slatiňanech. Ale cestou se ještě všichni chtěli podívat na druhé původní české plemeno do hřebčína v Hradišťku u Sadské, kde chov koní, u jehož zrodu stál hrabě Oktavián Kinský, pokračuje dodnes. Jde o teplokrevné koně s vysokým podílem krve anglických plnokrevníků. Vyšlechtěni byli pro účely parforsních honů a překážkových dostihů. A to byla hezká tečka za celým dlouhým putováním krásnou přírodou a krajinou naší země.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulali po hipostezkách českou krajinou. V závěrečném dílu ještě zavítají do hukvaldské obory, pak si vyzkouší westernovou drezuru zvanou reining a navštíví hřebčín v Hradišťku u Sadské. A rozloučit se musí i s Černým a Bílým, v jejichž oku zahlédli také smutek z rozchodu. Režie J. Škopková (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 11.12.2021
Čas
09.40 - 10.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Legendy kriminalistiky II
Velký bratr Druhá řada dokumentární série o novodobých českých zločinech. Dva případy dvou...
zítra 02.45
ČT2
Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
zítra 05.25
Prima
Nedej se
30 let neklidu Dokument mapuje třicet let bojů o podobu šumavského národního parku a zamýš...
zítra 05.30
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 19. 1. 2022 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz