Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Něžná revoluce na Slovensku. 21 něžných dní, během kterých se zhroutil režim. Nebyla to jen Bratislava a Náměstí SNP, ale celé Slovensko. Starý režim se rozpadal, ale pod nálepkou porozumění se už rodily zárodky budoucích konfliktů. Začala se formovat nová politická scéna. Režie: Peter Gerža. Slovenský dokument v původním znění


Dlouhý popis
Něžná revoluce na Slovensku. 21 něžných dní, během kterých se zhroutil režim. Nebyla to jen Bratislava a Náměstí SNP, ale celé Slovensko. Starý režim se rozpadal, ale pod nálepkou porozumění se už rodily zárodky budoucích konfliktů. Začala se formovat nová politická scéna. Režie Peter Gerža. Slovenský dokument v původním znění (Premiéra)
Roku 1989 se říká rok zázraků. Zmizel starý svět rozdělený ideologiemi, zbavili jsme se bezprostředního ohrožení jadernou apokalypsou, skončila éra nesvobody. V tom roce v Sovětském svazu vládl Gorbačov a vrcholila jeho perestrojka. Ekonomické a politické problémy způsobily, že se východní velmoc pomalu vzdala nadvlády nad středoevropskými zeměmi. V Československu vznikly desítky nových iniciativ, svoje stanoviska a protesty sepisují i slovenští sociologové a herci. Jak probíhal podzim roku 1989 v Bratislavě a na celém Slovensku? 17. listopad zmobilizoval lidskou solidaritu a ledy se prolomily i na Slovensku. Nejprve padl komunistický monopol na televizní vysílání a informace, potom zakotvení vlády jedné strany ústavou a nakonec československé železná opona. Tři pilíře padly za 21 dní.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 17.11.2019
Čas
12.25 - 13.25
Délka
60 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra

Podobne televizni porady

Skotsko očima Petra Voldána
O jednom neznámém husitovi
dnes 14.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Jan Hus – Cesta bez návratu
Překvapivá historie – příběh proměňující lásky. Hraný dokument o závěrečné fázi Husova živ...
dnes 14.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Generál Patton (2)
(Patton 360) Rommelova poslední velká bitva Ztracená bitva o Kasserinský průsmyk, 30. bře...
zítra 00.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 6. 7. 2020 Svátek má Státní svátek
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz