Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

66% 1284 hlasů
film / komedie, romantický, USA, , 120 min., od 12 let
It's Complicated
Kinopremiéra v ČR a SK 21.1.2010, DVD od 7.6.2010 a Blu-Ray od 17.10.2011 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:29Rozvedená... s řadou výhod.
Jane Adlerová má tři dospělé děti, prosperující restauraci a přátelský vztah s bývalým manželem Jakem, jemuž už odpustila, že ji před deseti lety podváděl s výrazně mladší šťabajznou, kterou si vzal, sotva uschlo razítko na rozvodových formulářích. Šťastná to žena, bylo by možné říct, kdyby se u příležitosti synovy promoce ve společnosti exmanžela nezdržela víc, než by se slušelo. Co začalo jako nevinná večeře, pokračovalo několika litry vína, prokládanými vzpomínkami na to hezké z jejich společného soužití. Finále je asi zbytečné popisovat, ale bylo hodně bouřlivé. Když Jane dospěla do stavu střízlivosti, uvědomila si jednu úžasnou věc. Právě se svým exmanželem podvedla tu, s níž ji podváděl, když ještě nebyl ex. Ale ani Jane není úplně bez závazků, protože ji aktuálně uhání bytový architekt Adam, jenž měl původně navrhnout pouze její kuchyň. Jeho aktuální návrhy jsou mnohem odvážnější, ačkoliv si čím dál víc uvědomuje, že se asi ocitl uvnitř velmi bizarního milostného trojúhelníku.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziserka nancy Myers /Lepsi pozde nezli Pozdeji, Po cem zeny touzi/ /natocila len taku nudnu americku komediu. Meryl Streep /Divoka Reka, Lovec jelenu/bola samozrejme vyborna, no ale ide o Americku herecku a to mne ako europskemu divakovi nevelmi smakuje. Baldwina som mal na haku. 40 %
Všechny komentáře k filmu 27+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Nějak se to komplikuje

Představte si, že se rozvedete, po deseti letech si uvědomíte, že jste definitivně odstřihli bývalého partnera, pak ho zničeho nic potkáte a bác ho


O natáčení

obrazek
Uprostřed procesu

Za posledních 30 let vytvořila Nancy Meyers mnoho úspěšných komediích, ve kterých se hlavní postavy museli podívat do očí pravdě, jež se dlouhodobě vyhýbali. Režisérka a scénáristka do svých filmů promítá vlastní zkušenosti, v případě tohoto snímku je to život po rozvodu.

Hlavní postavy Jane a Jake se deset let po rozvodu ocitnou uprostřed komické situace, kdy se stanou milenci utajujícími svůj vztah.

“Někteří lidé se nikdy nepoučí,” říká režisérka. “Ti, kteří pochopí alespoň něco, mají štěstí. Tíhnu k tématům, se kterými sama bojuji. Psaní je pro mne způsob terapie. V mých filmech jsou časté paralely s mým životem, i když jsem nikdy nebyla v armádě (Poručík Benjaminová) a nikdy jsem neměla se svým bývalým manželem po rozvodu románek. Zápletka je vždy vymyšlená, ale to uvnitř je od srdce.”

Inspiraci čerpala ve filmech Paula Mazurskyho Rozvedená žena a Bob a Carol a Ted a Alice.

“Nápad, že se tajně schází bývalí manželé, skýtal mnoho komických možností. To, že si znovu vstoupili do svých současných životů, bylo nebezpečné a uvolňující zároveň. To téma mne silně přitahovalo. Odpovědí na otázku „Co by, kdyby“ je tolik, navíc do toho zmatku vstoupí další muž, aby to ještě více zkomplikoval.“

obrazek
Přátelé a milenci: casting

Už při psaní scénáře měla Nancy Meyers v hlavě pro roli padesátnice Jane, úspěšné matky a byznysmanky, která konečně cítí, že se vyrovnala s rozvodem a začíná žít život, o jakém snila, herečku Meryl Streep. “Představovala jsem si Meryl, jak dělá věci, ke kterým já bych neměla odvahu. Jane je mnohem statečnější než já, takže mne bavilo psát o té odvaze a příležitostech, které si dovolila.“

“Meryl byla první, za kterou jsem šla, byla jsem štěstím bez sebe, že moji nabídku přijala. Je mimořádná, je to nepřipravenější herečka, s jakou jsem kdy pracovala. Nezná jen svůj text, vidí film jako celek, stejně jako režisér.”

Producenta Rudina pojí s Meryl Streep dlouhá vzájemná spolupráce, která začala v roce 1996 u filmu Marvinův pokoj. „Nedokážu si představit zajímavější spolupráci. Podle mne je to nejlepší herečka na světě. Každý den na plac přináší celý svůj talent. Nejlepší práce, jakou si mohu představit, je sedět ve střižně a sledovat záběry, které udělala Meryl.“

“Různorodost, důraz na detail, opravdovost a autenticita, její artikulace - nikdo se jí nevyrovná,” pokračuje. “Její výkon v tomto filmu je plný lehkosti, šarmu a vtipu. Jane je díky ní sympatická a statečná. Pokaždé, když ten film vidím, tak se do ní znovu zamiluji. Udělal jsem s Meryl mnoho filmů, viděl jsem ji hrát zdravotní sestru i lišku . Dá se říct, že už by mne nic nemělo překvapit. Přesto, když vidím, jakým způsobem ztvárnila Jane, jsem okouzlen.”

Meryl Streep se líbilo, že režisérka otevřela hluboké téma „rodin, které prošly rozvodem…lidí, které opustil někdo, koho milovali.” Podle ní je Jane žena, jež se dostala do životní fáze, kdy si po mnoha útrapách užívá života. „V podnikání se jí daří a po deseti letech se vyrovnala s koncem svého manželství. Je plně ponořena do nového projektu, na kterém spolupracuje s mimořádně zajímavým architektem. Všechno se skvěle rýsuje… do doby, než do jejího života znovu vstoupí Jake. ”

Komedie bude podle ní působit především na, jak to sama pojmenovala, „zapomenuté ženy: neexistují filmy, ve kterých by se několik let šťastně rozvedená žena dala znovu dohromady se svým exmanželem. Zde mají konečně příležitost něco takového vidět. Není to totiž běžná situace, ani ve filmech ani v životě.“

Do role potenciální nové lásky Jane byl obsazen komediální herec Steve Martin, který s režisérkou v minulosti pracoval na filmech Hlava rodiny. Tentokrát pro něj napsala roli čerstvě rozvedeného architekta, který se s rozchodem vyrovnává jen velmi pomalu. Adam je milý, vtipný, sympatický a na rozdíl od dynamického Jakea velmi rezervovaný až plachý. Přesto v pravý okamžik přidá k dobrému veškerý svůj komediální talent.”

Sám herec vidí - coby Adam - Jane jako zralou, úspěšnou byznysmenku, která ví, co chce, zároveň je ale zranitelná. Je podle něj trochu roztržitá a lehce znervózní, ale líbí se mu.

Do role bývalého, znovu zamilovaného, manžela Jane tvůrci obsadili držitele dvou Zlatých glóbů Aleca Baldwina. “Vždycky jsem měl Nancyiny filmy rád,” říká, “jsou to filmy pro dospělé o dospělých problémech a lidech, kteří se potýkají s komplikacemi ve vztazích. Ale dalším důvodem, proč jsem chtěl točit tento film, byla Meryl. Léta jsem se modlil, abych si s ní mohl někdy zahrát.”

“Alec je velmi nadaný komediální herec,” skládá poklonu režisérka Meyers. “Každou větu ve scénáři dokáže zahrát přesně tak, jak je myšlena a ještě k tomu dodá to správné gesto - pohled, pohyb očí nebo povzdech. Díky němu je Jake neodolatelný, jak pro diváky, tak pro Jane. ”

“Alec je náš Spencer Tracy,” říká producent Rudin. “Má neuvěřitelné dovednosti a umí je používat téměř neviditelně. Je to tak jedinečné a originální, že nedokážete dešifrovat, co přesně dělá.“

Meryl Streep přiznává, že Martin a Baldwin byli hlavní důvod, proč chtěla film dělat.“Oba jsou neodolatelně zábavní. Nechtějí být ale jen vtipní, zároveň se nebojí ukázat své city, což není pro chlapy vždy jednoduché. Stevův Adam je mimořádně opravdový, bez jakékoliv přetvářky. Je skvělým soupeřem Jakea. Ten je naopak nespoutaný, divoký chlap, který vtrhne na plátno, vidí, co chce a jde si tvrdě za tím. Jeho zápal, aby se věci udály tak, jak si on přeje, je motorem celého filmu.“

John Krasinski hraje nastávajícího zetě Jane a Jakea - Harleyho, který náhodou odhalí jejich aféru a celou dobu svádí boj, jestli má jejich tajemství udržet nebo prozradit.

Jakeovu atraktivní manželku Agness, jejímž jediným přáním je, aby jí Jake udělal dítě, hraje Lake Bell, kterou jsme mohli vidět v komedii Mejdan v Las Vegas. Bell popisuje současnou situaci Jakea a Agness takto: “Jejich sexuální život začíná skomírat, protože Agness je posedlá touhou mít dítě. Začne brát hormony, které mají zlepšit její plodnost, zároveň jí ale začnou „blbnout“ hlavu. Sex, který byl jejich hlavním pojítkem, už dávno není, co býval a Jake si najednou začne klást otázku, proč vlastně s Agness je a proč vůbec opustil Jane.“

Prostřední dceru Gabby hraje Zoe Kazan. Jejího mladšího bratra Luka hraje Hunter Parrish, který je zatím známý díky televiznímu seriálu Tráva. Třetí dítě Lauren hraje Caitlin Fitzgerald. Jako nejstarší strávila s rodiči nejvíc času, proto ji jejich rozvod velmi zasáhl. Je to především ona, která má potřebu svoji matku chránit.

obrazek
Z Brooklynu na Santa Barbaru: lokace

Ačkoliv se většina snímku odehrává v Santa Barbaře v Kalifornii, tři čtvrtiny natáčení, včetně téměř všech interiérů, vznikly v New Yorku. Natáčení začalo v polovině února 2008 v Brooklynu.

Hlavními spolupracovníky režisérky na place byli kameraman John Toll, architekt Jon Hutman (jde o jeho čtvrtou spolupráci s Nancy Meyers) a kostýmní výtvarnice Sonia Grande.

Všechny scény, ve kterých hrál Steve Martin musely být natočeny během prvních dvou měsíců, neboť potom herec vyrážel na koncertní turné se svým novým CD. Jako skvělý hráč na banjo zpříjemňoval chvíle volna i filmovému štábu.

Na jaře se produkce přesunula do Los Angeles, kde byly na jednom odlehlém ranči natočeny scény odehrávající se v okolí domu Jane.

Na začátku května se natáčení vrátilo do New Yorku, kde byly dokončeny scény, ve kterých rodina Adlerových přijíždí do „Velkého jablka“ na promoci syna Luka.

Design scén

Nancy Meyers má vždy jasnou představu, jak má scéna vypadat, jaké má mít kulisy. „Chodím po place a říkám ‘Opravdu by Jane četla tuto knížku?´ Naštěstí architekt Jon Hutman má pro mne pochopení a je k mým představám a nápadům velmi vstřícný.“

V případě filmu Nějak se to komplikuje došla Nancy Meyers k závěru, že pro film bude dominantní oranžová barva. Je to podle ní barva, která vévodí Santa Barbaře, kde se film odehrává.

Kalifornská kuchyně

Jídlo hraje ve filmu důležitou roli a v nějaké podobě se objevuje téměř ve všech zásadních scénách. Produkce týkající se jídla byla konzultována s kulinářskou odbornicí Susan Spungen, která ve speciálním studiu v zákulisí připravovala chod za chodem. Spungen dříve spolupracovala na filmu Julie a Julia, kde hlavní roli hrála také Meryl Streep. Na rozdíl od starofrancouzské noblesní kuchyně pro zmiňovaný film, připravovala pro Nějak se to komplikuje jednoduché, ale stejně efektní pokrmy. Pro scénu, která se natáčela tři dny, musela připravit 57 lákavých pečených kuřat.

Španělská inspirace: kostýmy

Pro návrhy kostýmů režisérka oslovila španělskou výtvarnici Soniu Grande, která pracovala na filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona a jejíž práce se Nancy Meyers velmi líbila. I přesto to, že návrhářka téměř nemluvila anglicky a celých sedm měsíců práce v USA pracovala v přítomnosti překladatele, výsledek spolupráce skončil na výbornou.

Nancy Meyers (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Co vás k tomuto tématu přivedlo?

Nedokážu to přesně vysvětlit, ale nějak mne přitahovalo téma rozvodů. Ne ta hořká část rozchodů, ale to, v jakém světě se rozvedení ocitnou následně a zjistí, že jejich vztah svým způsobem nikdy neskončí. To, že rozvod bude hlavním tématem filmu, jsem si uvědomila až když jsem měla scénář téměř dopsaný.

Proč jste chtěla tento film natočit?

Je to téma, které dobře znám, a které ovlivnilo celou moji rodinu. Ne přímo aféry a zálety, ale porozvodový svět. To, jak se s tím druhým opakovaně potkáváte, uvědomujete si, že jste pořád oba rodiči, že pořád žijete ve stejném městě. Napadlo vás někdy, jak často se slovo “společně” objevuje, i když jste dávno rozvedení?

Do jaké míry je film autobiografický? Jak moc promítáte vlastní zážitky do své práce?

Při psaní vždycky využívám vlastní prožitky. Čemu jinak vlastně nejvíc rozumíme? Vojín Benjaminová byla žena v mém věku, která odešla z domova, aby si uvědomila, co vlastně chce. V armádě jsem nikdy nebylo, to ne, ale její rodiče byli stejní jako moji. A její cesta, i když byla jinam než moje do Hollywoodu, taky změnila její život.

Irreconcilable Differences byly o páru, který si snažil uchovat hodnoty a zdravý rozum, když začali být úspěšní. To jsem napsala po Vojín Benjaminové, byl to příběh, který jsem nechtěla, aby se stal mně. Baby Boom byl příběh o ženě, které šidí svoji práci i dítě. Snažila jsem se ukázat, v jaké pozici jsou pracující matky. Byl to něco jako návod, jak to všechno stihnout a zároveň přežít. Hlavu rodiny jsem psala v době, kdy se naše rodina rozrůstala a já rozuměla, jaké to je, když se rodič brání svatbě své dcery, neboť ji nechce ztratit. To byly skvělé filmy, které jsem napsala ve šťastném období svého života.

Past na rodiče jsem natočila pro svoji jedenáctiletou dceru Hallie. Původní verze patřila k našim oblíbeným a já ji chtěla aktualizovat. Potom následoval můj rozvod a první věc, kterou jsem pak napsala se jmenovala Po čem ženy touží. Měla jsem dobrou psací formu a napadla mne skvělá myšlenka. Jak by to bylo úžasné, kdyby chlapi chápali, co chceme. Postavu, kterou hraje Helen Hunt, jsem brala velmi osobně. Poté jsem napsala Lepší pozdě nežli později. I zde je hodně ze mne. Následující Prázdniny mi umožnily, abych se od sebe trochu oprostila, ale stejně jsem se hodně našla v postavě Kate Winslet. A nyní Nějak se to komplikuje. No, to je komplikované vysvětlit…

<>Obrázek nenalezen<> Je vám Jane v něčem podobná?

Máme něco společného, ale ne tolik, jak by se dalo očekávat. Jane je mnohem statečnější než já. Jak ve filmu říká, “experimentuje s částí sebe”. Já raději experimentuji se svými postavami. Možná právě proto mne tolik bavilo tuto postavu tvořit.

Uvažovala jste o možnosti, že se Jane k Jakeovi vrátí?

Ne, vůbec. Chtěla jsem, aby byla šťastná bez něj. Zaslouží si to.

Co jste chtěla říct volbou muže, se kterým Jane nakonec “skončí”?

Jane uvízla ve stínu svého manželství. Teď tam na chvíli znovu sklouzla, což bylo to, co potřebovala, aby se oprostila. Nevím, jestli s Adamem “skončí”, ale umím si je představit jako pár, který má budoucnost.

Řekněte nám víc o scéně, ve které Jane vysvětluje svým dětem, proč se znovu zapletla s jejich otcem. Jaká je role jejich dětí ve filmu, ovlivňuje zodpovědnost vůči nim nějak to, co Jane udělala? A platí to samé pro Jakea?

Když jim Jane vysvětluje, co se stalo, je to jeden z nejtěžších okamžiků jejího života. I rodiče mají právo na svůj život, ale když se aféra provalí, Jane je nucena promluvit s nimi ne jako matka, ale jako žena. Meryl zde odvedla skvělou práci, zahrála vnitřní bolest, ale uchovala si potřebnou důstojnost a autoritu.

Jake ve filmu zdůrazňuje, že problémy, které způsobily jejich rozchod, jsou nyní už pryč. Má pravdu? Věříte tomu?

Jejich problémy mají běžně páry se dvěmi zaměstnáními a třemi dětmi. V těch letech je život vyčerpávající a partnerský vztah, na který spoléháte, dostává hodně zabrat. Někteří to ustojí, někteří ne. Jakeův argument je správný. Problémy, které měly před deseti lety, jsou pryč, ale oni bohužel už nejsou těmi, kým tehdy byli. Život je posunul dál. Oba se zkouší vrátit zpět, ale oba dobře ví, že to nejde.

<>Obrázek nenalezen<> Jane připouští, že má vinnu na tom, jak jejich manželství skončilo. Proč to nedokázala uznat před deseti lety? Můžete to vysvětlit a popsat, jaký význam to má ve filmu?

Jane to nedokázala přiznat ani sobě. Povede se jí to až ve chvíli, kdy jí něco uvnitř říká “nech už to být”. Tehdy to dokáže Jakeovi říct a přiznat všechnu svoji bolest a vinnu, kterou v sobě celé ty roky měla. Díky tomu konečně dokáže odejít, i když v tu chvíli má pocit, že jí to umožnilo přiblížit se Jakeovi. V ten okamžik jsem ale nechala vstoupit Adama, aby Jane zavolal a pozval ji na rande. Je to svým způsobem znamení.

Velká část příběhu se věnuje snaze ústředního páru posunout se k novému vztahu, zároveň se ale stále ohlíží do minulosti? Je to podle vás zdravé?

Asi ne, ale díky tomu mají příležitost, po které touží mnoho rozvedených párů. Dokážou si o společné minulosti promluvit, k čemuž většina z nás už nikdy nedostane šanci.

Dělali to i když byli spolu? Čím se navzájem zklamali a bylo správné, že se rozešli?

To se mě moc ptáte. Nedokážu říct, jestli by svůj vztah dokázali tehdy zachránit, kdyby spolu víc mluvili. Nejde vzít to, co víme nyní a uplatnit to v situacích, které jsme prožili kdysi. I kdyby to šlo, myslím, že by stejně neposlouchali, co jim říkáte. Vztek a bolest je nebezpečná kombinace.

Proč nyní Jane ve vztahu pokračuje?

To je dobrá otázka. Jane se jí trápí většinu filmu. Seznam, který si napsala a čte svému terapeutovi, to přesně vystihuje. Je to všechno dohromady, neexistuje jednoduchá odpověď. Jane ale někde uvnitř ví, že se z toho jednou dostane... a to se také stane.

Proč tak sebevědomé ženě jako je Jane záleží na tom, co si myslí její kamarádky a co na její chování řeknou známí?

Všem nám záležím na tom, co si myslí ostatní, ne? Být silná a sebevědomá neznamená, že jste nepřemožitelná. Je svým způsobem unavená z toho, jak je pořád vnitřně silná. Nyní se objevila nezvyklá situace a Jane se proto obrací se na své kamarádky a psychologa. Fakt, že ji podporují, aby si v tom udělala jasno, urychlí její vlastní rozhodnutí.

Mají Jane a Adam šanci? Co je čeká?

Představuji si, že spolu nejdřív někam pojedou. Možná do Londýna nebo do Paříže. Nejdřív budou mít dva pokoje a po několika dnech jeden. Potom už bude možné všechno.

Vyznívá film optimisticky, co se vztahů týče?

Rozhodně. Každý zažil vztah, který ho zásadně ovlivnil. Každý prožil bolest a zklamání, což nás spojuje, ale zároveň dává možnost posunout se dál... Takže ano, podle mne je to film plný naděje.

Podobné filmy

Dennis postrach okolí znovu zasahuje
(Dennis the Menace Strikes Again) Malý rošťák se vrací a svými skutky tentokrát dohání mrz...
dnes 05.25
Nova Cinema
Sněženky a machři po 25 letech
Stačilo náhodné setkání Viki Cabadaje s profesorem Kardou u lyžařského vleku, aby vznikl n...
dnes 13.15
Nova Cinema
Jen trošku štěstí
(Just My Luck) Lindsay Lohan žije na Manhattanu a na co sáhne, to se jí daří. Když se ale ...
dnes 15.40
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Pá. 29.10.2021
Čas
07.40 - 10.00
Délka
140 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníStředa 8. 12. 2021 Svátek má Květoslava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz